Naruto neden küçüklere hitap ediyor gibi?

Naruto, One Piece gibi animeleri zaman kaybı olarak görüyorum. Senaryoları, konuları filan gayet güzel fakat ne yapsak da uzatsak diye düşünüyorlar bence. Uzatırken senaryo da ilerliyor fakat bir süre sonra sıkıyor. Bu tarz uzun animeler yerine 12/24 bölümlük çok güzel animeler var, onları izlemen daha iyi olur diye düşünüyorum.

Öncelikle izlediğin animeler naruto'dan daha yeniler ve stilleri farklı ve anlattıkları hikaye daha karanlık, ayrıca Naruto, One Piece ve Fairy tail gibi serilerin türü shounen. Yani 12-16 yaş arası kitleye hitap ediyor. Senin izlediğin seriler daha çok seinen olarak geçiyor, biraz daha ileri yaş grubuna hitap ediyor. Bu yüzden sana çocuksu gelmiş olabilir.

Naruto ilk bölümlerde ve bir süre yaşı küçük olduğu için öyle geliyordur. Fakat 2. bölümden itibaren ayrı bir derinliğe giriyor. Konohamaru'nun adını sevmeme mevzusu, Narutoya atılan boş ve manasız bakışlar ve kısa süre sonra gelecek olan Zabuza ve Haku bölümleri; türkçesine Kaygı ve Göyünç diye çevirebileceğimiz müziği de arkadan veriyorlar ve ne kadar derin olduğunu görmeye başlıyorsunuz.

Fakat ilk, ufaklığının işlendiği Naruto bölümlerinde biraz gereksiz uzatabiliyorlar, yavaş ilerliyor.
Önceki bölüm özetlerini falan koyup bazı sahnelerde iki saat bıdı bıdı gevezelik edebiliyorlar.
Filler bölümleri atlayarak seyredin derim.

Ki bu dediklerim giriş mevzuları, Gaara, Sasuke gibi karakterlerin hikyeleri ve niçin öyle olduklarından tutun da Şippuuden'de işlenen hikayeler, Kakaşi hikayesi gibi çok derin ve çoğu animede göremeyeceğiniz türden işlenişi var. İyi ya da kötü her bir karaktere öyle ya da böyle hak vermeye başlıyorsunuz bir yerden sonra ve kendinizi karakterlerin yerine koyup hak verebiliyorsunuz da.

Bunlar dışında bazı mevzu ve karakterleri yavaş yavaş, okuyucu, seyrediyice tattırıp, en son toparlayıp sunmasını çok az dizi, filmde görmüşümdür. Bir mevzuya biraz giriş ediyor fakat orada bitirmek yerine anime bütününe yayıyor ve böylece her şey daha mantıklı oluyor, ters köşelerle birlikte.

Mesela adını spoiler olabileceğinden vermek istemediğim bir karakter için mesela on yıl yavaştan temellerini atıp, arada hikayeden bahsederek, unutturmayıp çok mühim bir yerde, efsane biçimde animeye sokmuştu mangaka.

Son düzenleme:
Naruto sadece küçüklere hitap etmiyor. Naruto gerçekten derin bir hikaye barındırıyor.
Naruto'nun ilk serisi dramdan daha çok komedi üzerine ancak Shippuden'de ağır bir dram söz konusu.

Uzun seriler 2 bölüm izlenerek yorumlanamaz veya eleştirilemez.

Uzun serilerde karakter gelişimleri fazla ve baskındır. Senin nasıl 7 yaşındaki halin şimdiki halinden farklıysa Naruto'da da o durum söz konusu. Naruto büyüyerek olgunlaşan bir çocuk.

Gelelim seriye.

Naruto, shounen kategorisinde üç büyüklerden biri. Bunun sebebi ise serinin ilk bölümden itibaren son bölüme kadar çıtayı hep yüksek tutmasıdır. Bu, uzun süren animelerde yapılabilecek en zor şeydir ve Naruto'nun bölüm sayısına bakarsan imkansızı başardıklarını anlaman lazım.

Arclara baktığın zaman hiçbir zaman çıtanın indiği bir arc göremezsin. Arclardan beklentin hep yüksektir.
Yani Naruto ve Naruto Shippuden sürekli şöyle ilerliyor:

1591364996952.png

Naruto'da bol bol filler olmasının sebebi ise çıktığı zamandan itibaren animesinin mangayla sürekli birebir gitmesidir. Dolayısıyla filler olmak zorunda.

Kısaca, dediğim gibi Naruto'yu iki bölüm izledikten sonra çocuklara hitap ediyor diyemezsin çünkü saçma bir eleştiri olur. Toplamda 720 bölümlük bir seriden bahsediyoruz. :)

Son düzenleme:
Naruto sadece küçüklere hitap etmiyor. Naruto gerçekten derin bir hikaye barındırıyor.
Naruto'nun ilk serisi dramdan daha çok komedi üzerine ancak Shippuden'de ağır bir dram söz konusu.

Uzun seriler 2 bölüm izlenerek yorumlanamaz veya eleştirilemez.

Uzun serilerde karakter gelişimleri fazla ve baskındır. Senin nasıl 7 yaşındaki halin şimdiki halinden farklıysa Naruto'da da o durum söz konusu. Naruto büyüyerek olgunlaşan bir çocuk.

Gelelim seriye.

