Muhabbet kuşum uçarken yere düşüyor

Daha fazla  
Arkadaşlar 3 senelik muhabbet kuşum var hala yaşıyor Allah'a şükür fakat son 1 senede uçarken yere düşüyor. Uçak kazası gibi düşünün yani ilk aldığımız 2 sene gayet iyi uçuyordu avizeye kadar uçabiliyordu ama 1 seneden sonra ise yere çakılıp düşüyor. Bunun sebebi ne olabilir? Kilodan mı dolayı bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kilo alan kuş uçmak istemez, uzun süre uçurulmayan kuş uçmada sıkıntı yaşamaya başlar. Kuşunuzu yormayacak şekilde kısa mesafelerden, örneğin koltuktan koltuğa hafiften atın kendisi uçarak konsun.

Kilodan değil de uzun bir süre hiç kafesinden çıkartmadıysanız ve hareketsiz kalmışsa uçmayı unutabiliyorlar. Bir süre alıştırma yapıp uçurmaya çalışın zamanla tekrar alışacaktır.
ben her gün kafesten çıkartıyorum

Yaşlanmıştır belki de çok yaşamayabilir
olabilir. Allah uzun ömürler versin

Uzun süre kafeste kaldıysa başlangıçta olabilir. Şişmansa da olabilir.
Hergün çıkartıyorum şişmanda olabilir çünkü her saat yem yiyor.

Kilo alan kuş uçmak istemez, uzun süre uçurulmayan kuş uçmada sıkıntı yaşamaya başlar. Kuşunuzu yormayacak şekilde kısa mesafelerden, örneğin koltuktan koltuğa hafiften atın kendisi uçarak konsun.
evet kuş çok yem yiyor

Aynı sorunu kendi kuşumda yaşıyorum. İlk aldığım zaman çok güzel uçuyordu şu an uçtuğu gibi yere çakılıyor uçma da denemez hatta zıplamaya çalışıyor. Veteriner kontrolünden sonra kilolu olduğu ortaya çıktı yemi azalttım v.s fakat hayvan kilo veremiyor 😅 Evinizde hassas tartı var ise hayvanı koyup ölçebilirsiniz veterinerde bulunan hanımefendi ideal kilolarinin 30-35 gram olması gerektiğini söylemişti fakat diğer kuşum fazla olmasına rağmen uçabiliyor. Türden türe değişiklik gösteriyor herhalde.

Geri
Yukarı