Muhabbet kuşuna yumurta nasıl yedirilir?

Shinya Kogami

Hectopat
Merhaba, 2 tane muhabbet kuşum var. İkisi de dal darı ve yem dışında hiçbir şey yemiyor. Kalsiyum konusunda sıkıntı olmasın diye yumurta haşlama önerdiler. Fakat kuşlarımın ikisi de yemedi. Deneyimli arkadaşların farklı yöntemleri varsa paylaşmalarını istiyorum. Teşekkürler.

Dostum dayım var kuşçu muhabbet kuşu satıyor o ballı yemli çubuklar var ya kuşçulara sor o çubuğun kalsiyumlusu var mı diye sana hemen verirler fiyatı da oldukça ucuz o şekil karşıla hem kuşların bayılacak.

Merhaba, 2 tane muhabbet kuşum var. İkisi de dal darı ve yem dışında hiçbir şey yemiyor. Kalsiyum konusunda sıkıntı olmasın diye yumurta haşlama önerdiler. Fakat kuşlarımın ikisi de yemedi. Deneyimli arkadaşların farklı yöntemleri varsa paylaşmalarını istiyorum. Teşekkürler.

Kalamar çubuğu koyun istedikleri zaman kullanırlar. Yumurta için sadece sarısını verin. Yumurtaya alışık olmayabilir. Her kuşun karakteri farklıdır.

Ben kuşuma yumurtayı haşlıyorum katı olarak sonra yumurtanın kabuğunu soyduktan sonra kuşların yiğeceği kadar parçalara ayırıyorum içine havuç rendele ver öyle daha çok severler benimkiler bayılıyor.

Dostum dayım var kuşçu muhabbet kuşu satıyor o ballı yemli çubuklar var ya kuşçulara sor o çubuğun kalsiyumlusu var mı diye sana hemen verirler fiyatı da oldukça ucuz o şekil karşıla hem kuşların bayılacak.

Hocam önceden o ballı çubuktan veriyordum ama sonra forumlarda "zararlı, bal yerine kötü yapıştırıcı kullanıyorlar" diye yazanlar olmuş. Artık vermiyorum. Ama bu bilgi yanlış ise tekrar vermeye başlayabilirim. Onu yiyordu verdiğim zaman.

Kalamar çubuğu koyun istedikleri zaman kullanırlar. Yumurta için sadece sarısını verin. Yumurtaya alışık olmayabilir. Her kuşun karakteri farklıdır.

2 farklı markadan aldım koydum. Hiç ilgilenmediler bile. Belki benim aldıklarım kötüdür. Sizin bir öneriniz var mı?

Çok ilginç. Normalde kıtlıktan çıkmış gibi yemeleri gerekir. Tavada yapıp soğutup vermeyi denedin mi?

Ben kendime peynirli yumurta yapıyorum tavada, kuşumun birisi gelip ondan yiyor. Diğeri gelmiyor. Ama yağlı ve peynirli diye yedirmek istemiyorum. Haşlama değil de, yağsız tavada kırarak deneyeyim bir de.

Ben kuşuma yumurtayı haşlıyorum katı olarak sonra yumurtanın kabuğunu soyduktan sonra kuşların yiğeceği kadar parçalara ayırıyorum içine havuç rendele ver öyle daha çok severler benimkiler bayılıyor.

Ben de haşladım, soydum verdim hiç dokunmadılar. Sebze veriyorum ona da hiç dokunmuyorlar. Bir kere yumurta ve sebzeleri karıştırıp bulamaç gibi verdim. Onunla da hiç ilgilenmediler. Beslenmeleri çok eksik kalıyor. Bir kere de sizin dediğiniz gibi havuç rendesi ile deneyeyim bakalım belki sadece havuçla severler.

O minicik vücutlara fazla bir şey vermeyin. Onun için 1 yumurta kırıntısı bizim için kaç yumurta yemeye eşit. Fazlası her zaman zararlıdır.

Hocam hiç yemiyorlar ki.

Hocam yumurta yemiyor diyorsun. Sebze de yemiyorlar. Bu sürekli olan bir durum mu? Normalde bu gibi besinlere atlamaları lazım direk. Eğer bu sıralar böyleyse bir sıkıntıları vardır. Hep böyleyse istemiyorlardır demekki. Çünkü kuştan kuşa kişilikte değişiyor az da olsa. Yada acaba yeni mi aldınız kuşları? En kötü yumurta ve sebzeleri ne vermek istiyorsanız kafesin içine koyun. Kendi hallerine bırakın hayvanları. Uzaktan gözlemleyin sadece.

Şimdi o kuşlar yeni bir yiğecek gördüğü zaman dokunmazlar yemezler sen ona kendi elinle ağzına götürüp vermeyi dene.

Hocam önceden o ballı çubuktan veriyordum ama sonra forumlarda "zararlı, bal yerine kötü yapıştırıcı kullanıyorlar" diye yazanlar olmuş. Artık vermiyorum. Ama bu bilgi yanlış ise tekrar vermeye başlayabilirim. Onu yiyordu verdiğim zaman.

Hocam dediğin gibi herkese güvenemeyiz bizim dükkanda kaliteli markalar da var ama kalitelide olsa kaliteli yapıştırıcı şekerli yapıştırıcı kullanıyorlar siz en iyisi bu tarifi yapın içinde yumurta da olduğundan dolayı hem içinde ne olduğunu bileceksiniz hem sağlıklı hem de kalsiyum.

Yeni konular

Geri
Yukarı