Nasıl Ders Çalışabilirim ?

ODTÜ 'de hangi bölüm?
Elimde olsa zamanda geriye gidip 9. sınıfta ders çalışmazdım.
Mezuniyet not ortalamam: 89.74 (sanırım)

9.sınıfta ders çalışıp yıl sonu ortalaması 96 olan arkadaşlarımın, 11-12. sınıfta performansları düştü (Bi' yerleri kalkmış olabilir). Benimse arttı.
Derslerin önemli olduğunu düşündüğüm zaman dersi iyi dinledim ,düşünmediğim zaman sallamadım. Olay budur (bence).

Ben şahsen 3. Sınıf lisedeyim. Veri Tabanı programcısı ve web programcısıyım. Ders çalışmak bizde çok farklı :D Anadolu Meslek bu arada. Tüm lise dersleri var . Sayısal bölüm olarak geçiyoruz. Şimdi haftada 10 saat veri programlama 5 saat web dersi var. Oturuyorum bunlarla zaman geçiriyorum zaten bu derslerim 100 gelse , ki gelir :D
1500 kredim olucak. Diğer derslerde 50 ortalama yakalasam her türlü geçiyorum. Üniversitede kazanırım. Benim bir gayretim yok. Çünkü benim meslek hazır :D

Şimdi ben yüzyıllardır KPSS'ye hazırlandığım için ders çalışma konusunda hepinizden tecrübeliyim. Sana 3 tavsiyem var:

1- Günlük tekrar (bu en önemlisi).
2- Not yazdıran hocaların derslerinde kendi notunu kendin tut. Derste yazmayıp sonra birinden not bulurum diye düşünme.
3- Bilgisayar + internet ile ders bir arada olmaz. Bilgisayara ciddi sınırlama getirmelisin. Yeteri kadar ders çalışsan bile bilgisayarı çok kullanmamalısın. Bilgisayar sürekli sana göz kırpıp seni çağırıyorsa ders çalışma işini halk kütüphanelerinde yapabilirsin. İnan çok faydası oluyor.

Çok çalışmana gerek yok, eve geldiğinde günlük ne işlendiyse onları bir tekrar et, derste çözülen sorular varsa onları tekrar kendin çöz. Konu bitiminde de 1-2 tane test çözsen yeter. Eğer günlük çalışmaya başlarsan çok vaktini almaz 2 saati bulmaz. Diğer boş zamanında da istediğini yaparsın.

9. sınıfı eksiksiz bitirmek amacın olsun. 9. sınıf olduğun için çalışma motivasyonun düşük, son seneye gelince görürsün motivasyonu [emoji2]

Sana vereceğim en büyük tavsiye. Günlük 1.30 saat çalışıyorsan bunu 45 dk 45 dk olarak 2 ayrı derse çalış. Çünkü hergün sadece bir derse 1.30 saat ayırırsan aynı derse 1 hafta sonra bakmak zorunda kalırsın. 1 haftadada bazı şeyleri unutursun bile :) o yüzden 45 dk 45 dk ayır. Tüm dersleri 3 günde bir tekrar etmiş olursun. ( tüm derslere sırayla çalışarak ). Birde örneğin matematik çalışıyorsun ve 3 konu ilerlediniz. 1 konuyu bitirmek yerine her konudan 1 2 test çöz. Böylece hem sıkılmazsın hem konuları daha sık tekrar ettiğin için unutmazsın.

Her gün düzenli tekrar et. Haftada bir haftalık tekrar et. Haftalık test falan çöz. Böyle yaparak başlarsan ileride daha fazla ders çalışmaya alışırsın.

ODTÜ 'de hangi bölüm?
Elimde olsa zamanda geriye gidip 9. sınıfta ders çalışmazdım.
Mezuniyet not ortalamam: 89.74 (sanırım)

9.sınıfta ders çalışıp yıl sonu ortalaması 96 olan arkadaşlarımın, 11-12. sınıfta performansları düştü (Bi' yerleri kalkmış olabilir). Benimse arttı.
Derslerin önemli olduğunu düşündüğüm zaman dersi iyi dinledim ,düşünmediğim zaman sallamadım. Olay budur (bence).
ODTÜ'de bilgisayarla ilgili bir bölüm düşünüyorum ama yurtdışına da çıkmak istiyorum yani işim yurtdışında olsun.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı