Nasıl para kazanılır?

watheD

Hectopat
Daha fazla  
Bilmiyorum nasıl cevaplar gelecek, nasıl tepkiler yağacak. Belki cevap bile gelmez ama bir ümit soruyorum dostlar...
Ben 16 yaşındayım.
Babamla yaşıyorum ve işi biraz garip. Geliri yok denecek kadar az. 3-4 gündür yemek bulmakta zorluk çekiyoruz. 1 TL'miz bile yok.
Veresiye buldukça aç kalmıyoruz, babamla ilgili bir şikayetim yok, büyük bir borç batağında.
Bense sadece oldukça parasını sömüren bir varlığım. Zorluk çekiyor. Ben bir şey istemiyorum ondan. Her neyse, konuya gelelim.
Ben 16 yaşındayım. Fiziğim vs. çok iyi değil, gücüm yok, zayıfım. Babamın yanında inşaatta çalıştığımda 2-3 gün belimin ağrısından uyuyamadığımı hatırlıyorum ama deniyorum. Babamın yanında çalışsam da faydam olmuyor zaten. O başka mesele. Biraz uzattım ama kısacası halimi anladınız.
İnternet üzerinden işler yapabilirim. Bilgim var. Logo yaparım, kodlama bilgim var azıcık vs. ama ben normal hayatta da internet üzerinden de her türlü işi yaparım yani ama iş bulamıyorum ve internetimizi açtıramıyoruz. En azından bir iş bulup internet faturasını ödeyebileceğim, eve 2-3 bir şey alabileceğim bir gelirim olsun istiyorum. Ne yapabilirim, nasıl iş bulabilirim bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz? İnternet faturası gibi küçük şeyleri giderebilecek kadar gelirim olduğunda ise internetten işler de yapabilirim. Önce normal hayatta, sonra internetten neler yapabilirim, dostlar? Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler... Bu arada Sakarya'da yaşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet faturasını ödemek ve eve 2-3 parça almak istiyorsan, aylık 200 TL gibi bir para yeterli olur.

Babanın yanında ona bir katkın olmuyorsa, başka bir yerde çalışabilirsin? Mesela kafede garsonluk yapabilirsin.

Grafik tasarım alanında iyiysen eğer, freelance olarak grafik tasarımlar yapabilirsin. Bionluk, fiverr, upwork gibi siteler freelancerlar için en uygun yerlerdir.

Bilmiyorum nasıl cevaplar gelecek, nasıl tepkiler yağacak. Belki cevap bile gelmez ama bir ümit soruyorum dostlar...
Ben 16 yaşındayım.
Babamla yaşıyorum ve işi biraz garip. Geliri yok denecek kadar az. 3-4 gündür yemek bulmakta zorluk çekiyoruz. 1 TL'miz bile yok.
Veresiye buldukça aç kalmıyoruz, babamla ilgili bir şikayetim yok, büyük bir borç batağında.
Bense sadece oldukça parasını sömüren bir varlığım. Zorluk çekiyor. Ben bir şey istemiyorum ondan. Her neyse, konuya gelelim.
Ben 16 yaşındayım. Fiziğim vs. çok iyi değil, gücüm yok, zayıfım. Babamın yanında inşaatta çalıştığımda 2-3 gün belimin ağrısından uyuyamadığımı hatırlıyorum ama deniyorum. Babamın yanında çalışsam da faydam olmuyor zaten. O başka mesele. Biraz uzattım ama kısacası halimi anladınız.
İnternet üzerinden işler yapabilirim. Bilgim var. Logo yaparım, kodlama bilgim var azıcık vs. ama ben normal hayatta da internet üzerinden de her türlü işi yaparım yani ama iş bulamıyorum ve internetimizi açtıramıyoruz. En azından bir iş bulup internet faturasını ödeyebileceğim, eve 2-3 bir şey alabileceğim bir gelirim olsun istiyorum. Ne yapabilirim, nasıl iş bulabilirim bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz? İnternet faturası gibi küçük şeyleri giderebilecek kadar gelirim olduğunda ise internetten işler de yapabilirim. Önce normal hayatta, sonra internetten neler yapabilirim, dostlar? Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler... Bu arada Sakarya'da yaşıyorum.
Cafede vb. çalışabilirsin garson olarak. Tek iş yapmayarak başka işlerde de çalışabilirsin.

Arkadaşlarım "işin olsun" adlı uygulamada iş buluyorlar. Günlüğü 150TL+ alıyorlar. En kötü bunu denersiniz.

İnşaatta değilse de, sanayide çırağa ihtiyaç vardır. Genelde kolay kolay çırak almaz sanayi ustaları. Hem para vereceksin, hem yetiştireceksin, hem de başına bir şey gelme ihtimaline karşı gözünün açık olması lazım. O yüzden biraz uğraştırır ama bulursan haftada 150-200 liradan aşağı veren olacağını sanmıyorum. Üstüne uğraşırsan çok daha fazlasını da verirler.

Part time işlerde kovalayabilirsin. Mesela yaz geliyor. Akşamları düğünlerde servisçi olursun. Güzel para vereni var. Biz arkadaşlarla yapıyorduk lisedeyken. 3-4 sene öncesinde bile bir gece bir kaç saat çalışıp kişi başı 50-100 lirası arası bahşişler hariç kazandığımızı bilirim. Ayrıca örnek olarak bana herhangi bir logo çalışmanı gösterirsen ve beğenirsem sana parası karşılığında Twitch logosu da yaptırabilirim. Benimki sadece ufak bir kıvılcım olur senin ihtiyacın yanında. Ama kıvılcım yangın olur belki :).

Neden saçmalık peki?
Arkadaşın durumuna bakarsak saçmalıktan başka bişey değildir. Çocuk Logo yapıp 3-5TL'ye satmak için belki 10 dakika belki de 2 hafta bekleyecek. Ve sizin de bildiğiniz üzere Logo yapan milyonlarca insan var. Ucuzundan pahalısına.. 1-2 TL'ye Logo tasarlayan insanlar bile gördüm. Bu yüzden boşa medet ummak olmaz. Ha paran vardır, durumun orta veya iyidir ek gelir elde etmek istiyorsundur o zaman Logo yapıp satmak denenebilir. Hiç denemesin demiyorum fakat "Ben logo satar 3-5 bişey kazanırım bana yeter" demek çok saçma.. O logolar satılacak da sana gelir gelecek de sen kendini geçindireceksin.. uzun iş..

Bu arkadaşın hızlı, günlük paraya ihtiyacı var. Cafe veya dükkan tarzı bir yere garson, temizlikçi veya çırak olarak girerse günlük güzel paralar kazanabilir. Buralardan alacağı para hem kendine yeter hem de eve katkıda bulunulabilir.

Geri
Yukarı