Nasıl pilot olunur?

İsimsizAB

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar özellikle painkiller :) Size soracağım bir sürü soru vardı ancak bunu tek bir çatı altında toplamak istiyorum. Sağlık meslek lisesi 11.sınıf öğrencisiyim havacılık tutkusu aşırı derecede yoğun bir şekilde damarlarımda bunu hissediyorum ve havacılıkla ilgili herhangi bir mesleği (en çok pilot) yapmam için neleri feda etmem gerekiyor genel anlamda anlatabilir misiniz?

Rahatsızlığım yok göz bozukluğu vsİngilizce düzeyim orta seviyede sonradan kendimi geliştirebilirim. Şu anda dershaneye gitmekteyim nasıl bir çalışma düzeninde olmalıyım? Beni her detayıyla aydınlatır mısınız? Şu anda sizin söyleyecekleriniz dahi benim için geleceğime etki edecek bunu hissedebiliyorum iyi günler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Pilotaj bölümü kazanacaksın. Eğer burslu kazanamazsan her yıl belli bir miktar para ödüyorsun. Ayrıca uçuş uygulaması için de ciddi rakamlar ödendiğini biliyorum. Ben de kabataslak arkadaşımın anlatması üzerine biliyorum. Ankara Türk Hava Kurumun Üniversitesinde pilotaj okuyor.

Askeriyeye girmeni önermem. İşler karışık orada.

Painkiller bu işin içinde biri olarak daha daha ayrıntılı yardımcı olacaktır :)

Şu anki amacınız üniversiteyi burslu kazanmaya çalışmak olsun.

Bizim bir arkadaş vardı bütün simülasyonlardan başarı ile geçmişti. En zoru van simülasyonu imiş onda da başarılı oldu. Kısaca resmi olarak pilot değildi ama bir pilot kadar bilgisi ve isteği vardı. Sonuç olarak pilot olamadı.
Demem o ki önce puanı al sonra konuşalım. 1. hedef pilot olmak ama 0. hedef iyi bir puan almak.

Benim bildiğim pilotaj bölümünü veren 1 adet devlet üniversitesi var. Onun dışındakiler özel üniversiteler. Yüksek ücretler ödemeyip pilot olmak istiyorsan Türk Hava Yolları Akademisi'ne girebilmen lazım. Her sene başvuru açıyorlar kazanırsan belirli bir süre Türk Hava Yolları'nda çalışmayı kabul etmen gerekiyor. Normalde yüksek fiyatta olan pilot uçuş eğitimlerini burada alıyorsun mesleğe başladıktan sonra da her ay maaşından düşülüyor eğitim ücreti. Türk Hava Yolları Akademisi'ne giriş için kabul edilen bölümlerin listesi aşağıda var pilotaj bölümü için puanın yetmez ise veya ücreti karşılayamam dersen aşağıdaki bölümlerden okuyup Türk Hava Yolları Akademisi'ne başvurabilirsin.
adaylar.jpg

Pilot olmak için iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi üniversite üzerinden ikincisi uçuş akademileri üzerinden yapılır. Ücretli okuyacaksanız özel üniversitelerin pilot bölümünden veya uçuş akademilerinde okumanız gerekli. Burslu okumak istiyorsanız üniversitenin o bölümünün puanını ilk önce tutturmanız gerekli. Puanı tutturduktan sonra kayda gitmeden önce sizden pilot olmaya elverişlidir sağlık belgesi isteyecekler. Bu belgeyi alamazsanız yine olamazsınız demektir.

Her şeyden önce gönlünüzden geçiyorsa ve bunun için çabalarım diyorsanız o azmi kendinizde bulabilirsiniz demektir. Ayrıca pilotluğu lütfen Top Gun filmlerinden veya bir iki video izlemekten oluşan bir heves gibi görmeyin. Aldanmayın o tarz şeylere.

Şeker, duyma, görme vb. rahatsızlıklarınız kesinlikle olmayacak. O an elenirsiniz çünkü. Sağlık şartları ile ilgili detayları sonra daha ayrıntılı anlatırım. Onlar sonraki aşamalar.

İngilizce bu işin bel kemiğini oluşturur. Konuşma, dinleme ve yazma olarak ileri seviye gerektirir. Sizi zaten testlere sokacaklar (ICAO Language Proficiency Test). Bu testlerden geçmeniz gerekecek. Belirli seviyede matematik, fizik ve kimya bilginizin de olması gerekli ayrıca. Çünkü hesaplamalarda bunları sıkça kullanmak zorunda kalacaksınız.

Her şeyi hallettiniz ve okula girdiğiniz zaman önce yer dersleriniz ve beraberinde uçuş dersleriniz başlayacak. Bundan sonra yapacağınız her şey sınav demektir sizin için. Bölümlere ayrılır ve bölüm bölüm geçiceksiniz sertifikaları.

Ücretler kısmına gelecek olursak. Üniversitede okuyacaksanız eğer okulun parası ayrıdır uçuşların parası ayrıdır bunu unutmayın ve yüksek meblağlardan bahsediyoruz burada. Sağlık, uçuş, ders, envanter, dil sınavı, teorik sınav bunların hepsinin ücretleri vardır. Bir süre sonra merhaba diyene para veresiniz gelir yani. Bunları bilin hazırlığınızı ona göre yapın mutlaka.

Simülatör, uçuş dersleri vs. bunlar hep çok sonraki aşamalar. Sizin için o kısımlara daha çok yol var. THY akademiye girmek için de şu an siz uygun değilsiniz. Çünkü üniversite mezunu olmanız ve bazı özel kriterleri karşılamanız gerekmektedir.

Genel hatları bunlardır. Kaçırdığım veya kafanızı karıştıran veya merak ettiğiniz başka konular olursa yazın elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım.

Hava Kuvvetleri için şansınız yok denecek kadar az. Yanlış anlamayın sakın çünkü meslek lisesi mezunusunuz ve almıyor çoğunlukla.

Ayrıca dip not olarak Ankara THK Üniversitesi'nden uzak durun biraz fazla paragözdür onlar:) Çok kişi orası ile mahkemelik oldu ve kaçtılar ordan.

Pilot olmak için iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi üniversite üzerinden ikincisi uçuş akademileri üzerinden yapılır. Ücretli okuyacaksanız özel üniversitelerin pilot bölümünden veya uçuş akademilerinde okumanız gerekli. Burslu okumak istiyorsanız üniversitenin o bölümünün puanını ilk önce tutturmanız gerekli. Puanı tutturduktan sonra kayda gitmeden önce sizden pilot olmaya elverişlidir sağlık belgesi isteyecekler. Bu belgeyi alamazsanız yine olamazsınız demektir.

Her şeyden önce gönlünüzden geçiyorsa ve bunun için çabalarım diyorsanız o azmi kendinizde bulabilirsiniz demektir. Ayrıca pilotluğu lütfen Top Gun filmlerinden veya bir iki video izlemekten oluşan bir heves gibi görmeyin. Aldanmayın o tarz şeylere.

Şeker, duyma, görme vb. rahatsızlıklarınız kesinlikle olmayacak. O an elenirsiniz çünkü. Sağlık şartları ile ilgili detayları sonra daha ayrıntılı anlatırım. Onlar sonraki aşamalar.

İngilizce bu işin bel kemiğini oluşturur. Konuşma, dinleme ve yazma olarak ileri seviye gerektirir. Sizi zaten testlere sokacaklar (ICAO Language Proficiency Test). Bu testlerden geçmeniz gerekecek. Belirli seviyede matematik, fizik ve kimya bilginizin de olması gerekli ayrıca. Çünkü hesaplamalarda bunları sıkça kullanmak zorunda kalacaksınız.

Her şeyi hallettiniz ve okula girdiğiniz zaman önce yer dersleriniz ve beraberinde uçuş dersleriniz başlayacak. Bundan sonra yapacağınız her şey sınav demektir sizin için. Bölümlere ayrılır ve bölüm bölüm geçiceksiniz sertifikaları.

Ücretler kısmına gelecek olursak. Üniversitede okuyacaksanız eğer okulun parası ayrıdır uçuşların parası ayrıdır bunu unutmayın ve yüksek meblağlardan bahsediyoruz burada. Sağlık, uçuş, ders, envanter, dil sınavı, teorik sınav bunların hepsinin ücretleri vardır. Bir süre sonra merhaba diyene para veresiniz gelir yani. Bunları bilin hazırlığınızı ona göre yapın mutlaka.

Simülatör, uçuş dersleri vs. bunlar hep çok sonraki aşamalar. Sizin için o kısımlara daha çok yol var. THY akademiye girmek için de şu an siz uygun değilsiniz. Çünkü üniversite mezunu olmanız ve bazı özel kriterleri karşılamanız gerekmektedir.

Genel hatları bunlardır. Kaçırdığım veya kafanızı karıştıran veya merak ettiğiniz başka konular olursa yazın elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım.

Hava Kuvvetleri için şansınız yok denecek kadar az. Yanlış anlamayın sakın çünkü meslek lisesi mezunusunuz ve almıyor çoğunlukla.

