Nasıl pilot olunur?

Peki özel falan değil diye devletin uçurmama olayı olur mu? Bence olmaz ama yine de sorayım dedim.
Pilot lisansında mezun olduğun yer yazmaz zaten. Özel kurs, burslu/burssuz üniversite, yurtdışında eğitim alıp tanıtılmış lisans bunların hepsi SHGM ve firmaların gözünde eşit sayılır. İstersen ilk 1000’e girmiş ol ister parasıyla pilot ol hepsi eşit. Diploma notu falan gibi bir şey de yok. Sınavlarda geçtin/kaldın var sadece o kadar.
Peki hocam eğer pilot olunacaksa siz ne pilotluğunu öneriyorsunuz?
Tamamen senin şahsi tercihin. Helikopter, yolcu uçağı, küçük uçak, askeri pilot… hepsi senin ne istediğine ve becerine bağlı şeyler.
Savaş pilotluğunda uygulanan basınç ile yolcu uçağı aynı değil galiba doğru mu? Çünkü uçakla yolculuk yaparken maske takmama gerek olmuyor.
Basınç değil de G kuvveti o. O uçakların yaptığı manevra yüzünden vücuda binen bir kuvvet var. Bunu insan bedeninin kaldırması için fazladan oksijene ve vücudunu sıkmaya yarayan özel bir G Suit giymeye ihtiyacı vardır. Yoksa kan dolaşımı beyninden ayaklarına doğru hücum eder ve bayılırsın. Yolcu uçakları bu tarz manevralar yapmaz yani o yüzden de ihtiyaç olmaz.

Pilot lisansında mezun olduğun yer yazmaz zaten. Özel kurs, burslu/burssuz üniversite, yurtdışında eğitim alıp tanıtılmış lisans bunların hepsi SHGM ve firmaların gözünde eşit sayılır. İstersen ilk 1000’e girmiş ol ister parasıyla pilot ol hepsi eşit. Diploma notu falan gibi bir şey de yok. Sınavlarda geçtin/kaldın var sadece o kadar.

Tamamen senin şahsi tercihin. Helikopter, yolcu uçağı, küçük uçak, askeri pilot… hepsi senin ne istediğine ve becerine bağlı şeyler.

Basınç değil de G kuvveti o. O uçakların yaptığı manevra yüzünden vücuda binen bir kuvvet var. Bunu insan bedeninin kaldırması için fazladan oksijene ve vücudunu sıkmaya yarayan özel bir G Suit giymeye ihtiyacı vardır. Yoksa kan dolaşımı beyninden ayaklarına doğru hücum eder ve bayılırsın. Yolcu uçakları bu tarz manevralar yapmaz yani o yüzden de ihtiyaç olmaz.
Peki nakliye uçağı veya yolcu uçağı sürmek için aynı mezun olmak gerekiyor değil mi? Ayrı ayrı yerlerden olmuyorsun.

Bir de pilotlukta işsiz kalma gibi bir durum var mı? Diyelim her sınavı başarıyla geçtin test uçuşlarını da becerdin hemen işe giriyor musun? Sağlık vb. durumları saymıyorum.

Peki nakliye uçağı veya yolcu uçağı sürmek için aynı mezun olmak gerekiyor değil mi? Ayrı ayrı yerlerden olmuyorsun.
Pilot pilottur. Uçak pilotlarının hepsi eşittir. Sadece Type eğitimi alarak uçak tipleri arasında geçiş yapılabilir.
Bir de pilotlukta işsiz kalma gibi bir durum var mı?
Tabii ki. Pandemi yüzünden tonla pilot işsiz şu sıra mesela.
hemen işe giriyor musun?
Hayır. Firmaların pilot ihtiyacı yoksa o sıra niye alsın ki mesela.

Pilot pilottur. Uçak pilotlarının hepsi eşittir. Sadece Type eğitimi alarak uçak tipleri arasında geçiş yapılabilir.

Tabii ki. Pandemi yüzünden tonla pilot işsiz şu sıra mesela.

Hayır. Firmaların pilot ihtiyacı yoksa o sıra niye alsın ki mesela.
Umarım düzelir. Peki hangi yerlerde daha çok iş aranıyor. Herhalde HHO'dan direkt pilot olurum ama kendim gidersem belki işsiz kalma durumu olabilir.

Peki örneğin özel jet pilotluğu gibi şeylerde farklı ehliyet gibi şeyler gerekiyor mu?

Kusura bakmayın size de çok soru sordum ama.

Herhalde HHO'dan direkt pilot olurum
Neden böyle düşündün peki?
Peki örneğin özel jet pilotluğu gibi şeylerde farklı ehliyet gibi şeyler gerekiyor mu?
Unutma pilot pilottur. Uçak pilotuysan eğer bütün uçakları Type eğitimini almak şartıyla uçurabilirsin.
Kusura bakmayın size de çok soru sordum ama.
Est. ne demek. Yardımı dokunuyorsa ne mutlu bana:)

Geri
Yukarı