Naruto, shounen kategorisinde üç büyüklerden biri. Bunun sebebi ise serinin ilk bölümden itibaren son bölüme kadar çıtayı hep yüksek tutmasıdır. Bu, uzun süren animelerde yapılabilecek en zor şeydir ve Naruto'nun bölüm sayısına bakarsan imkansızı başardıklarını anlaman lazım.

Arclara baktığın zaman hiçbir zaman çıtanın indiği bir arc göremezsin. Arclardan beklentin hep yüksektir.
Yani Naruto ve Naruto Shippuden sürekli şöyle ilerliyor:

Eki Görüntüle 583264

Naruto'da bol bol filler olmasının sebebi ise çıktığı zamandan itibaren animesinin mangayla sürekli birebir gitmesidir. Dolayısıyla filler olmak zorunda.

Kısaca, dediğim gibi Naruto'yu iki bölüm izledikten sonra çocuklara hitap ediyor diyemezsin çünkü saçma bir eleştiri olur. Toplamda 720 bölümlük bir seriden bahsediyoruz. :)
Filler olması çoğu yönden iyi bir şey aslında. Filler bölümler sayesinde mangakalar, kendi hikâyeleri için yer yer ruhlanıp, ilham alabiliyor. Animeyi sevenler için daha fazla o dünyayı seyretme imkanı sağlıyor. Ayrıca mangası da olduğu için istemeyenler bakmak zorunda da değil.

Yani bir animeyi filler üstünden yorumlamanın hiçbir mantığı yok bence.

Filler olması çoğu yönden iyi bir şey aslında. Filler bölümler sayesinde mangakalar, kendi hikâyeleri için yer yer ruhlanıp, ilham alabiliyor. Animeyi sevenler için daha fazla o dünyayı seyretme imkanı sağlıyor. Ayrıca mangası da olduğu için istemeyenler bakmak zorunda da değil.

Yani bir animeyi filler üstünden yorumlamanın hiçbir mantığı yok bence.
Filler var diye animeyi yorumlamadım zaten? Neden fillerların bu kadar fazla olduğunu yazdım.
Filler bölümler sayesinde mangakalar, kendi hikâyeleri için yer yer ruhlanıp, ilham alabiliyor. Animeyi sevenler için daha fazla o dünyayı seyretme imkanı sağlıyor.
Naruto'nun fillerlarının çoğu flashbacklerden ve kedi kurtarma görevlerinden oluşuyor. Zaten filler yapmak zorunda kaldılar. Bir animede normal şartlar altında 70 bölümlük filler yapılmaz.

Mangakaların ilham aldığını sanmıyorum çünkü filler demek = boşuna bütçe harcamak demek.
Fillerlar sadece yapımcıyı zarara sokar. Kimse de filler bölümlerle zarara girmek istemediği için haliyle filler bölümler kalitesiz olur. Fillerların mangayla alakası olmadığı için de seyirciyi tatmin etmez genelde. :)

Son düzenleme:
Filler var diye animeyi yorumlamadım zaten? Neden fillerların bu kadar fazla olduğunu yazdım.

Naruto'nun fillerlarının çoğu flashbacklerden ve kedi kurtarma görevlerinden oluşuyor. Zaten filler yapmak zorunda kaldılar. Bir animede normal şartlar altında 70 bölümlük filler yapılmaz.

Mangakaların ilham aldığını sanmıyorum çünkü filler demek = boşuna bütçe harcamak demek.
Fillerlar sadece yapımcıyı zarara sokar. Kimse de filler bölümlerle zarara girmek istemediği için haliyle filler bölümler kalitesiz olur. Fillerların mangayla alakası olmadığı için de seyirciyi tatmin etmez genelde. :)

Ben sizin yazdıklarınıza ekleme olarak yazmıştım, zıt fikirde olmadığı için anlarsınız diye not düşmedim.
Üstünüze alınmanıza gerek yoktu.

Zorunda ya da değil. Filler mevzusunu zaten mangaka belirliyor. Naruto Şippuuden'de dediğinizden çok uzak ve güzel olan filler bölümler var.

Ayrıca anime demek o serinin unutulmasının önünü almak demek.
Son dediğinize hiç katılmıyorum.

Ben sizin yazdıklarınıza ekleme olarak yazmıştım, zıt fikirde olmadığı için anlarsınız diye not düşmedim.
Üstünüze alınmanıza gerek yoktu.
Fillerlarla ilgili bölümü alıntılasaydınız üstüme alınmazdım, yanlış anladıysam kusura bakmayın.
Zorunda ya da değil. Ayrıca filler mevzusunu zaten mangaka belirliyor.
Fillerları tabii mangaka belirliyor?
Naruto Şippuuden'de dediğiniz çok uzak ve güzel olan filler bölümler var.
Tüm fillerlar kötü demedim zaten, "çoğu" diye belirttim orada.
Ayrıca anime demek o serinin unutulmasının önünü almak demek.
Son dediğinize hiç katılmıyorum.
Bu neredeyse uzun bölümlü tüm animeler için geçerli. Uzun bölümleri olan animelerde filler sadece yapımcıya bütçe harcatır.
Fight sahnesi için ayarlanan bütçe fillera gidiyorsa bu boşa bütçe harcamak demek.
Çünkü her bölüm için ayrı bütçe harcanır, doğal olarak.
E yine doğal olarak düşük bütçeli bir filler bölüm kötüdür.
E yine doğal olarak yapımcılar filler yapmak zorunda, eğer manga ile anime birebir gidiyorsa.

Açıkçası bu kadar bariz bir şeyi neden tartıştığımızı anlamadım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı