NASA: Dünya’ya 4 km Çapında Asteroit Yaklaşıyor

4 Km çapında bir asteroid koskoca dünyamızdaki bir medeniyeti nasıl sonlandırabilir? Garip geliyor bana.

Son düzenleyen: Moderatör:
4 km çapında bir asteroid koskoca dünyamızdaki bir medeniyeti nasıl sonlandırabilir? garip geliyor bana.
Saniyede 8km, saatte yaklaşık 30 bin km hızla ilerleyen bir cisimden bahsediyoruz. Dünyaya yönelmesi durumunda hızı daha da artacaktır. Meteor yaşamı sonlandırmaz. Çarpmasının tetiklediği birtakım etmenler sonlandırır. Şok dalgası, buna bağlı oluşan ısı, o darbeyle oluşacak deprem ve onun tetiklemesi mümkün volkanik patlamalar... Yüzlerce farklı ihtimal.

Hep rte yüzünden zaten virüs sü de o çıkardı dünya ya ülkemiz 1000'den fazla kişi öldü saklıyor lar.😔
4 Km çapında bir asteroid koskoca dünyamızdaki bir medeniyeti nasıl sonlandırabilir? Garip geliyor bana.

Bir çok yapar. Dünyanın merkezinden kaymasını yörünge değişikliği mevsim geçişleri manyetik degisikler gibi birçok şey sonuçta bir enerji yükü ile geliyor akdenize düşse tsunami gibi dalga olur.

Son düzenleme:
4 km çapında bir asteroid koskoca dünyamızdaki bir medeniyeti nasıl sonlandırabilir? Garip geliyor bana.

66 milyon yıl önce Meksika Körfezi'nde Yucatan Yarımadası'na çarpan ve çapı 8-10 km olarak tespit edilen asteroidi araştır. O asteroit denize düştüğü için etkisi nispeten azalmış. Ancak onun yarısı boyutunda bile olsa bu büyüklükte ve hızdaki bir göktaşı düştüğünde en güçlü atom bombasının milyarlarca katı enerjiyi açığa çıkarıyor. Öyle bir enerji ki simulasyonlarda yeryüzünden kopan binlerce kayanın atmosfere kadar yükselip geri aşağıya dünyanın farklı yerlerine ateşli şekilde düştüğü biliniyor. Devasa şok dalgası küresel çapta volkanları, tsunamileri ve depremleri tetikliyor.

Geri
Yukarı