Nasıl Port Açılır?

'Ağ Donanımları' bölümünde Recep Baltaş tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde başlatılan konu.

 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  50.825
  Beğenileri:
  40.037
  Yer:
  İstanbul
  Port açmanın ilk kuralı, bilgisayarınıza sabit IP vermektir. Bilgisayarınız modeme her bağlandığında modemden farklı bir IP almaktadır. Bu, her ne kadar internete bağlanılan IP adresi ile karıştırılsa da, modemin size verdiği IP ile, modemin internete bağlanmak için servis sağlayıcıdan aldığı IP farklıdır. Bizim burada işimiz, modemin sizin bilgisayarınıza atadığı IP adresi ile olacaktır.

  İlk olarak bu adresi öğrenelim. Bu adresi öğrenmenin en basit yolu, bilgisayarınızın sağ alt kısmında yer alan kablolu veya kablosuz ağ simgesine sağ tıkladıktan sonra "Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni aç" komutunu vermektir. Şimdi açılan pencerede sağ kısımda yer alan "Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin" seçeneğine tıklayın.

  Burada, bilgisayarınızdaki kablolu ve kablosuz ağ adaptörlerini göreceksiniz. Üzerinde çarpı işareti olmayan bağlantıya çift tıklayın. "Ağ Bağlantısı Durumu" penceresi açılacaktır. Ayrıntılar'a tıklayarak bilgisayarınızın sabit IP adresini öğrenebilirsiniz:

  [​IMG]

  Burada da görüldüğü gibi bizim IP adresimiz 10.0.0.60. DHCP, otomatik IP alma hizmeti. Bu etkin olduğuna göre IP adresimiz sabit değil. Biz Router kullandığımız için IP adresimiz 10.0.0.X şeklinde. Fakat ülkemizde genelde Router kullanılmaz. Bu yüzden sizin burada göreceğiniz adres 192.168.1.X olacaktır. Biz makalemizi bu şekilde hazırlayacağız.

  Şimdi IP adresimizi sabitleyelim. Bu defa yukarıdaki "Ağ Bağlantısı Durumu"ndan Ayrıntılar yerine "Özellikler" butonuna tıklamanız gerek. Akabinde böyle bir pencere açılacak.

  [​IMG]

  Şimdi buradan "Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)" seçeneğine tıklayın. Sağdaki pencere açılacak. Normal şartlarda Ayrıntılar kısmında bilgisayarınızın almış olduğu IP'yi verebilirsiniz ama ağınıza birden fazla kullanıcı bağlı ise bu, sorun teşkil edebilir. Bu yüzden sabit IP olarak modemin size verdiği IP adresinin sonunu değiştirip 50 yapacağız. Tavsiyemiz çok sayıda bilgisayar olan ağlarda IP adresleriyle uğraşmamanız yönünde.

  (Normalde 10.0.0.50 vermemiz gerekiyordu ama dediğim gizi ülkemizde Router pek kullanılmadığı için, çoğunluk modem kullandığı için, ve modemler de 192.168.1.X IP adresi kullandığı için burada örnek olarak Modem bazlı IP adresleri girdik.)

  Kablosuz modemlerde bu adres 192.168.2.X olabilir. Bu bağlamda Ağ Geçidini ve DNS Sunucusunu da bu adrese göre değiştirmeniz gerek. Bütün ayarları düzgün bir biçimde yaptığınızdan emin olduktan sonra "Tamam" diyerek pencereyi kapatın. İnternet bağlantınız 10 ila 30 sn içinde geri gelmezse bir yerlerde mantık hatası yaptınız demektir.

  Sabit IP'yi verdiniz. Şimdi port açma zamanı...

  Varsayılan ağ geçidi aynı zamanda modeminizin arabirimine giden yoldur. Bu bağlamda Chrome'u açın ve adres satırına 192.168.1.1 yazıp Enter'a basın. Şimdi karşınıza bir şifre sayfası çıkacak. Modeminizi TTNET'ten aldıysanız genelde kullanıcı adı: admin, şifre ise:ttnet olacaktır. AirTies modemlerde şifre olmayabilir. Tamam diyerek geçmeyi deneyin. Şifreyi bulamadıysanız Google'de "[modeminizin marka ve modeli] + default password" şeklinde bir arama yaparsanız modemin varsayılan giriş şifresini öğrenebilirsiniz. ADSL bağlantınızı kuran görevli şifreyi değiştirdiyse modeme reset atmaktan başka çareniz yok.

  Modemin arabirimine girdiniz. Eğer modeminiz ZyXEL ise bu makalemize bakın. Değilse modemin arabiriminde NAT/Port Forwarding kısmını bulun.

  Burada ekle seçeneğine tıklayın ve açmak istediğiniz portu başlangıç ve bitiş kısmına yazın. IP adresi olarak ise az önce bilgisayarınıza verdiğiniz sabit IP adresini girin.

  Kod:
  Başlangıç: 27015 Bitiş: 27015 Yerel IP Adresi: 192.168.1.50 (IPv4 Adresiniz)
  Böylece portu açmış oldunuz. NAT devre dışı ise NAT'ı devreye sokmanız gerekiyor.

  Bu işlemden sonra modemi kapatıp açmanız gerekebilir. Ayrıca güvenlik duvarını komple kapatın ve yine Kaspersky ve Norton gibi güvenlik yazılımınızı da devre dışı bırakmayı unutmayın.
   
  ahmet196 bunu beğendi.
 2. Mert Gürpüzer

  Mert Gürpüzer Centipat

  Katılım:
  6 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.060
  Beğenileri:
  193
  Yer:
  Ankara
  İhtiyacım yoktu ama bu konuda da biraz bilgi sahibi oldum sayende Recep abi :D
   
 3. Kaan BRK

  Kaan BRK Centipat

  Katılım:
  7 Mart 2014
  Mesajlar:
  1.811
  Beğenileri:
  716
  Yer:
  Ankara
  Adsız.png


  Gösterdiklerinizi aynen yaptım. İp adresimin aynısını yazdım 192.168.0.10 diye ama el ile ip girdiğim an internet gidiyor. @Recep Baltaş
   
 4. Göksel Gündüz

  Göksel Gündüz Centipat

  Katılım:
  27 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.990
  Beğenileri:
  918
  Yer:
  İzmir-Alsancak
  Uydunet mi kullanıyorsun?
   
 5. Kaan BRK

  Kaan BRK Centipat

  Katılım:
  7 Mart 2014
  Mesajlar:
  1.811
  Beğenileri:
  716
  Yer:
  Ankara

  Evet.
   
 6. Göksel Gündüz

  Göksel Gündüz Centipat

  Katılım:
  27 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.990
  Beğenileri:
  918
  Yer:
  İzmir-Alsancak
  Bende çok denedim ama bu şekilde elle olmuyor, zaten ekstra ayar yapmaya gerek kalmıyor port açmak için Uydunet'te. Sanırım modemden kaynaklı bir durum. Ayarları aşağıdaki resimdeki şekilde modem arayüzüne girerek yap, en altta uygulaya bas en son. Uydunet modemlerde ekstra ayar yapmana gerek kalmıyor.

  1.jpg
   
 7. Kaan BRK

  Kaan BRK Centipat

  Katılım:
  7 Mart 2014
  Mesajlar:
  1.811
  Beğenileri:
  716
  Yer:
  Ankara
  Arayüzler aynı değil ama portların bilgisinde her ikisi olarak yazmıyor, bazıları UDP bazıları TCP olarak. Zaten portları arayüzden açmıştım, tek sorun ip sabitleme, ancak kendi ip adresim değişmiyor hiçbir zaman.
   
 8. Kaan BRK

  Kaan BRK Centipat

  Katılım:
  7 Mart 2014
  Mesajlar:
  1.811
  Beğenileri:
  716
  Yer:
  Ankara
  Sorun çözüldü varsayılan ağ geçicini yanlış yazmışım.
   
 9. cem aslan

  cem aslan Picopat

  Katılım:
  23 Ocak 2015
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  4
  Airties air5341 modem kullanıyorum. Bütün ayrları doğru yapıyorum ama port açamıyorum yardım edebilir misiniz??
   
  godofpain bunu beğendi.
 10. godofpain

  godofpain Yoctopat

  Katılım:
  28 Ekim 2015
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  ben de aynı durumdayım.1 ay önce sorunsuz çalışıyordu ancak artık çalışmıyor.Lütfen yardım edin.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş