Nasıl Kablolu İnternet Kullanılır?

Anıl Budak

Kilopat
Yıllardır bilgisayarımı WiFi üzerinden kullanıyordum. Az önce bu evde 10 yıldır yaşamama rağmen ilk defa merak edip araştırdım. Priz ve kablonun resmini aşağıda belirttim.
Bu priz sanırım ethernet priziymiş. Üstünde de bir kablo var. Onu ana kartımdaki ethernet girişine taktım ama çalışmadı. Yani ya kablo bozuk ya da priz. Prizin arızalı olma ihtimali kablonunkinden çok daha düşük çünkü yıllardır o prizi kullanmadım.

Sorum şu: İnternetten de biraz araştırdım. Kablolu internet kullanmak istiyorum. Sorun prizden mi yoksa kablodan mı? Kabloda beyaz ve açık mavi dışındaki renkli kabloların ucu bükülmüş yani kablonun ucuna bağlı değiller. Prizde de bir tane bilgisayar bir tane de telefon resmi var. Sanırsam telefon için veya ethernet için ayrı kablolar varmış. Eğer priz bozuk değilse hangi ethernet kablosunu önerirsiniz? Hepsiburada da indirimli Frispy kablosu var ucuz ve uzun boyutu o nasıl ayrıca?

Kablo Resmi: https://i.hizliresim.com/aG4aQz.jpg

Priz Resmi: https://i.hizliresim.com/YN1aL6.jpg

Son düzenleme:
Ethernet kablonuzun bir ucunu bilgisayarınıza, bir ucunu modeme bağlayacaksınız. O duvardaki priz ile işiniz yok. Ve yanlış görmüyorsam o ethernet kablosu değil telefon kablosu.
Ethernet kablosu alırken çok da takılmanıza gerek yok. Eğer uzun mesafe bağlamayacaksanız dandik olmayan herhangi birini alabilirsiniz.

Ethernet kablonuzun bir ucunu bilgisayarınıza, bir ucunu modeme bağlayacaksınız. O duvardaki priz ile işiniz yok. Ve yanlış görmüyorsam o ethernet kablosu değil telefon kablosu.
Ethernet kablosu alırken çok da takılmanıza gerek yok. Eğer uzun mesafe bağlamayacaksanız dandik olmayan herhangi birini alabilirsiniz.
Modem ile bilgisayar arasında uzunca bir koridor var. Evi iki ucu yani o yüzden modeme takıp bağlanamıyorum. Bu priz direkt odamda ve kapının üstünde hazne var ahşap oradan geçiyor ve gözükmüyor kablo hiçbir şekilde. Önerebileceğiniz maksimum 40 TL kablo var mı? İnternette hiçbir şey anlamadım. Cat5 Cat6 mı nedir bir şeyler var. Birde j11 , j45 miydi öyle şeyler var. Kafam karışık.

Modem ile bilgisayar arasında uzunca bir koridor var. Evi iki ucu yani o yüzden modeme takıp bağlanamıyorum. Bu priz direkt odamda ve kapının üstünde hazne var ahşap oradan geçiyor ve gözükmüyor kablo hiçbir şekilde. Önerebileceğiniz maksimum 40 TL kablo var mı? İnternette hiçbir şey anlamadım. Cat5 Cat6 mı nedir bir şeyler var. Birde j11 , j45 miydi öyle şeyler var. Kafam karışık.
Modem olmaksızın direkt olarak hatta bağlanmanız imkansız. Hiç yoktan modem kartı vs. gerekecektir.
Cat6 kablolar biraz daha dayanıklı vs. oluyor. Kablolar uzunluğuna göre değişiyor. Bu mesafeyi belirtirseniz daha iyi olur. Tahminen 20m yeter diye düşünüyorum ama siz yine de bir bakın.
Çok fazla anlamasam da iyi gibi duruyor şu kablo:
Cat6 Kablo 20 Metre 1.kalite Ethernet 20m Adsl Kablosu - n11.com

Modem olmaksızın direkt olarak hatta bağlanmanız imkansız. Hiç yoktan modem kartı vs. gerekecektir.
Cat6 kablolar biraz daha dayanıklı vs. oluyor. Kablolar uzunluğuna göre değişiyor. Bu mesafeyi belirtirseniz daha iyi olur. Tahminen 20m yeter diye düşünüyorum ama siz yine de bir bakın.
Çok fazla anlamasam da iyi gibi duruyor şu kablo:
Cat6 Kablo 20 Metre 1.kalite Ethernet 20m Adsl Kablosu - n11.com
Modem var. Birazdan bakacağım prize bağlanmış mı modem diye Teşekkürler bilgi için.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı