Muhabbet kuşunun güvendiğini nasıl anlarım?

denizumut

Decapat
Daha fazla  
Merhaba dün gece annem bir muhabbet kuşu getirdi başka bir aileden almış yavru olup olmadığını anlayamadım ama erkek cinsiyetli. Dünden beri evi tanıması için göz hizası yüksekliğinde bir yere koydum kafesini ve sıkça konuşmaya çalıştım sabah bir dilim salatalık ile iletişim kurmaya çalıştım ve biraz yedi Şu anda da yanına gidince kafasını tellere yaklaştırıyor ama parmağımı yaklaştırınca ısıracakmış gibi geliyor teli ısırıyor onun güvenini kazandığımı nasıl anlayabilirim?
Biliyorum biraz acele davranmış olabilirim sanırsam birkaç gün sadece evi tanıması için zaman vermeliydim.
Kuşumun yavru olup olmadığını anlamanız için bir de fotoğraf bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• unknown.png
    unknown.png
    619,3 KB · Görüntüleme: 32
Genelde elini yaklaştırdığın zaman senden kaçmıyorsa güveniyordur sana. Birkaç gün sonra yavaş yavaş alışmaya başlar. Biz de besliyoruz, benden kaçıyor. Halen güvenini kazanamadım.
elimi yaklaştırdığımda kafasını yaklaştırıyor ama ısırmaya çalışıyormuş gibime geliyor belkide öpmeye çalışıyordur🙂

Merhaba dün gece annem bir muhabbet kuşu getirdi başka bir aileden almış yavru olup olmadığını anlayamadım ama erkek cinsiyetli. Dünden beri evi tanıması için göz hizası yüksekliğinde bir yere koydum kafesini ve sıkça konuşmaya çalıştım sabah bir dilim salatalık ile iletişim kurmaya çalıştım ve biraz yedi Şu anda da yanına gidince kafasını tellere yaklaştırıyor ama parmağımı yaklaştırınca ısıracakmış gibi geliyor teli ısırıyor onun güvenini kazandığımı nasıl anlayabilirim?
Biliyorum biraz acele davranmış olabilirim sanırsam birkaç gün sadece evi tanıması için zaman vermeliydim.
Kuşumun yavru olup olmadığını anlamanız için bir de fotoğraf bırakıyorum.

Fazla üstüne gidip darlama hayvanı eğer kaçıyorsa güveni tam değil şu anlık sadece alttakileri uygula.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kafesten yemini al, eline yem koy ve acıktığını zaman gelmesini bekle (ama akşam yatarken sakın unutma kabı geri kafese koymayı). Daha sonra YouTube'dan muhabbet kuşu videoları aç hem konuşmaya başlar hem de ortama alışır. Eline sebze parçaları al (hangisi hoşuna gidiyorsa hayvanın) onlarla besle vb. birçok şey yapabilirsin çok basit aslında 1-2 ay böyle devam et sonrasında gerçekten alışacaktır bütün kuşlarda böyle neredeyse.

Elinden yem yiyorsa guveniyordur diye biliyorum.

Şu ana kadar sadece 1 dilim salatalık verebildim.

Fazla üstüne gidip darlama hayvanı eğer kaçıyorsa güveni tam değil şu anlık sadece alttakileri uygula.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kafesten yemini al, eline yem koy ve acıktığını zaman gelmesini bekle (ama akşam yatarken sakın unutma kabı geri kafese koymayı). Daha sonra YouTube'dan muhabbet kuşu videoları aç hem konuşmaya başlar hem de ortama alışır.

Ani hareket yapmaktan kaçınıyorum ve temkinli oldugunda yavaşça geri çekiliyorum ürkmesin diye korkmamasını istiyorum.
Peki bu dediğinizi ne zaman yapmalıyım? Demek istediğim eve daha geleli 1 gün oldu zaman vermeliyim galiba.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu ana kadar sadece 1 dilim salatalık verebildim

Ani hareket yapmaktan kaçınıyorum ve temkinli oldugunda yavaşça geri çekiliyorum ürkmesin diye korkmamasını istiyorum

Ani ses ve hareketten aşırı korkuyorlar ve sakın cereyanda veya rüzgarlı alanda bırakma çok dikkat et 10 sn bile kalsa öldürüyor. Teyzemin kuşu maalesef bu yüzden öldü.

Evet zamanla alışacaktır akışına bırak 1-2 gün evi tanısın odaları gezdir. :D

Ani ses ve hareketten aşırı korkuyorlar ve sakın cereyanda veya rüzgarlı alanda bırakma çok dikkat et 10 sn bile kalsa öldürüyor. Teyzemin kuşu maalesef bu yüzden öldü.

Evet zamanla alışacaktır akışına bırak 1-2 gün evi tanısın odaları gezdir. :D

Bir sorum daha olacak müsaade ederseniz şu an onun için böyle bir yer seçtim, sizce doğru mudur? Televizyon sesinden çok etkilenir mi? Kardeşimi hep uyarıyorum televizyonun sesini kıs kuş ürkecek diye. 🙂

Dosya Ekleri

• IMG_20220803_171701.jpg
    IMG_20220803_171701.jpg
    90,2 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Gece yatarken farklı yere koyarsanız sıkıntı olmaz hem radyasyon, hem ışık, hem ses onları rahatsız eder akşam iyi uyumazlarsa sabahına sürekli uyku halinde oluyorlar. Yani farklı bir odaya alın sessiz olsun hafif bir ışık olması yeterli olacaktır. Uykusunu iyi alsın ki sağlıklı büyüsün.

Bir sorum daha olacak müsaade ederseniz şu an onun için böyle bir yer seçtim sizce doğru mudur televizyon sesinden çok etkilenirmi kardeşimi hep uyarıyorum televizyonun sesini kıs kuş ürkecek diye 🙂

Gece yatarken farklı yere koyarsanız sıkıntı olmaz hem radyasyon, hem ışık, hem ses onları rahatsız eder akşam iyi uyumazlarsa sabahına sürekli uyku halinde oluyorlar. Yani farklı bir odaya alın sessiz olsun hafif bir ışık olması yeterli olacaktır. Uykusunu iyi alsın ki sağlıklı büyüsün.

Ara ara bir 5 dakika falan ötüyor iyiye işaret mi bu ötmesi?

Geri
Yukarı