Nasıl komiser olunur?

smitg12

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Uzun süredir düşünüyorum bu konuyu kafamda birkaç soru bulunmakta.

• Sayısal öğrencisiyim. Alanımı değiştirmeli miyim? Eşit ağırlık vs. demişlerdi çünkü tam bilmiyorum.
  • Polis üniversiteleri bulunmakta mı, bulunuyorsa nasıl gidilir?
  • Polis üniversitelerinin normal üniversitelerden farkı nedir?

Fiziksel olarak yeterli olduğumu düşünüyorum. Fiziksel yeterlilik sınavlarında sorun çekeceğimi de sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Polis akademisi var. Üniversite okursan 6 aydı sanırsam lise mezunu isen 2 yıl eğitim görüyorsun diye hatırlıyorum. Yanlış da olabilir. Komiser olmak için de belli bir süre çalışman lazım.

Akademi bitirenler komiser muavini olarak mezun oluyor. Diğer polisler içinse belirli süre sonra sınavları oluyor.

Lisans mezunu olmak.
KPSS sınavında P3 kategorisinde en az 70 puan elde etmek.
4 senelik komiser yardımcılığı görevinde yer almak.
Askerlik vazifesini bitirmek.
Güvenlik soruşturmasında geçmek.
Fiziksel yapı bakımından uygun olmak.

Her sene PMYO için belli bir ham puan açıklarlar. TYT sınavından o puanı alırsan hak kazanırsın. Devamında parkurlar, sağlık kontrolleri vb. durumlarını da geçersen 2 sene polis okulunda okuyorsun. Mezun olunca düz polis olarak başlıyorsun. Zamanla rütbe sınavlarına girerek yükselmen gerekiyor. Önce komiser yardımcısı oluyosun belli bir zaman görev sonrasında tekrar bi sınav komiserlik için durum böyle yukarıya kadar uzanıyor.

Polis akademisi 2015 yılında kapatıldı. Komiser olmak için ya önce Pmyo okuyup mezun olduktan 2 yıl sonra başvurabilirsin, ya da 4 senelik lisans mezunu olarak kpss den yeterli bir puan alıp Paem başvurusu yapabilirsin. Eşit ağırlık veya sayısal fark etmez.

Lisans mezunu olmak.
KPSS sınavında P3 kategorisinde en az 70 puan elde etmek.
4 senelik komiser yardımcılığı görevinde yer almak.
Askerlik vazifesini bitirmek.
Güvenlik soruşturmasında geçmek.
Fiziksel yapı bakımından uygun olmak.
Askerlik şartı kalktı diye biliyorum. Yanlış mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı