Narsist olmak

Hocam siz hala bir psikoloğa gitmediniz mi?
İlk size psikoloğa gitmenizi söylediğimiz zaman başkalarını birbirine düşürmekten keyif alıyordunuz.
Daha sonra rüya ile gerçeği karıştırmaya başladınız, o zaman da doktora gitmenizi söylemiştim.
Şimdi de kendinizi çok beğeniyorsunuz.
Eğer bunlar gerçekse, hala doktora gitmek için neyi bekliyorsunuz?

Gerçekten öyle mi? Bu soruyu sorup uzun uzun düşünmelisin. "Gerçekten üstün müyüm? Üstünsem ne gibi üstünlüklerim var?" gibi. Çünkü mesnetsiz bir şekilde kibirlenip kendini yüceltmek farklı; kendi kabiliyetlerinin, yapabileceklerinin ve yapamayacaklarının neler olduğunu bilip ona göre kendini değerlendirmen farklı durumlar.

Bunun haricinde; ergenlik döneminde olduğunu düşünüyorum ve bu tarz durumlar yaşanabiliyor. Ancak daha detaylı bir analiz ve bilgi için bir psikologla yüz yüze oturup konuşman elbette herkesin önerdiği gibi daha iyi.

Hocam siz hala bir psikoloğa gitmediniz mi?
İlk size psikoloğa gitmenizi söylediğimiz zaman başkalarını birbirine düşürmekten keyif alıyordunuz.
Daha sonra rüya ile gerçeği karıştırmaya başladınız, o zaman da doktora gitmenizi söylemiştim.
Şimdi de kendinizi çok beğeniyorsunuz.
Eğer bunlar gerçekse, hala doktora gitmek için neyi bekliyorsunuz?

En son gittiğimde pek yaramamıştı bende gitmeyi planlıyorum ama tam bilemiyorum.

Söyleyeceğim şeyler, kesinlikle, ''kendinle barışık olmamandan'' çok daha üstün bir özellik olmasıdır.

''Ego''lu olmak konusu enteresan bir konu, uzman değilim ama bir iki kelam etmek isterim. ''Ego'' benliğimizin en üst düzey göstergesidir. Tabii ki bunu verimli yönettiğimiz zaman ''ego'' sahibi oluruz. Bu bizi biz yapar, gücümüzü korumamızı sağlar. Egolu diye bir durum, kelime yok ki... Egoist vardır bir de ego, süperego vardır.

Şu zamanda, bu hayatı yaşayacağım diyorsanız fikrimce çok da abes olmayan bir durumdur. Birazdan kendi sorunumla alakalı açacağım konuyla da alakası olduğunu düşünerek, kendin de göreceksin ki sadece ''narsist'' din, vicdan konularıyla ilgilenmeyen bir insan, nacizane yargılarıma göre ancak ve ancak yaşıyor sayılır. Gel gelelim, yanında olmaktan haz etmediğim ve şiddet duygumun en uçları gördüğü durumlara sebep veren ender insanlardır.

Kendini nasıl beğeniyorsun? Aklından ne geçiyor? Lütfen düzgün cevaplar ver. Psikolog arkadaşıma danıştım. Kendisi bu soruları yöneltmemi söyledi.

Kendini nasıl beğeniyorsun? Aklından ne geçiyor? Lütfen düzgün cevaplar ver. Psikolog arkadaşıma danıştım. Kendisi bu soruları yöneltmemi söyledi.

Gayretleriniz için çok teşekkür ederim. Sanki ben diğer insanlar robot gibide ben gerçek bir insanın düşüncelerine sahibim gibi geliyor. Diğer insanlar basit ben ise karmaşığım gibi geliyor. Sanki benim düşüncelerim özgün diğer insanların düşünceleri kopya gibi. Bir nevi bazen kendimi tanrılaştırabiliyorum ama bununda farkındayım. Garip bir duygu çözümlemesi zor.

Gayretleriniz için çok teşekkür ederim. Sanki ben diğer insanlar robot gibide ben gerçek bir insanın düşüncelerine sahibim gibi geliyor. Diğer insanlar basit ben ise karmaşığım gibi geliyor. Sanki benim düşüncelerim özgün diğer insanların düşünceleri kopya gibi. Bir nevi bazen kendimi tanrılaştırabiliyorum ama bununda farkındayım. Garip bir duygu çözümlemesi zor.
Hocam, aynen ilettim. Yaşınızı bilmiyorum ama bir çok insanda görülüyormuş. Tek ilacı zamanmış. Zamanla böyle bir duygu kalmayacakmış.

Hocam, aynen ilettim. Yaşınızı bilmiyorum ama bir çok insanda görülüyormuş. Tek ilacı zamanmış. Zamanla böyle bir duygu kalmayacakmış.

Bu ne? Fal mı bakıyorsunuz böyle :)
Ne güzel hizmet :) Ben de psikyatristler, psikologlar neden online çalışmıyorlar diye düşünüp duruyordum :) Puahah...

Çok teşekkür ederim :).
Rica ederim ne demek :D
Bu ne? Fal mı bakıyorsunuz böyle :)
Ne güzel hizmet :) Ben de psikyatristler, psikologlar neden online çalışmıyorlar diye düşünüp duruyordum :) Puahah...
Aynen fal bakıyoruz.
Yakın bir arkadaşım psikolog, kendisini arayıp sordum, hem de hal hatır sordum. Kendisine gelen hastalarla da böyle durumlar ile karşılaşmış. Klavyeden yazmak çok kolay.

Yeni konular

Geri
Yukarı