Çözüldü MUX Switch ve Max-P nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
MUX harici kart veya dahili grafik birimi arasında geçiş yapmana yarıyor, harici karta geçerken performans, IGPU'ya geçerek pil ömründe artış yaşatabiliyor. Max-P maksimum performans anlamına geliyor, bir karttaki en yüksek tüketim anlamına geliyor yani. Etkisi fazla fakat 4000 serisinde kalmadı 50-60-70 modelleriyle.
MUX harici kart veya dahili grafik birimi arasında geçiş yapmana yarıyor, harici karta geçerken performans, IGPU'ya geçerek pil ömründe artış yaşatabiliyor. Max-P maksimum performans anlamına geliyor, bir karttaki en yüksek tüketim anlamına geliyor yani. Etkisi fazla fakat 4000 serisinde kalmadı 50-60-70 modelleriyle.

Çözüm
MUX: Intel ve NVIDIA ekran kartı arasında geçiş yapmayı sağlar. Ortalama %10-15 gibi bir performans artışı sunar.
Max-P: NVIDIA ekran kartlarının watt değerleri var. Örnek olarak 90W 3060 da GTA 5 de 80FPS alıyorsan 130W 3060'da 100FPS alırsın gibi.

Max-P maximum performance anlamına gelir ekran kartlarında böyle bir ayrım vardır MUX Switch ise laptoplarda vardır önemli bir özelliktir harici GPU'nun direkt ekrana görüntü vermesini sağlar normalde harici GPU görüntüyü işler dahili GPU'ya gönderir oradan ekrana görüntü gider bu FPS düşürür bu yüzden MUX bayağı FPS fark ediyor.

100 watt direk Max-P ile aynı anlama gelmez mi hocam?

Yüksek Wattlı modeller de mi Max Q olarak adlandırılıyor?

Max-P kartlar mobil kartların kısılmamış sürümleridir, ince bilgisayarlarda çalışsın diye 80 Watt gibi nispeten az güçlerle sınırlandırılırlar ki bu da ciddi performans düşüşü demektir, Max-P kartlarda platforumun verebilidiği yüksek güçlere izin verilir.

MuX Switch'de GPU'yu ekrana doğrudan bağlayan aparattır, ek maliyet getirdiği için görüntüyü PCI-e'den Intel'e aktarıp ekrana vermek daha ucuzdur ancak bu yöntem bellek bant genişliği kaybı nedeniyle performans kaybına ve giriş gecikmesine sebep olur. Ek katmanların getirdiği yırtılma problemleri için alınan ek önemler fazladan giriş gecikmesine sebep olur.

100 watt direk Max-P ile aynı anlama gelmez mi hocam?

En yüksek tüketim anlamına geldiği için değişir. 3050'de farklı 3060'da farklı mesela.

Yüksek Wattlı modeller de mi Max Q olarak adlandırılıyor?

Adlandırma kısmı şöyle oldu, NVIDIA teknolojilerini Max Q adı altında topladığı için her model Max Q olarak geçiyor. Max-P'nin pek önemi kalmadı da denebilir "isim" olarak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı