Nasıl daha iyi kaleci olabilirim?

Daha fazla  
Birkaç hafta sonra sınıflararası futbol turnuvası var. Ben de kurtarışları ve refleskleri en iyi kişi olarak kaleciliğe seçildim. Uzaktan vuruşlarda pek sıkıntım olmuyor fakat gözlük taktığım için sorun yaşayabiliyorum, yani gözlüksüz oynarken. Yakındaki toplara pek bir şey yapamıyorum. Sadece açıyı daraltmaya çalışıyorum fakat rakip ufak bir çalımla alt edebiliyor beni. Kendi aramızda boş derslerde, öğle araları, beden derslerinde oynuyoruz fakat yakın toplardaki kurtarışlarıma, reflekslerime etkili olmuyor. Neler yaparsam daha iyi olabilir? Nasıl pozisyonlar çalışabilirim? Her türlü önerinize açığım. Teşekkürler.

Havuç tüketmek gözünüzü iyileştirmez. Havuç sadece A ve C vitaminini bolca içerdiği için gözünüze faydası olur. O zaman kimse ameliyat olmasın havuç tüketerek gözlerini iyileştirsin. Böyle bir durum söz konusu değildir. Bende kaleciyken miyoptan dolayı defansı dahil bulanık görüyordum. Bunun için uzağa gözlerimi kısarak bakıyordum ve uzaktan çekilen şutlarda sıkıntım olmuyordu. Yakından ise dizlerini bükerek ellerini açarak topu biraz daha yerden takip ederek açını korursan iyi olur ama dikkat ette bacak arası yeme :)

Maçta zaten bir takım üstüne yeşil ya da turuncu şeylerden giyecek. Oradan anlarım kimin olduğunu. Yakın toplarda da olabildiğince açıyı kapatıp direkt topa hücum edeceğim. Maçtan sonra skoru yazarım. Teşkkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Göz probleminiz varsa lens takın, kaleci gözlükle oynayamazsa gözlüksüz hiç oynayamaz :) Uzak şutları kurtarmak, yakın şutlara göre genelde daha kolaydır. Çünkü topun gideceği yeri daha erken tespit ediyorsunuz, böylelikle çıkarmanız daha da kolaylaşıyor. Yakın toplarda ise rakibin ayaklarına bakın ama sahadaki diğer oyuncuların nerede olduklarını bilmelisiniz. Karşı karşıya bir pozisyonda rakip, topu daha hızlı sürmek için ayağından topu açarsa bunu fırsata çevirin.

Rakip topa yaklaşmadan siz topa doğru koşun ve kayın. Kayarken bacaklarınız önde değil (sakatlama ve sakatlanma ihtimaliniz artar) gövdeniz önde olmalı. Kollarınızı olabildiğince uzatın. Ayaklar üst üste gelmesin, ayrı olsun ki daha hızlı kalkın. Top uzaklaşırsa kalenize geri dönüp (geri seri adımlarla, arkanızı kesinlikle dönmeyin) kontrolü tekrar ele alın.

Gözlükle kesinlikle oynamamalısınız. Havuç göz bozukluluğunu kesin iyileştirmez, sadece ilerlemesini önler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı