Nakliyatçı 112 Çalışanları

Anıl_Yılmaz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bugün başıma gelen üzücü bir olayı paylaşmak istedim sizle. Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse paramedik öğrencisiyim (112 ambulans şefi gibi bir şey türkçe meali). Bugün Kadıköy'de metrobüsten indim ve biraz yürüdüğümde yerde yatan bir hasta ve başına toplanan insanları gördüm. Yaklaştığımda yerde yatan adam büyük ihtimalle kalp krizi geçiriyordu. Önce öğrenci olduğum için çekindim, bişey yapmak istemedim. Ancak insanlar tarzanca ve cahilce şeyler yapıyordu. Adamın gözüne telefon ışığı tutanımı ararsınız, ağzına kaşık sokmaya çalışanmı ararsınız, yoksa hastanın midesine anlamsız şekilde kalp masajı yapanmı dersiniz hepsi var. Dayanamadım ve müdahale ettim, hastanın nabzı yoktu hemen kalp masajına başladım. Hastanın yakınındanda ben söylediğimde soluk vermesini istedim. Dediğim gibi öğrenciydim ve maketler üzerinde yaptığım şeyleri gerçek bir hastada yapmak çok farklıydı. Anlayacağınız teorik bilgiyle pratik bambaşkaydı. O makete takır takır yaptığım kalp masajını bile gerçek bir hastaya yapmanın ne kadar zor olduğunu, göğüs kafesi katır kutur sesler çıkarırken masaj yapmanın ne kadar farklı olduğunu gördüm. 5 dk sonra ambulans geldi. Hah şimdi kurtarırlar derken şok oldum. Hastanın yüzüne dahi bakmadan nesi var nesi yok demeden. Torba gibi sedyeye atıp götürdüler. Normalde kalbi tekrar atana kadar hastayı yerinden bile oynatmaları yasak. Ve kalp krizinde her saniye çok kritik anında müdahale etmeleri gerekirdi onlarsa en önemli dakikaları hastayı hastaneye taşırken daha doğrusu nakliyecilik yaparken kaybettiler. Türkiye'de siz siz olun hasta olmamaya bakın. Tabiki işini iyi yapanlara saygım sonsuz. Hocamın dediği bir söz var; "Türkiye'de ki paramediklerin onda sekizbuçuğu nakliyatçı" der. Haklıymış. Yani bugün bu olay banada acıda olsa tecrübe oldu. En üzücü olanı ise böyle insanların bize yada ailemize bişey olduğunda gelip bizede müdahale edicek olmaları. İnşallah ben ilerde işimi iyi yapan bir paramedik olurum.

Sağ olun tepkiniz için, umarım sizin gibi iyi bireyler halkın arasına karışır ve birer ışık kaynağı gibi parlar, insanlara yol gösterir; yardımcı olursunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
O tür nakliyatçıların "açık mert korkusuz". İnsan hayatı, Türkiye'de çok ucuz. Tabii, iyi eğitim olmadığı ve her önüne gelene meslek verdikleri için.

Hastaya ne oldu öğrenebildiniz mi?
Malesef.
O tür nakliyatçıların "açık mert korkusuz ". İnsan hayatı, Türkiye'de çok ucuz. Tabii, iyi eğitim olmadığı ve her önüne gelene meslek verdikleri için.
Alan sınavı ve mülakat gelmesi lazım. Şu an önlisans KPSS'den 80'i geçen herkes insan hayatıyla oynayabilir ve aldığı eğitimi değerlendiren hiç bir mülakata tabi tutulmuyor. Diplomayı al gel başla. Gelişmiş ülkelerde o kadar sıkı bir denetim var ki. Mesela paramediklere 2 yıllık lisans veriyor. 2 yıl sonra tekrar test - mülakat gibi şeylere tabi tutup lisansını yeniliyorlar yada meslekten men ediyorlar. Yazık, kendi ailemize böyle insanların gelebileceğini düşünmek bile rahatsız edici.

Denetim yok ki adam niye umursasın? Maaşı 5'inde yatıyor mu herkes onun derdinde. İnsanmış, canmış düşünen yok.

Bak bizim meslekte de 1 insan değil, binlerce insanın aynı anda canı söz konusu. İşler profesyonel yürür, hataya sınır tanılmaz. Neden? Denetim var çünkü. Hem de fazlasıyla.

''0 hata'' diye bir sözümüz de vardır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı