NAS depolama ünitesinin harici diske göre farkı nedir?

Makaleler
44
NAS HDD'leri sürekli açık kalmaya yönelik çalışıyor diye biliyorum. Normal HDD'den daha iyi sanırım. Bu doğru mudur?

Peki veri güvenliği açısından hangisi daha iyi? Virüs bulaşma olasılığı cart curt derken nasıl? NAS'a da virüs bulaşır mı? Örnek bir tane atacağım.

Tam olarak sabit HDD ile NAS HDD kullanım ömrü nasıl? En önemlisi veri kaybetmeme konusu. Merak ettiğim için soruyorum.

Bunun gibi olanlar nasıl? Uzun zaman götürür mü bir sabit diske göre?

1- doğru
2- ikisinede virüs bulaşır ikiside hdd sonuçta
3- nas daha uzun ömürlüdür ama bozulursa veriler gider bunun için hangi tip hdd kullanırsan kullan raid yapılandırması yapmalısın. Aynalama sayesinde örneğin 2 tane 1er TB disk takarsın sisteme. Toplam 1tb kullanırsın ama bir disk bozuldumu veri kaybetmeden yoluna devam edebilirsin.

Merhaba,

Öncelikle NAS cihazları network ağına bağlanabiliyor bu yüzden yüksek hızlarda veri akışı sağlanabilir. Veri güvenliği konusunda NAS diskler HDD disklere nazaran çok daha uzun ömürlü ve 7/24 çalışmak için tasarlanmış cihazlardır fakat virüs gibi kötü niyetli yazılımlara karşı herhangi bir korunaklılığı yoktur. Ek olarak bazı NAS Cihazları veya NAS HDD ürünlerinde veriler bozulsa bile firma sizlere veri kurtarma hizmeti sunmakta bu konular için araştırma yapmanızı önerebilirim.

@Myk61 Raid depolama yapmak iyi bir şey sanırım. Peki diskin bozulduğunu nasıl anlaşılır? Aslında sadece meraktan soruyorum.

Ek olarak raid 0 yaparsanız eğer diskleriniz tek disk gözükür veri iki disk içerisinde karmaşık şekilde depolanır ve hız kazanırsınız fakat bir diskin bozulması durumunda raid 0 olan tüm disklerinizde ki veriler uçacaktır. O yüzden farklı raid modellerine bakmanız sizin için daha sağlıklı olabilir. Disk sağlığını CrystalDiskİnfo tarzında diskin durumunu gösteren uygulamalar ile kontrol edebilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı