Çözüldü Multi GPU sistemde NVIDIA'dan HDMI ile görüntü alma süreci nasıl işliyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
9
Daha fazla  
Başlık karışık evet. Arkadaşlar ben laptop'umun ekran kartının HDMI çıkışından görüntü alıp görüntü aldığım monitörde oyun oynamak istiyor ve dahili monitörü ise kapatmak istiyorum. Bu süreç nasıl işliyor neleri bilmem lazım? Çünkü bir kez denedim sürekli ekranın bazı yerleri siyahlaşıyor grafik bozulmaları gibi şeyler oluyordu.

@LittleWarlocc ile üstünde düşündük, bana nvidia-prime 'dan bahsetti. Üstüne üstlük Wiki'sine girince cidden daral geldi burada daha şeffaf bir açıklama bulacağıma inandım.

Çözüm
Her bilgisayarda farklı oluyor. Bazı bilgisayarların HDMI çıkışı doğrudan NVIDIA GPU'ya bağlı, bu bilgisayarlarda performans artışı gözlemlenebiliyor monitörden görüntü alınca. Bazı bilgisayarlarda HDMI, Intel GPU'ya bağlı. Bu bilgisayarlarda ne olursa olsun Intel'den görüntü geçmek zorunda ve performans artışı çok olmuyor.

Yazılımsal olarak Linux'da MUX varsa onu kullanırsınız. MUX yoksa ve NVIDIA kart HDMI'ya bağlıysa gene performans artışı almalısınız. Ancak MUX yoksa ve Intel GPU'ya bağlıysa her halükarda Intel GPU açık olmak zorunda, bellek bant genişliğinin tüketilmesi sebepli performans kayıpları olacak.

PRIME yöntemi ile X sunucusunda doğrudan bağlantı olmamasına rağmen görüntü alabilirsiniz NVIDIA karttan ancak PRIME Render Offload'a gelen güncellemelerden sonra PRIME yapmak performans artışı sağlamıyor.

Wayland'da sadece XWayland uygulamalarının offload edilmesine izin veriliyor, Native Wayland olan uygulamaları offoad edemiyorsunuz. Wayland'da doğrudan çıkış yoksa NVIDIA'dan doğrudan görüntü alamıyorsunuz. Her halükarda Intel'den görüntü geçmek zorunda MUX yoksa. HDMI'si NVIDIA GPU'ya bağlı olan bilgisayarlarda ve Wayland'daki durumu tam bilemiyorum.
Başlık karışık evet. Arkadaşlar ben Laptop'umun ekran kartının HDMI çıkışından görüntü alıp görüntü aldığım monitörde oyun oynamak istiyor ve dahili monitörü ise kapatmak istiyorum. Bu süreç nasıl işliyor neleri bilmem lazım? Çünkü bir kez denedim sürekli ekranın bazı yerleri siyahlaşıyor grafik bozulmaları gibi şeyler oluyordu.

@LittleWarlocc ile üstünde düşündük, bana nvidia-prime'dan bahsetti. Üstüne üstlük Wiki'sine girince cidden daral geldi burada daha şeffaf bir açıklama bulacağıma inandım.

Xrandr kullanarak bir şeyler yapman gerekecek büyük ihtimal, uğraştırır.

Her bilgisayarda farklı oluyor. Bazı bilgisayarların HDMI çıkışı doğrudan NVIDIA GPU'ya bağlı, bu bilgisayarlarda performans artışı gözlemlenebiliyor monitörden görüntü alınca. Bazı bilgisayarlarda HDMI, Intel GPU'ya bağlı. Bu bilgisayarlarda ne olursa olsun Intel'den görüntü geçmek zorunda ve performans artışı çok olmuyor.

Yazılımsal olarak Linux'da MUX varsa onu kullanırsınız. MUX yoksa ve NVIDIA kart HDMI'ya bağlıysa gene performans artışı almalısınız. Ancak MUX yoksa ve Intel GPU'ya bağlıysa her halükarda Intel GPU açık olmak zorunda, bellek bant genişliğinin tüketilmesi sebepli performans kayıpları olacak.

PRIME yöntemi ile X sunucusunda doğrudan bağlantı olmamasına rağmen görüntü alabilirsiniz NVIDIA karttan ancak PRIME Render Offload'a gelen güncellemelerden sonra PRIME yapmak performans artışı sağlamıyor.

Wayland'da sadece XWayland uygulamalarının offload edilmesine izin veriliyor, Native Wayland olan uygulamaları offoad edemiyorsunuz. Wayland'da doğrudan çıkış yoksa NVIDIA'dan doğrudan görüntü alamıyorsunuz. Her halükarda Intel'den görüntü geçmek zorunda MUX yoksa. HDMI'si NVIDIA GPU'ya bağlı olan bilgisayarlarda ve Wayland'daki durumu tam bilemiyorum.

Son düzenleme:
Çözüm

Yazılımsal olarak Linux'da MUX varsa onu kullanırsınız. MUX yoksa ve NVIDIA kart HDMI'ya bağlıysa gene performans artışı almalısınız. Ancak MUX yoksa ve Intel GPU'ya bağlıysanız her halükarda Intel GPU açık olmak zorunda, bellek bant genişliğinin tüketilmesi sebepli performans kayıpları olacak.

NVIDIA karta bağlı Windows kullanırken görmüştüm.

Pek efektit olmayacak diyorsunuz anladığım kadarıyla haksız mıyım? Zaten X11 kullanıyorum mecburi Wayland'e pek işim düşmüyor.

NVIDIA karta bağlı Windows kullanırken görmüştüm.

Pek efektit olmayacak diyorsunuz anladığım kadarıyla haksız mıyım? Zaten X11 kullanıyorum mecburi Wayland'e pek işim düşmüyor.
Şu anda 525 gibi güncel bir sürücü kullanıyorsanız PRIME Render Offload daha performanslı. İsterseniz kendiniz de deneyebilirsiniz.

Şu anda 525 gibi güncel bir sürücü kullanıyorsanız PRIME Render Offload daha performanslı. İsterseniz kendiniz de deneyebilirsiniz.
Şu an elimde bilgisayar yok maalesef. Birkaç güne geliyor o vakit denerim sağ olun.

Peki Optimus Manager gibi modüllerle bir şeyler yapabilir miyim? Onun da ana mantığı sanırsam X sunucusunu NVIDIA GPU ile başlatması. İşime yarar mı ki? Dilerseniz Github sayfasını atabilirim.

Şu an elimde bilgisayar yok maalesef. Birkaç güne geliyor o vakit denerim sağ olun.

Peki Optimus Manager gibi modüllerle bir şeyler yapabilir miyim? Onun da ana mantığı sanırsam X sunucusunu NVIDIA GPU ile başlatması. İşime yarar mı ki? Dilerseniz Github sayfasını atabilirim.
Optimus Manager sadece PRIME için hazır X configi oluşturuyor. Intel'e falan geri dönerken kolaylık sağlıyor. Ek bir performans artışı veya optimizasyon sunmuyor. Ben hep kendim ayarladım, tercih meselesi.

Geri
Yukarı