Çözüldü Nasıl oyun yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Arkadaşlar ben oyun yapmak istiyorum öncelikle YouTube'den bir sürü oyun yapma videoları izledim. Fakat hiçbiri benim yapmak istedğim türden oyun değildi şimdi ben mario oyunu yapsam kimse oynamaz bu yüzden strateji oyunu yapmak istiyorum fakat nasıl yapacağımı bir türlü bilemiyorum. Başkan simulatörü vs. gibi strateji oyunu yapmak istiyorum. Nasıl yapabileceğim hakkında bilginiz varsa söylerseniz sevinirim.

Çözüm
Bir iki günde olacak iş değil bilgin olsun, eğer gerçekten ciddi bir iş ortaya çıkarmak istiyorsan mesai harcaman gerekli.
Orta derecede İngilizce bilmen gerekiyor öncelikle. Bilmiyorsan o açığını kapatmanı tavsiye ederim.
Başlangıç olarak kaynak çeşitliliğinin de fazla olması açısından Unity kullanmanı tavsiye ederim.
İlk olarak 2B platform oyunları yaparak başlayabilirsin, mantığını daha kolay kavramış olursun böylelikle. Tabii oyunda olacak bir çok öge var.
Müzikler
2B tasarımlar
Arayüz tasarımı
Karakter, düşman ve level tasarımları

2B platform oyunları için biraz seslendirmeye hakim olmak gerekli, biraz da Photoshop, GIMP, Krita benzeri programları kullanabilmen senin yararına olur.
Tabii ilk bu işe girerken üst düzey bir Photoshop bilgisine veya müzikler için üst düzey prgoramları bilmene gerek yok. "Opengameart", "itch.io" ve Unity'nin kendi Asset Store'u üzerinden çeşitli tasarımlara sahip olabilirsin. Aynı şekilde müzikler için de "incompetech" gibi sitelerden yararlanabilirsin.

YouTube'dan birkaç tane oynatma listesi paylaşacağım, bunları izleyerek oyun yapmayı "öğrenmeye" başlayabilirsin. Öyle bir günde yapabileceğin bir iş olmadığını tekrardan hatırlatayım.

Bunların yanında takip etmeni önerdiğim farklı kanallar olacak, onları da yazayım.

Goodgis
Vimlark
MortMort
Jonas Tryoller
Fat Dino
Brackeys
Blackthornprod
Dani
Chris' Tutorials
Grant Abitt
Game Maker's Toolkit
GameDevHQ
witnn ile Unity
Thomas Brush

Bunların arasında sadece Unity ile ilgili bilgiler yok, günün birinde yapacağın 3B oyun için Blender vb. programlara da hakim olman gerekiyor, o yüzden çok mesai harcaman gereken bir konu diyorum.
Biraz konuya hakim olduktan sonra Gamejamlere katılabilirsin. Gamejam'in ne olduğunu bilmiyorsan şu videoyu izleyebilirsin.
Gamejam yarışmalarına katılma amacın da oyun yapma maceranda neler öğrendiğini görmek, henüz öğrenmediğin şeyler hakkında kendini geliştirmek olmalı. Bütün bunlardan sonra kendi simülatör oyununu yaparsan çok daha verimli bir sonuç elde edersin.

Sormak istediğin bir şey varsa da cevaplayabilirim.
Arkadaşlar ben oyun yapmak istiyorum öncelikle YouTube'den bir sürü oyun yapma videoları izledim. Fakat hiçbiri benim yapmak istedğim türden oyun değildi şimdi ben mario oyunu yapsam kimse oynamaz bu yüzden strateji oyunu yapmak istiyorum fakat nasıl yapacağımı bir türlü bilemiyorum. Başkan simulatörü vs. gibi strateji oyunu yapmak istiyorum. Nasıl yapabileceğim hakkında bilginiz varsa söylerseniz sevinirim.
Oyun motorları hakkında bilgin olması lazım, Unity'i kullanabilirsin, çoğu oyun bu motorla yapılır. Bundan sonrası senin motoru ne kadar iyi bildiğine ve hayal gücüne kalmış.

Oyun motorları hakkında bilgin olması lazım, Unity'i kullanabilirsin, çoğu oyun bu motorla yapılır. Bundan sonrası senin motoru ne kadar iyi bildiğine ve hayal gücüne kalmış.

Unity ile alakalı biraz bilgim var 2-3 saattir öğrenmeye çalışıyorum.
Oyun yapmak için önce küçükten başlaman lazım İngiliz'lerde iste dihin oyun türünde bulabilirsin.

Peki oyunun içerisindeki seçenekleri vs. internetten mi bulmam yoksa kendim mi çizmem lazım kendim çizeceksem hangi program ile?
Unity ile yapabilirsin. En çok olanak tanıyan ve kolay olan oyun motorudur kendisi. Unity'i kullanmayı öğrenmelisin. Yani marketten balık almayı değil, denizden balık tutmayı öğrenmelisin. Copy paste yaparsın kendini kandırmaktan başka bir şey olmaz.
Öğrenmeye çalışıyorum

İlk önce strateji oyunlarını oyna, not al. Sonra videolardaki programları indir, onların yaptığı oyunların aynısını yap aynı kodları v.s. kodları öğrenirsin böyle. Daha fazla oyun yapım videosu izle. İlk başta kendi istediğin oyunları tabii ki de kötü yapacaksın. Zaman zaman geliştirirsin. Sisteminin de iyi olması lazım tabii. Umarım çok iyi oyunlar yaparsınız efendim.

İlk önce strateji oyunlarını oyna, not al. Sonra videolardaki programları indir, onların yaptığı oyunların aynısını yap aynı kodları vs. Kodları öğrenirsin böyle. Daha fazla oyun yapım videosu izle. İlk başta kendi istediğin oyunları tabii ki de kötü yapacaksın. Zaman zaman geliştirirsin. Sisteminin de iyi olması lazım tabii. Umarım çok iyi oyunlar yaparsınız efendim.

Teşekkürler dediğinizi uygulayacağım.

Teşekkürler dediğinizi uygulayacağım.
Rica ederim. Yardım edebildiysem ne mutlu bana. Sen acemi olduğun için sana önerdiğim strateji oyunu; Age of Civillizations 2. Bu basit oyunu kendini biraz geliştirdikten sonra yapabilirsin bence. Umarım bir gün oyununu oynarım 😄.

Rica ederim. Yardım edebildiysem ne mutlu bana. Sen acemi olduğun için sana önerdiğim strateji oyunu; age of civillizations 2. bu basit oyunu kendini biraz geliştirdikten sonra yapabilirsin bence. Umarım bir gün oyununu oynarım 😄.

Çıktığı zaman mobilde saatlerce oynamıştım (civillizaions 1'i ama ) hatırlatman çok iyi oldu onu mutlaka deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı