Nasıl iş bulunur?

Hocam 11. Sınıf oldugumdan ben emeklerken adamlar koşuyor. Bir şey yaptıkları yokta sorumluluk sıkıntı. Yanlış değilsem 4 dönemin dersini vermem lazım. Ortamı falan da bilmiyorum, nedir necilerdir, ben 9. Sınıfın ilk haftasindan beri meslek diye yirtiniyorum ama annem burda çalışmayan orda da çalışmaz diyor. Şimdiki aklım olsa nakil falan bı şekil halledip giderdim de dediğim gibi çok geç oldu. 1.5 döneme lise bitiyor.
Meslek lisesinde cogu dersin zaten meslek dersi oluyor, cizimdir, projedir vs. normal liseden bayagi farkli.

Merhabalar öncelikle verdiğiniz karar güzel. Senin yaş grubundan birisi olarak bende düz liseye gidiyorum ve 11. sınıfım. İş olarak merkezde berberlik, garsonluk; sanayide ise oto döşeme veya PVC-demircilik işlerini yapabilirsin. Bunlarda hem yetişen kişi sayısı yok garsonluk hariç hemde ömür boyu bitmeyecek bir meslek bunlar. Sanayi işleri ağır fakat getirdiği paraları görsen aklın şaşar. Örnek vermem gerekirse babam demirci ve PVC falan da yapıyor yani donanımlı deneyimli birisi, bir iş aldı 2 ay çalıştı ama sabah 8 akşam 4 şeklinde ve tam fiyatını demeyeyim ama en yüksek tıp bölümünün en tecrübeli kişisinin 5 ayda alacağı parayı aldı, bende dersleri çalışmak istemiyorum ve oto döşeme öğreneceğim ve en önemlisi demirci olacağım. Oto döşemede ise arabanın tavanının malzemesi 500 lira tavan 3000 lira ve ben oto döşeme işini birazcık anlıyorum yani baleyi sıkma, kumaşı makas ile kesmeyi -yani eli tutan herkesin yapacağı şey diyorum- ve bu işi 5 saatte yapabilirim dinlene dinlene, tecrübeli birisi 3-4 saatte yapıyor. Yani hocam demem o ki ticaret bitmeyen bir otoban, eğer sağdan gidersen az kazanırsın ama kendini zorlamadan gidersin yani asgari ücretten farkın kalmaz, soldan gidersen çok kazanırsın ve kendini zorlarsın ve herkesin "kirli" dediği ve gitmek istemediği yerde mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Merhabalar öncelikle verdiğiniz karar güzel. Senin yaş grubundan birisi olarak bende düz liseye gidiyorum ve 11. sınıfım. İş olarak merkezde berberlik, garsonluk; sanayide ise oto döşeme veya PVC-demircilik işlerini yapabilirsin. Bunlarda hem yetişen kişi sayısı yok garsonluk hariç hemde ömür boyu bitmeyecek bir meslek bunlar. Sanayi işleri ağır fakat getirdiği paraları görsen aklın şaşar. Örnek vermem gerekirse babam demirci ve PVC falan da yapıyor yani donanımlı deneyimli birisi, bir iş aldı 2 ay çalıştı ama sabah 8 akşam 4 şeklinde ve tam fiyatını demeyeyim ama en yüksek tıp bölümünün en tecrübeli kişisinin 5 ayda alacağı parayı aldı, bende dersleri çalışmak istemiyorum ve oto döşeme öğreneceğim ve en önemlisi demirci olacağım. Oto döşemede ise arabanın tavanının malzemesi 500 lira tavan 3000 lira ve ben oto döşeme işini birazcık anlıyorum yani baleyi sıkma, kumaşı makas ile kesmeyi -yani eli tutan herkesin yapacağı şey diyorum- ve bu işi 5 saatte yapabilirim dinlene dinlene, tecrübeli birisi 3-4 saatte yapıyor. Yani hocam demem o ki ticaret bitmeyen bir otoban, eğer sağdan gidersen az kazanırsın ama kendini zorlamadan gidersin yani asgari ücretten farkın kalmaz, soldan gidersen çok kazanırsın ve kendini zorlarsın ve herkesin "kirli" dediği ve gitmek istemediği yerde mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.
Öncelikle dikkate alıp, kendi fikirlerinizle de harmanlayıp güzel bir yazı ortaya koyduğunuz için teşekkür ederim hocam. Çalışmayı da bir yerlerim yemiyor fakat kafam allak bullak. Şafak Sezer'in de dediği gibi daha bu hayatın acemisiyiz. Matematiğin yanına hiç calismayip, dumenden kitap açıp, 2 karalama yapıp sınavda 65-70 aldığım tarih notlarım, 56 aldığım coğrafya notum, 40-50 düzleminde edebiyat notlarım var. Azıcık çalışsam 2 yıllık güzelinden bir bölüm okusam da garantim yok. Ben 300 ya da 500 e 2005 yılından bile kalma ekran kartlari aldım 5-10 tane bit pazarından 300 TL kârımla sattım bunları. Daha niceleri var. Bu işi yaptigim ilk zamanlar gelen 50-60 TL lerde bile heyecandan dört köşe olurdum. Şu an da benim için güzel bir meslek. En son dedemin telefonunu sattım. (A10) Bir kısmını kuzene verdim. 920 TL param vardı, Euro aldım. O sermayeyle de 100-200-300 TL kârı koya koya giderdim ama değişiklik yapmaya karar verdim. Daha ne biter ne olur hiç bilmiyorum ama ben ne ders için ne de iş için çaba sarf ediyorum. 90 günlük tatil bu konular için çok güzel. Aylık 12 bile veren bir yer bulsam meslek dalı umrumda olmaz. Okulu bile bırakırım. Telefon faturamı kendim öderim. Onun dışında yemeği falan evde yerim, zaten ailemle denk gelirse akşam görüşürüm. Telefon faturası 100 TL bir şey zaten. Kira, su, elektrik falan bir şey vermiyoruz. Arada eve 2-3k market ihtiyaçları vesaire karşılarım. Bir yerde de sabit 1 yıl falan çalışsam bu ticaret işini devam ettiririm. Sosyal medya da YouTube başta olmak üzere Tiktok ve Instagram'dan da bir şeyler kovaliyorum. Ben Ten'in saati gibi her şey var ama bir şeye denk değilim ben. 😂 Kafa yapım çok farklı, bir dedifim bir dedigimi tutmaz, pişmanlığım hemen geçer, bir türlü seçimlerimden tatmin olmam, çok kararsızım. İyi yaptığım bir alışkanlığı ertesi güne bırakırım. Herkes mi böyle ben mi böyleyim bir tek? Bana yol gösterebilecek, ciddi bir biçimde bir iş yerine sokup güzel para verecek o ilk adımı attıracak biri olsa arkamda neler başarırım zaten. Babam çalış diyor demesiyle kalıyor. Arkadaş sanayide ustanın yaninda 800 TL alıyor günlük, pazar gunleri 1-1.300 e falan çıkıyor diyor. Ne yapıyor anlamadım. 😂

Kolay pes etme eğiliminde olan insanların hayatlarına bak, maddi konulardan da ziyade boşa tüketilmiş bir hayat görürsün. Sahip olduğun hayatın, sayılı nefesin kıymetini bil.

Söyleyeceklerim bu kadar, pes ettikçe daha zor olanı ile sınanacaksın.

Senden çok daha yaşlı bir büyüğün olarak şunu önereyim. Evet herkes okumak zorunda değil. Eğer okumayacaksan mutlaka ve mutlaka bir zanaat edin. Kuaför, marangoz, elektrik, motor vs. Ülkede artık bu tarz zanaatkarlar azalmaya başladı. Yaşında daha çok genç. Şimdi parayı düşünme. Zanaatını aldıktan ve ustalaştıktan sonra zaten iyi miktarda para kazanacaksın. Sakın sana meslek kazandırmayacak, garsonluk, kasiyerlik, şoförlük gibi işlere girme.

Haklısın hocam. Şu an bir işte calisip para kazansam yeni telefon, kulaklık, kıyafet, yeme içme ile geçirir giderim baktım ama ileriye yönelik köle oluyorsun. Benim amacım belirli bir birikim yaptıktan sonra kendi sitemi açıp toptan aldığım kıyafet, ayakkabı gibi urunleri satmak şu aralar bunu kafaya koydum.
Senden çok daha yaşlı bir büyüğün olarak şunu önereyim. Evet herkes okumak zorunda değil. Eğer okumayacaksan mutlaka ve mutlaka bir zanaat edin. Kuaför, marangoz, elektrik, motor vs. Ülkede artık bu tarz zanaatkarlar azalmaya başladı. Yaşında daha çok genç. Şimdi parayı düşünme. Zanaatını aldıktan ve ustalaştıktan sonra zaten iyi miktarda para kazanacaksın. Sakın sana meslek kazandırmayacak, garsonluk, kasiyerlik, şoförlük gibi işlere girme.

