Nasıl hacker olunur?

Hacker olmak bilgi ve yetenekle ilgili. Bilgi kısmını sistem uzmanlığı eğitiminden geçerek ve bu alanda kendini geliştirerek tamamlayabilirsin. Bunun dışında biraz yazılım bilgisine sahip olmanda önemli. Yetenek ise işin zor kısmı. Hacker bir sistemi tersine çeviren, gerektiğinde manipüle eden kişidir. Bu durumu anlatmak için sevdiğim bir söz var "herkes bakar ama sadece bazıları görür". Bu kısım artık sana kalıyor.

Eyvallah üstat.

Önerebileceğin bir kurs sitesi var mıdır?

Çok film izlemişsizin hocam. Hacker diye yapabileceğiniz tek şey zararlı yazılım oluşturmak veya sağ tık incele yapmak olur.

Kanka hacker işin şakası, gerçekten siber güvenlik öğrenmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önerebileceğiniz bir kurs sitesi var mı?

Kanka hacker işin şakası gerçekten siber güvenlik öğrenmek istiyorum biraz da olsa
Kardeşim sen çoğu yoruma takılma, konuşuyorlar sadece. Siber güvenlik alanında çalışan biri teknik olarak hacker oluyor zaten. Hacker filmlerdeki gibi bir şey değil tabi ki. Sistem zafiyetlerini tespit edip kapatmak için önce bu zafiyetleri bilmek gerekir.

Öncelikle temel bilgisayar bilgini, iletişim protokollerini öğrenmen gerek. Benim tavsiyem bu işin hobi olarak kalmaması ve gelecekte mesleğin olabilmesi için ciddi ve iyi bir eğitim alman gerek. Bu eğitimler biraz pahalı olabiliyor. Başlangıçta şart değil ama bu eğitimleri alacak seviyeye kendi kendine gelmen gerek. Bol bol araştırma yap ve makaleler oku.

Başlangıç için bilgisayarlarına sanal işletim sistemleri kurup çeşitli denemeler yap. Hacklemeden önce sistemi tanımak gerek. Örneğin bir windows/linux sunucu kurup, bu sunucuyu ayağa kaldırmaya çalış. Önce kurmayı sonra manipüle etmeyi öğren.

MIT hackerları zeki insanlardı. Bence zeki olmak dışında hacker olunamaz. Bilgi ise her yerde zaten. Başka insanların aklına gelmeyen zekice bir fikir. Böyle bir yeteneğin yoksa çok bilsen de hacker olamazsın.

İnternetten MIT hackerlarının özellikle 60'lı ve 70'li yıllarda yaptıkları hacklerine bak. “Vay be! 100 yıl yaşasam böyle bir şey aklıma gelmezdi” dersen hacker olamazsın demektir ya da “daha önce bunlar gibi olmasa da bunlara benzer zekice fikirler benim de aklıma gelmişti” dersen bir potansiyel var demektir.

Kardeşim sen çoğu yoruma takılma, konuşuyorlar sadece. Siber güvenlik alanında çalışan biri teknik olarak hacker oluyor zaten. Hacker filmlerdeki gibi bir şey değil tabii ki. Sistem zafiyetlerini tespit edip kapatmak için önce bu zafiyetleri bilmek gerekir.

Öncelikle temel bilgisayar bilgini, iletişim protokollerini öğrenmen gerek. Benim tavsiyem bu işin hobi olarak kalmaması ve gelecekte mesleğin olabilmesi için ciddi ve iyi bir eğitim alman gerek. Bu eğitimler biraz pahalı olabiliyor. Başlangıçta şart değil ama bu eğitimleri alacak seviyeye kendi kendine gelmen gerek. Bol bol araştırma yap ve makaleler oku.

Başlangıç için bilgisayarlarına sanal işletim sistemleri kurup çeşitli denemeler yap. Hacklemeden önce sistemi tanımak gerek. Örneğin bir windows/linux sunucu kurup, bu sunucuyu ayağa kaldırmaya çalış. Önce kurmayı sonra manipüle etmeyi öğren.

Eyvallah çok sağ ol. Linux kurdum öğrenmeye çalışıyorum inşallah ilerleyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı