Nasıl çay içilir?

Hocam öncelikle iyi akşamlar, merhaba.
İlk etapta çaydanlıktan bardağımıza çay koyuyoruz. Bu işlemi biliyorsunuzdur diye geçiyorum ve esas noktaya değinmek istiyorum.
Saygı değer ustam, sol elinize çay dolu bardağı alın ve sağ kolunuz üzerine amuda kalkın. Ancak amuda kalkarken sol elinizin bileğini sabit tutmaya özen gösterin ki çayınız dökülmesin. Eğer bilek ayarını optimum seviyede ayarlayamazsak çayımız dökülür. Bu bizim en son isteyeceğimizdir.
Umarım faydalı olmuşumdur.
Keyifli amuda kalkıp çay içmeler dilerim. :)

İnce belli bardakta. Şekersiz. Çaykur turist çayı veyahut tiryaki çayı. Bir miktar kaçak çay ilave edeceksin bulursan. Bardağın yarısına kadar dem koyacaksın. Eğer çay 2 saatten uzun süredir kaynıyorsa ve rengi siyaha yakınsa o zaman 1.5 işaret parmağı yüksekliğinde dem koyabilirsin.

Bunun haricinde bardağın üstünden bir parmak kadar boşluk bırakacaksın tutarken elin yanmasın diye.

Öncelikle çaydanlığın üst kısmına çayı koy ve biraz su ekle çaydanlığın alt kısmına sadece su koy aşırı ısındıktan sonra bardağın çeyreğine kadar (istediğin gibi yap ben öyle seviyorum) üst kısımdaki suyu koy ardından alt kısımdaki suyu koy sonra 2,3 tane şeker at.

Öncelikle çaydanlığın üst kısmına çayı koy ve biraz su ekle çaydanlığın alt kısmına sadece su koy aşırı ısındıktan sonra bardağın çeyreğine kadar (istediğin gibi yap ben öyle seviyorum) üst kısımdaki suyu koy ardından alt kısımdaki suyu koy sonra 2,3 tane şeker at.
Şeker atmasın. 40 yaşına gelince bırakacağım diye uğraşıyor sonra. Hem zaten çayın gerçek tadı şekersiz alınır.

Geri
Yukarı