Merhaba, 16 yaşındayım ortalamam 42, ders çalışmak istemiyorum. Benden okuyarak hiçbir şey olmaz. Bari calisarak arzuladigim şeyleri alayım, bir baltaya sap olayım dedim. Babamda karşı gelmiyor. Okulu birakacağım. Ya da zorluğunu görüp derslere eskisinden daha sıkı abanacagim. Nereler alır, çalışma şartları diğer yerlere göre daha iyi olan ve ise nasıl girebileceğim (iş verene nelerden bahsedeceğim) hakkında kendi tecrubelerinizden anlatırsanız sevinirim. Cevaplayan herkese teşekkür ederim. Son olarak benim gibi bu raddeye gelmeden mesleğe gidin. 🤎
İş konusunda birşey diyemeyecem ama kendine yapacağın en büyük iyilik dil öğrenmek dersleri falan boşver dersi geç yeter ama dil öğrenirsen yurtdışında dükkan açabilirsin. Kaç tane insan gördüm traş olduğum berberde bir kalfa vardı mesela o abi dil öğreniyorum falan demişti şimdi geçen bir öğrendim adam belçikaya yerleşmiş dukkan açmış. Bende mesela belarustayim buradada devlet sosyal imkan veriyor çocuk sahibi ailelere ödeme yapılıyor iş yeri kurarken devlet destek veriyor. Her ne kadar belarus kötü bir ülke gibi gösterilsede belarus kimsenin karnını aç bırakmıyor. Sana tavsiyem olursa ama avrupa ülkelerinde berberlik mantıklı olur. Özellikle kanadada şuan berber dükkanı açsan iyi parayı bulursun diyim. Nerden biliyorsun dersen akrabam 6 senedir kanadada yaşıyor kendiside anlatmıştı burda berberler çok para kazanıyor diye. Fransızca İngilizce gibi diller öğrenirsen kendine çok büyük yatırım yaparsın. Dil öğrenmek içinse bedava bir çok yol yöntem var. İnternete erişim sağladıktan sonra ücretsiz şekilde tum kaynaklara erişebiliyorsunuz. Dil öğrenmek çok basit bir şey ilk başta gözünüze zor gelir ama çabalarsanız ve düzenli pratik yaparsanız 3-4 ayda ortalama düzeyde dil konuşursunuz. Zaten yurtdışında öyle mükemmel ingilizce konuşulduğunu düşünme burda adamlar belarusça yerine Rusça konuşuyor Rusçadada adama cümle kurmana gerek bile olmuyor mesela ekmek alıcaksın bir ekmek diyorsun anlıyor adam ortalama düzeyde bilsemde kendini ifade edebiliyorsun strese girme oyuzden.

İş konusunda birşey diyemeyecem ama kendine yapacağın en büyük iyilik dil öğrenmek dersleri falan boşver dersi geç yeter ama dil öğrenirsen yurtdışında dükkan açabilirsin. Kaç tane insan gördüm traş olduğum berberde bir kalfa vardı mesela o abi dil öğreniyorum falan demişti şimdi geçen bir öğrendim adam belçikaya yerleşmiş dukkan açmış. Bende mesela belarustayim buradada devlet sosyal imkan veriyor çocuk sahibi ailelere ödeme yapılıyor iş yeri kurarken devlet destek veriyor. Her ne kadar belarus kötü bir ülke gibi gösterilsede belarus kimsenin karnını aç bırakmıyor. Sana tavsiyem olursa ama avrupa ülkelerinde berberlik mantıklı olur. Özellikle kanadada şuan berber dükkanı açsan iyi parayı bulursun diyim. Nerden biliyorsun dersen akrabam 6 senedir kanadada yaşıyor kendiside anlatmıştı burda berberler çok para kazanıyor diye. Fransızca İngilizce gibi diller öğrenirsen kendine çok büyük yatırım yaparsın. Dil öğrenmek içinse bedava bir çok yol yöntem var. İnternete erişim sağladıktan sonra ücretsiz şekilde tum kaynaklara erişebiliyorsunuz. Dil öğrenmek çok basit bir şey ilk başta gözünüze zor gelir ama çabalarsanız ve düzenli pratik yaparsanız 3-4 ayda ortalama düzeyde dil konuşursunuz. Zaten yurtdışında öyle mükemmel ingilizce konuşulduğunu düşünme burda adamlar belarusça yerine Rusça konuşuyor Rusçadada adama cümle kurmana gerek bile olmuyor mesela ekmek alıcaksın bir ekmek diyorsun anlıyor adam ortalama düzeyde bilsemde kendini ifade edebiliyorsun strese girme oyuzden.
Hocam dediğiniz şeyler iyi hoş fakat benim matematikten 70 almam daha kolay gibi duruyor. Ya da şu an ki maddi halimle sıfır iPhone 13 almam daha kolay gibi duruyor. Benim ülkemi bırakıp gitmek gibi bir niyetim yok. Olayı başka bir yerlere bağlamak vesaire de istemeden kendi uzerimden gitmek istiyorum. Bu ülke zengine cennet fakire cehennem olduğunu az çok bilir herkes fakat ben ve benim gibi düşünen bir kaç insanla daha iyi yerlere getirebileceğimizi düşünüyorum bu ülkeyi. Benim düşüncelerim belki şu an kimsenin umrunda değil fakat gelecekte çok güzel şeyler bekliyor olacak bizi. Kafa yapım dil öğreneyim kaçayım gideyim değil. Dili yine öğrenirim fakat ben Türkiye'de yaşarım. Burda kazanır orarda yerim. Gezerim, bakarım, ederim ama yerleşmem. Atalarımın bana vaad etmek için nice kanlar döktüğü bu vatanımı arkama bakmadan satamam. Hem pasaportu osu busu var. Ticarete atsam 2-3 e katlar geçerim o parayı. Yine de yazın için teşekkürler.

Geri
Yukarı