MUX Switch açınca RTX 3060 ısınıyor

iNeonDragon

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımda MUX Switch var. Normalde MUX Switch açıkken bilgisayar işlemcisinin daha rahat ve serin çalışması gerekiyor ama ben bunu açtığımda durum hiç öyle olmuyor. Bazı oyunlarda performans artıyor ama işlemci daha fazla ısınıyor, ekran kartı da daha fazla ısınıyor. Bilgisayar MUX Switch kapalıyken ilginç bir şekilde daha rahat çalışıyor.
Bugün şöyle bir şey fark ettim MUX Switchi açtığımda Aygıt Yönetisinde işlemcinin içindeki ekran kartı görünmeye devam ediyor. Tüm yükü NVIDIA yükleniyor GPU kullanıma baktığımda AMD'nin programları bile NVIDIA GPU'yu kullanıyor ama Görev Yöneticisinde AMD ekran kartıda görünüyor ve 60-65 derece civarlarında bir ısınma var. Ben bu ekran kartını tamamen nasıl kapatabilirim? Aynı ekran kartılı Intel işlemcili bilgisayarlarda MUX Switch açıldığı zaman direkt dahili ekran kartı görünmüyor Aygıt Yöneticisinde ve performans artıyor işlemci daha rahat ve serin çalışıyor. Buna BIOS ayarı falan mı yapmam gerekiyor?

Arkadaşlar bilgisayarımda MUX switch var. Normalde MUX switch açıkken bilgisayar işlemcisinin daha rahat ve serin çalışması gerekiyor ama ben bunu açtığımda durum hiç öyle olmuyor. Bazı oyunlarda performans artıyor ama işlemci daha fazla ısınıyor, ekran kartı da daha fazla ısınıyor. Bilgisayar MUX switch kapalıyken ilginç bir şekilde daha rahat çalışıyor.
Bugün şöyle bir şey fark ettim MUX switchi açtığımda aygıt yönetisinde işlemcinin içindeki ekran kartı görünmeye devam ediyor. Tüm yükü NVIDIA yükleniyor GPU kullanıma baktığımda AMD'nin programları bile NVIDIA GPU'yu kullanıyor ama görev yöneticisinde AMD ekran kartıda görünüyor ve 60-65 derece civarlarında bir ısınma var. Ben bu ekran kartını tamamen nasıl kapatabilirim? Aynı ekran kartılı Intel işlemcili bilgisayarlarda MUX switch açıldığı zaman direkt dahili ekran kartı görünmüyor aygıt yöneticisinde ve performans artıyor işlemci daha rahat ve serin çalışıyor. Buna BIOS ayarı falan mı yapmam gerekiyor?

MUX switch açınca işlemci daha rahat çalışacak ibaresi nerede geçiyor. Sen ekran kartını tam performans kullanacaksan işlemcini de kullanacaksın.

MUX switch açınca işlemci daha rahat çalışacak ibaresi nerede geçiyor. Sen ekran kartını tam performans kullanacaksan işlemcini de kullanacaksın.

Dahili GPU işlemciye yükleniyor. Her yerde yazıyor bu. MUX Switch açınca işlemcinin üzerindeki yük azalır daha rahat çalışır. Zaten bu yüzden kullanıyorlar MUX Switchi. Hem ekran kartını tam performans kullanmak hem de işlemciyi rahat çalıştırarak onu da yüksek performansta kullanmak

Dahili GPU işlemciye yükleniyor. Her yerde yazıyor bu. MUX switch açınca işlemcinin üzerindeki yük azalır daha rahat çalışır. Zaten bu yüzden kullanıyorlar MUX switchi. Hem ekran kartını tam performans kullanmak hem de işlemciyi rahat çalıştırarak onu da yüksek performansta kullanmak.

Alakası yok dediğiniz gibi dahili GPU işlemciyi kullanır ama 3060ı performanslı kullanmak dahiliye göre daha çok yorar bende 4060 kullanıyorum MUX'lu testleri yaptım kendi söylediğim bir şey değil.

Alakası yok dediğiniz gibi dahili GPU işlemciyi kullanır ama 3060ı performanslı kullanmak dahiliye göre daha çok yorar bende 4060 kullanıyorum MUX'lu testleri yaptım kendi söylediğim bir şey değil.
Tamam ama Intel tarafında neden böyle bir sorun yok. Orada açtığımız zaman ekran kartı direkt görünmüyor ve performans baya artıyor. Normalde o işlemci benim bilgisayarımın işlemcisine göre daha düşük performanslı. Bence MUX Switchi açtığımda içindeki dahili ekran kartı çalışmaya devam ediyor. Çünkü ısınmasıda normal değil. Baya araştırdım bu konuyu. O ekran kartının görünmemesi gerekiyor donanımlarda. Ama görünüyor ve ısınmaya devam ediyor.

Tamam ama Intel tarafında neden böyle bir sorun yok. Orada açtığımız zaman ekran kartı direkt görünmüyor ve performans bayağı artıyor. Normalde o işlemci benim bilgisayarımın işlemcisine göre daha düşük performanslı. Bence MUX switchi açtığımda içindeki dahili ekran kartı çalışmaya devam ediyor. Çünkü ısınmasıda normal değil. Bayağı araştırdım bu konuyu. O ekran kartının görünmemesi gerekiyor donanımlarda. Ama görünüyor ve ısınmaya devam ediyor.

1716551005895.png

MUX açık ve gözüküyor.

3000 serisinde mi farklı o zaman. Bak bir de sende kullanım 0 gözüküyor bende öyle değil işte. %20-25'lerde bir kullanım var ve sıcaklık yüksek. Yani bu kart MUX açıkken kullanılıyor. İlginç yanı şu, ben MUX'u kapattığım zaman kullanım %6-8 seviyesinde. İlginç değil mi bu?

3000 serisinde mi farklı o zaman. Bak bir de sende kullanım 0 gözüküyor bende öyle değil işte. %20-25'lerde bir kullanım var ve sıcaklık yüksek. Yani bu kart MUX açıkken kullanılıyor. İlginç yanı şu, ben MUX'u kapattığım zaman kullanım %6-8 seviyesinde. İlginç değil mi bu?

Evet bende %0 dediğiniz gibi. 3000 serisinde mi bir farklılık var emin olamadım ve dediğiniz gibi ilginç bir durum. NVIDIA Denetim Masası arayüzünü atar mısınız?

Görsel atamıyorum sunucu hatası diyor. Başka bir siteye yükleyip link paylaşmak yasak mı? Sunucu hatası veriyor buraya yüklerken

Görsel atamıyorum sunucu hatası diyor. Başka bir siteye yükleyip link paylaşmak yasak mı? Sunucu hatası veriyor buraya yüklerken

Şöyle diyeyim sadece MUX çalışıyor mu diye teyit etmek için soruyorum panelde sol tarafta 3 ana sekme olan ekran video ve 3D ayarlar var MUX kapalı iken sadece 1 ana sekme görünüyor sizde hepsi görünüyor mu?

Geri
Yukarı