Nasıl iş bulunur?

tahtakapı

Decipat
Daha fazla  
Merhaba, 16 yaşındayım ortalamam 42, ders çalışmak istemiyorum. Benden okuyarak hiçbir şey olmaz. Bari calisarak arzuladigim şeyleri alayım, bir baltaya sap olayım dedim. Babamda karşı gelmiyor. Okulu birakacağım. Ya da zorluğunu görüp derslere eskisinden daha sıkı abanacagim. Nereler alır, çalışma şartları diğer yerlere göre daha iyi olan ve ise nasıl girebileceğim (iş verene nelerden bahsedeceğim) hakkında kendi tecrubelerinizden anlatırsanız sevinirim. Cevaplayan herkese teşekkür ederim. Son olarak benim gibi bu raddeye gelmeden mesleğe gidin. 🤎

Son düzenleme:
Okumayarak doğru karar vermişsin. Bu ülkenin eğitim sistemi hiç kimseye bir şey öğretemez. İyi okullarda okuyup artistlik yapanlara aldırma, 2-3 asgari ücret için başlarına, lise mezunu insanlardan emir yağdığı zaman okumak neymiş görürler.

Sana tavsiyem berberlik ile ilgilenebilirsin. Artık çıraktan berber yetişmiyor ve saç kesimi çok pahalı oldu. Yani 10 dakikalık bilemedin 15 dakikalık tıraş için minimum 120 lira alıyorlar.

Ayrıca berber dükkanı açmak da oldukça kolay bir şey. Eğer dişini sıkı 1-2 yıla işi öğrenirsen ileride çok başka yerlerde olursun.

Berberlik aklımdan çok geçti hocam. Berber falan bulup abi yanında çalışayım, 3-5 gönlünden kopani verirsin diyip kendi yerimi açabilirim işi ogrendigimde. Evimizin altında 2-3 tane dedeme ait dükkan var. Kafayı yersin ama hepsi Suriyelilerin. Tüfekle kovalar çıkartır oraya kendi dukkanimi açabilirim.
Okumayarak doğru karar vermişsin. Bu ülkenin eğitim sistemi hiç kimseye bir şey öğretemez. İyi okullarda okuyup artistlik yapanlara aldırma, 2-3 asgari ücret için başlarına, lise mezunu insanlardan emir yağdığı zaman okumak neymiş görürler.

Sana tavsiyem berberlik ile ilgilenebilirsin. Artık çıraktan berber yetişmiyor ve saç kesimi çok pahalı oldu. Yani 10 dakikalık bilemedin 15 dakikalık tıraş için minimum 120 lira alıyorlar.

Ayrıca berber dükkanı açmak da oldukça kolay bir şey. Eğer dişini sıkı 1-2 yıla işi öğrenirsen ileride çok başka yerlerde olursun.

Berberlik aklımdan çok geçti hocam. Berber falan bulup abi yanında çalışayım, 3-5 gönlünden kopani verirsin diyip kendi yerimi açabilirim işi ogrendigimde. Evimizin altında 2-3 tane dedeme ait dükkan var. Kafayı yersin ama hepsi Suriyelilerin. Tüfekle kovalar çıkartır oraya kendi dukkanimi açabilirim.
Dükkan açmak en son yapacağın iş. Zaten devletin teşviği, kredisi falan bir sürü avantajı var. Yani dükkan açmak sandığından çok daha kolay. Bu kafanda kalsın, baktın hiçbir şey olmuyor oltayı buraya atarsın. Ben bir dünya örnekten sadece bir tanesini paylaştım seninle.

Dükkan açmak en son yapacağın iş. Zaten devletin teşviği, kredisi falan bir sürü avantajı var. Yani dükkan açmak sandığından çok daha kolay. Bu kafanda kalsın, baktın hiçbir şey olmuyor oltayı buraya atarsın. Ben bir dünya örnekten sadece bir tanesini paylaştım seninle.
Pazartesi 2. Sınavlar başlıyor. Onlara girip 15 tatilde mi arayayım kendime. Yoksa bir an önce okuldan kurtulmaya mi bakayım sence hocam?

İyi-kötü liseden mezun olmaya bak. Sınavlardan geçecek kadar not alsan yeter. Geri kalan vakitlerde herhangi bir dükkanda takılsan yeter.
Sıfır çalışma ile 66-67 ye zorlarim ortalamayı 3-4 puan daha gelse teşekkür alıyorum ama matematik denilen Allah'ın belası ders yüzüne alamadım 9. Sınıfta da. Yoksa istediğim bilgisayarı falan alacaktı ailem. 😀

Bilgisayarla bitmiyor mevzu şu an mesela dışarı çıkacağız arkadaşlarla maddi durumlar yüzünden hiç bir şey yapamıyoruz. Aneme para ver diyom 20 TL veriyor. Bir çay 5-7.5 TL, hem hepte para istemiyor insan. Dışarı çıkmayı bırak istediğim giyim, elektronik, o bu şu alamiyorsun elin kolun bagli. Sen de gecmissindir bu yollardan iyi bilirsin.

Hocam bende lise 1'deyken okulu bırakmak istemiştim hatta sınıfta kaldım. Daha sonra meslek lisesine geçip iyi kötü derslere baktım lise mezunu oldum. Bence hiç yoktan lise diploman olsun ileride işine yarayabilir. Şu anlık A101'de çalışıyorum fakat bu tarz işleri pek tavsiye etmem. Saçma sapan vardiya sistemleri, saatlerce fazladan mesai yaptırıp 14000 TL vermeleri. Ömür boyu yapılacak iş değil. Müdür yardımcılığına yükselme ihtimalim olduğundan çalışmaya devam ediyorum bende. En güzeli sanayi, berberlik vs. olabilir. İşi öğrenip ilerde kendi dükkanını açmak çok mantıklı.

En kotu lise mezunu ol, mumkunse bir meslek lisesine gec oradan devam edersin. Eski sovyetler gibi oldu Turkiye herkes diploma sahibi.
Hocam 11. Sınıf oldugumdan ben emeklerken adamlar koşuyor. Bir şey yaptıkları yokta sorumluluk sıkıntı. Yanlış değilsem 4 dönemin dersini vermem lazım. Ortamı falan da bilmiyorum, nedir necilerdir, ben 9. Sınıfın ilk haftasindan beri meslek diye yirtiniyorum ama annem burda çalışmayan orda da çalışmaz diyor. Şimdiki aklım olsa nakil falan bı şekil halledip giderdim de dediğim gibi çok geç oldu. 1.5 döneme lise bitiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı