MX Linux'ta FPS dalgalanıyor, MX Linux KDE deneyimi

trans_women

Hectopat
Makaleler
5
Şu an MX Linux Xfce kullanıyorum. (ondan önce ise 2 gün MX Linux KDE Plasma kullandım.) Ana depoda 470.161.03 sürüm NVIDIA driver var ve onu kurdum.

CS:GO oynayınca FPS'te dalgalanma oluyor. FPS 144'lerde olması gerekirken (144'e kilitli) 71'lerde geziniyor çoğunlukla. Diğer bir deyişle FPS'de istikrar yok. Bu durumu Linux Mint kullanırken yaşamıyordum.
MX test deposunda daha güncel NVIDIA driver olabilirse de bir türlü yükleyemedim. Çünkü komutlar takılı kalıyor, ilerlemiyor. Birkaç defa denedim yüklemeyi.

MX KDE Plasma'ya gelirsek, görselliği çok güzeldi. Mouse acceleration düğme ile (grafiksel) ayarlanabiliyordu. Ama iki ciddi hata yaşadığım için format atmak zorunda kaldım, bu yüzden CS:GO oynamayı denemedim. MX KDE Plasma daha güncel NVIDIA driver yüklüyor. 520 sürüm driver yüklüyor.

MX Linux'ta mouse lag Linux Mint Xfce'den bir tık daha iyi. Atlas OS'ta ise her ikisinden bir tık daha iyiydi bence.

Oyun için uygun bir OS mu? NVIDIA 1650S ekran kartı ve i5 4690K işlemci kullanıyorum.
Çok uygundur.
Oibaf ve Kisak Mesa'yı kolayca yükleyebilirsin.
Bu da oyun oynama rehberi;

Boşta 450 MB Ram tüketir, arka planda işlem sayısı çok azdır.
Ayrıca Compostiorü de kapatırsan Windows'tan bile yüksek FPS alıyorsun.

Dağıtım adı; Xubuntu Core 22.10.
ISO boyut; 1.39 GB.

@kral nemesiz Xubuntu Core 22.10'u kurdum ama ses kartım için sürücüsü yoktu maalesef. Ses kartım Creative Sound Blaster Z. Hem Linux Mint'te hem de MX Linux'ta sürücüsü var.

Bu OS ile diğer yaşadığım sorunlar ise şunlar:
1- Sistem dosyalarına erişemedim bir türlü, çünkü ROOT yetkisi almam gerekiyordu ve bir türlü alamadım.
2- Bu OS'ta da tıpkı diğer iki kullandığım (Mint Xfce, MX Linux Xfce) OS taki gibi mouse acceleration kapatma butonu yok.
3- Flash belleğime dosya yazdırdıktan sonra bir türlü bağı çözemedim, loading'te takılıyor. Buna rağmen Flash belleği USB'den çekip çıkartırsam içindeki ISO dosyası hasar görüyor.

@kral nemesiz Xubuntu Core 22.10'u kurdum ama ses kartım için sürücüsü yoktu maalesef. Ses kartım Creative Sound Blaster Z. Hem Linux Mint'te hem de MX Linux'ta sürücüsü var.

Bu OS ile diğer yaşadığım sorunlar ise şunlar:
1- Sistem dosyalarına erişemedim bir türlü, çünkü ROOT yetkisi almam gerekiyordu ve bir türlü alamadım.
2- Bu OS'ta da tıpkı diğer iki kullandığım (Mint Xfce, MX Linux Xfce) OS taki gibi mouse acceleration kapatma butonu yok.
3- Flash belleğime dosya yazdırdıktan sonra bir türlü bağı çözemedim, loading'te takılıyor. Buna rağmen Flash belleği USB'den çekip çıkartırsam içindeki ISO dosyası hasar görüyor.
Nasıl erişemedin?

Yeni konular

Geri
Yukarı