Ayrıca dip not olarak Ankara THK Üniversitesi'nden uzak durun biraz fazla paragözdür onlar:) Çok kişi orası ile mahkemelik oldu ve kaçtılar ordan.
Benim o kadar para verebilecek maddi durumum yok hava harbe veya deniz ve karadan pilotluk için çabalasam nasıl olur ? Sizce sınavlara nasıl çalışmalıyım (bu sorudaki ana etmen benim matematik fizik gibi dersleri görmemem ) dershane harici tabi çok soru soruyorum ama sayenizde ben aydınlanıyorum siz hayıra giriyorsunuz bu arada kişisel bi soru mesleğiniz tam olarak nedir siz hangi yollardan gittiniz

Benim o kadar para verebilecek maddi durumum yok hava harbe veya deniz ve karadan pilotluk için çabalasam nasıl olur ?
Söylediğim gibi askeri okullar sizin için çok düşük ihtimal maalesef. Yani meslek liselerinden alacağı belki 1-2 kişi onu da alırsa yani. Üniversitenin burslu veya devlet olanlarından pilot bölümünü kazanmanız kalıyor geriye o zaman. Fakat dediğim gibi bu eğitimin adım başı para adım başı çaba. İstediğinizi sorabilirsiniz. Sakın bu saçma mı olur demeyin çünkü farklı çok şey var:)

Ayrıca pilotluk kadar değerli branşlar da vardır havacılık sektöründe. Hem prestij hem ücretlendirme olarak. Onlara da yönelebilirsiniz. Ben pilotum. Ama bu işe parası iyidir diye girmedim. Çünkü harcadığınız para, zaman, emek o kadar fazla ki eğer gerçekten içinizden gelerek istemiyorsanız, başlarım böyle işe diyerek bırakırsınız. Sakın parasını verdim beni zaten uçuracaklar demeyin. O zihniyetteki çoğu insan şu an çıkarıldı okullardan.

Söylediğim gibi askeri okullar sizin için çok düşük ihtimal maalesef. Yani meslek liselerinden alacağı belki 1-2 kişi onu da alırsa yani. Üniversitenin burslu veya devlet olanlarından pilot bölümünü kazanmanız kalıyor geriye o zaman. Fakat dediğim gibi bu eğitimin adım başı para adım başı çaba. İstediğinizi sorabilirsiniz. Sakın bu saçma mı olur demeyin çünkü farklı çok şey var:)

Ayrıca pilotluk kadar değerli branşlar da vardır havacılık sektöründe. Hem prestij hem ücretlendirme olarak. Onlara da yönelebilirsiniz. Ben pilotum. Ama bu işe parası iyidir diye girmedim. Çünkü harcadığınız para, zaman, emek o kadar fazla ki eğer gerçekten içinizden gelerek istemiyorsanız, başlarım böyle işe diyerek bırakırsınız. Sakın parasını verdim beni zaten uçuracaklar demeyin. O zihniyetteki çoğu insan şu an çıkarıldı okullardan.

Türk Hava Yolları Akademisi hakkında bir bilginiz var mı varsa anlatabilir misiniz? Göz konusunda sosyal medyadan bir pilot ile sohbetim olmuştu belli bir noktaya kadar sorun olmaz demişti miyop olarak. Onun hakkında da bilgi verebilir misiniz? Mesela askeri okulda göz ameliyatı bile olunsa kabul edilmiyor, sivil havacılıkta göz ameliyatı ile gözlüğü bırakmak sorun olur mu?

Türk Hava Yolları Akademisi hakkında bir bilginiz var mı varsa anlatabilir misiniz?
THY Akademi sınavlarına girebilmeniz için öncelikle dört yıllık (son dönemde iki yıllıklar da kabul ediliyor ama sıralamada aşağı inmenize sebep olabilir) bir üniversiteden mezun olmanız gerekiyor. Daha sonrasında açılacak ilanlara göre başvurunuzu yapıp mülakat ve testlerinden geçmeniz gerekli. Ayrıca sağlık açısından ve dil açısından yeterli seviyede bulunmanız gerekli. Adayların fazlaca zorlandığı bir testtir.
Göz kusuru konusunda iki gözünüzün toplam bozukluk değeri altı dereceyi geçmemelidir. Ayrıca renk körlüğü, bulanıklık, görme kaybı veya derinlik algısında azalma olmamalıdır. Yoksa sağlık testinden geçer belgeyi alamazsınız maalesef. Göz ameliyatı olmuşsanız eğer bunun nasıl bir operasyon olduğunu açıklayan bir belge vermenizi isteyebilirler. Çünkü bazı kusurların ameliyat olsanız bile nüksetme durumu söz konusudur.

Son düzenleme:

Bana inanın ki para umurumda bile değil bana verecekleri asgari maaş olsun ama beni göklere çıkarsınlar bu tutku inanılmaz bişi eminimki küçükken siz de böyle hisseettiniz bebekken de vardı bu duygu hiç gitmiyor lanet şey kazanamazsam bu hayatımda ki büyük bir darbe olur

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı