Muhasebede matematik hesaplamaları farklı çıkıyor

Shylex

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

Muhasebe öğrenmek için bir firmada çalışıyorum. Sözel çıkışlıyım, matematik ve KDV hesaplama konusunda bir sorun yaşıyorum.

Normalde bir sayının %20'si beşte biridir. Yani 100 X 0,20 bize sayının beşte birinin kaç olduğunu verir. Lakin KDV hesaplama formülü biraz farklı geldi bana.

100 X 1,20 şeklinde hesaplanıyor ve sonuç 83,33333 geliyor.

Ondalık sayılarda virgülden önceli basamağa yazılan rakamın ne olduğunu araştırmalarım neticesinde bulamadım.

Virgülden önceki rakamın ne ifade ettiğini açıklayabilecek sevgili sayısal arkadaşları cevaplamaya davet ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
100 x 1,20 nin 83.333 çıkma şansı pek yok hocam. Eğer excel üzerinde çalışıyorsanız o kolonda farklı bir formul uygulanıyordur. Sanıyorum dünyanın neresine giderseniz gidin 100 x 1,20 = 120 çıkar. İşlemin bu şekilde yapılma sebebi şu şekilde açıklanabilir. 100 liralık bir ürünün KDV dahil fiyatı için 100 x 1,20 işlemi uygulanır. KDV'sini hesaplamak için ise 100 x 0,20 ile çarpılır.

Merhaba,

Muhasebe öğrenmek için bir firmada çalışıyorum. Sözel çıkışlıyım, matematik ve KDV hesaplama konusunda bir sorun yaşıyorum.

Normalde bir sayının %20'si beşte biridir. Yani 100 X 0,20 bize sayının beşte birinin kaç olduğunu verir. Lakin KDV hesaplama formülü biraz farklı geldi bana.

Ondalık sayılarda virgülden önceli basamağa yazılan rakamın ne olduğunu araştırmalarım neticesinde bulamadım.

Virgülden önceki rakamın ne ifade ettiğini açıklayabilecek sevgili sayısal arkadaşları cevaplamaya davet ediyorum.
Hocam yapmanız gereken 100ü 5e bölüp 6yla çarpmak, 6ya bölüp 5le çarpmak değil

Merhaba,

O dediğin 100/1.2 olmasın mi o şekilde 83.333 çıkıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı