MVC sitesinden veri tabanının indirilmesi

khalannz7

Decipat
Merhaba. MVC ile bir web sitesi yazdım. Kullanıcı giriş yaptıktan sonra siteye giriyor ve belirli CRUD işlemlerini yapıyor. Eğer isterse veritabanının yedek dosyasını indirebilmesi için bir buton koydum fakat bunu nasıl yapacağım hakkında en ufak bir fikrim yok. Proceduremi veri tabanı Backup'u alması şeklinde yazdım diyelim her şey tamam ama kaydedilen backupa nereden ulaşacağım? Mesela bir dosya yolu belirlesem site canlıya geçince, hosting kiralayınca nasıl olacak? Herhangi bir bilgisayara kaydetmeden alınan Backup'u kullanıcının indirmesini nasıl sağlayabilirim bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
kullanıcıya neden veri tabanına erişmesi için bi özellik verdin ki.

hosting firmaları otomatik yedek seçeneği sunuyor ayarı aktif et, sıkıntı cikarsa geri yuklersin.
Dosya yolunu sitenin bir yerine kaudedersin işte, örnek wwwroot/backups gibi

Yukarıdaki arkadaş gerekenleri açıklamış. Hosting ile kafanı karıştırma. Localhost da bir sunucu sonuçta. Local de yaptığını sunucuda da yapabilirsin. Bu sebeple local de indirmesini sağla yeterli. Bunun içinde kök dizini kullanman lazım (wwwroot). Aldığın backup dosyayı buraya yüklersin kullanıcı buradan indirebilir. Önerir miyim hayır. Çünkü bu tarz kritik şeyleri kaydetmek güvenlik zafiyeti oluşturur. Kaydetmek yerine direkt kullanıcının makinesine indirebilirsin. Butona ait action da dosya dönmen yeterli.

Ayrıca meraktan soruyorum. Neden böyle bir şey yapmak istiyorsun? Restore edebilmek için mi? Yani kullanıcı tekrar verilerini sisteme yükleyebilmesi için mi? Eğer bu sebeptense verileri şifrelemende fayda var.

Kullanıcı rapor gibi istiyorsa sql backup yerine Excel veya csv formatında çıktı vermek çok daha mantıklı olabilir.

Yukarıdaki arkadaş gerekenleri açıklamış. Hosting ile kafanı karıştırma. Localhost da bir sunucu sonuçta. Local de yaptığını sunucuda da yapabilirsin. Bu sebeple local de indirmesini sağla yeterli. Bunun içinde kök dizini kullanman lazım (wwwroot). Aldığın Backup dosyayı buraya yüklersin kullanıcı buradan indirebilir. Önerir miyim hayır. Çünkü bu tarz kritik şeyleri kaydetmek güvenlik zafiyeti oluşturur. Kaydetmek yerine direkt kullanıcının makinesine indirebilirsin. Butona ait Action da dosya dönmen yeterli.

Ayrıca meraktan soruyorum. Neden böyle bir şey yapmak istiyorsun? Restore edebilmek için mi? Yani kullanıcı tekrar verilerini sisteme yükleyebilmesi için mi? Eğer bu sebeptense verileri şifrelemende fayda var.

Kullanıcı rapor gibi istiyorsa SQL Backup yerine Excel veya csv formatında çıktı vermek çok daha mantıklı olabilir.

Hocam çok teşekkür ederim her soruma cevap vermişsiniz. Neden böyle bir şey istiyorum eğer bir gün sıkıntı olursa veriler kaybolmasın diye. Ama sonradan öğrendim ki hosting firması sürekli yedek alıyormuş zaten eğer bu yedeğe dönmek istersemde 5 dolar ödeyip dönebiliyormuşuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı