Nasıl siber güvenlikte gelişilir?

ANON1M

Hectopat
Merhabalar, iyi akşamlar herkese. Temmuz'da bir yarışma var. Ctf yarışması. TEKNOFEST düzenliyor. Hack Karadeniz. https://hackkaradeniz.com/
Bu yarışmaya katılmak istiyorum ve bu yüzden de ctf vs. öğrenmek istiyorum. Öncelikle yarışmaya kadar iyi bir seviyeye gelebilir miyim? Linux kodlarına temelim var, daha önce kullandım, siber güvenlik az çok biliyorum ama ctf kısmını bilmiyorum.
Öğrenmem için de kaynak önerebilir misiniz? Nereden öğrenebilirim bu ctf işini, biraz baktım ama sadece çözümler tarafından anlatılıyor çok da anlayamadım.
Konuyu GNU/Linux'a açtım ama neye açacağımı bilmiyorum, yanlışsa düzeltirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yarışmayı düzenleyen web sitesinin baş hacker'ını incelediğimde kişinin Network alanında bilgili olduğunu gördüm. Büyük ihtimal ctf'yi sunucu, network veya buna benzer bir şeyde kullanacaklar. Yani eğer katılacak olurlarsa, açığı scriptte veya head'lerde aramayın. Ve açığı da kendi elleriyle oluşturuyor bu gibi kişiler hazır tool'da kullanmayın. BurpSuite'nin 2016 versiyonunu bulursam katılmayı deneyebilirim.

Jeopardy araştırın bir hocam isterseniz CTF türüdür.
1648663254800.png

Kurslar alabilirsiniz. Udemy ve YouTube gibi platformlarda bulunuyor kurslar.
Sağ olun. Birkaç kursum var Udemy üzerinden. Bu konuda önerebileceğiniz bir kurs var mı?
Yarışmayı düzenleyen web sitesinin baş hacker'ını incelediğimde kişinin Network alanında bilgili olduğunu gördüm. Büyük ihtimal ctf'yi sunucu, network veya buna benzer bir şeyde kullanacaklar. Yani eğer katılacak olurlarsa, açığı scriptte veya head'lerde aramayın. Ve açığı da kendi elleriyle oluşturuyor bu gibi kişiler hazır tool'da kullanmayın. BurpSuite'nin 2016 versiyonunu bulursam katılmayı deneyebilirim.
Sağ olun. Peki CTF çözmeyi öğrenmek için ne önerirsiniz acaba? Bilir bir kişiye benziyorsunuz. Verebileceiğiniz bir kaynak vs. var mı?
Jeopardy araştırın bir hocam isterseniz CTF türüdür.
Eki Görüntüle 1346476
Daha önce araştırmıştım CTF türlerini. Jeopardy sorulara cevap aradığımız kısım oluyordu sanki. Finalde galiba dümdüz CTF olacakmış açığı bulan kazanacakmış.

Hocam okuyabiliyorum, eyvallah. Nereden öğrenebilirim bu CTF işlerini verebileceğiniz bir tavsiye var mı?
CTF denilen şey zaten hacking olayı sadece planlı programlı oluyor (yetenekli kişileri bulmak için), O yüzden hacking alıştırma yapın bir alanda ve o alandaki bir CTF katılın.

Geri
Yukarı