Nasıl yabancı bir ülkede yaşanır?

Arthur_Callahan

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Artık ülkedeki siyasal ayrılıktan, insanların birbirlerinin inançlarına ve değerlerine saygı duymamasından ve gelecek kaygısından bıktım. Başka bir ülkede nasıl yaşayabilirim? Tabii ki Türkiye türünden bir ülke değil. Batı Avrupa ülkesi veya ABD, Suudi Arabistan gibi ülkeler. İngilizce temelim var yani 1 yıllık veya daha kısa sürelik bir çalışmayla İngilizcemi ilerletebilirim. Neler yapmam gerekiyor?

Okuyup yabancı ülkelere beyin göçü yapacak kadar iyi yerlere gelirsen gidebilirsin. Artık yakının olsa bile kolay kolay vatandaşlık vermiyorlar.

Hiçbir Avrupa ülkesi vasıfsız bir yabancı vatandaş almak istemiyor zaten bilginiz olsun.

Artık ülkedeki siyasal ayrılıktan, insanların birbirlerinin inançlarına ve değerlerine saygı duymamasından ve gelecek kaygısından bıktım. Başka bir ülkede nasıl yaşayabilirim? Tabii ki Türkiye türünden bir ülke değil. Batı Avrupa ülkesi veya ABD, Suudi Arabistan gibi ülkeler. İngilizce temelim var yani 1 yıllık veya daha kısa sürelik bir çalışmayla İngilizcemi ilerletebilirim. Neler yapmam gerekiyor?
Hocam ülkelerin işçi alımları var onlara bakın derim.

Bati Avrupa ve ABD'yi anladim da, secenekler arasinda neden Suudi Arabistan ve gibi ülkeler mevcut? Yoksa ben mi yanlis anladim?

Suudi Arabistan, Katar ve Dubai gibi ülkelerde iyi konumda çalışan yabancıların durumu ve rahatlığı Amerika ve Batı Avrupa'dan daha iyi. Özellikle de Anglosaksonlar. Bu açıdan düşünmüş olabilir. Bu ülkelerde basit işçi olarak çalışan Asyalılar ise cehennemi yaşıyor o ayrı.

Artık ülkedeki siyasal ayrılıktan, insanların birbirlerinin inançlarına ve değerlerine saygı duymamasından ve gelecek kaygısından bıktım. Başka bir ülkede nasıl yaşayabilirim? Tabii ki Türkiye türünden bir ülke değil. Batı Avrupa ülkesi veya ABD, Suudi Arabistan gibi ülkeler. İngilizce temelim var yani 1 yıllık veya daha kısa sürelik bir çalışmayla ingilizcemi ilerletebilirim. Neler yapmam gerekiyor?

Öncelikle siyasal ayrılık deyip, profil fotoğrafını 2.mahmut yapmak farklı bir bakış açısı. Emin ol Türkiye'den durumu kötü olan yüzlerce, onlarca ülke var ve onlarda dediğini yapmak istiyor. Örneğin sadece Güney Afrika cumhuriyeti Afrika'nın en zengin ülkesi olmasına rağmen, kişi başına düşen milli geliri 13.250 sagp doları. Türkiye'nin 27.640 sagp doları. Sen kıyaslarsın durumu artık. Ve Afrika'nın nüfusu 1 milyardan fazla. Yani anlatmaya çalıştığım kimse o kadar kolay vatandaşlık vermez. İşçi olarak gideyim deseniz gelişmiş ülkelerde fazla işçi gereksinimi yok zaten. Adamlar işini makine ile yapıyor. 60'lı yıllarda yaşamıyoruz. Ancak iyi bir yere gelerek beyin göçü yapıp, vatandaşlık alabilirsin. Eğer bir kadınla evlenir(cinsiyetini bilmiyorum, erkek varsayıyorum) vatandaşlık alırım diyorsan orasıda hikaye. Gelişmiş ülkeler o konuda önlemini almış. Eğer biraz çalışırım alırım diyorsan, tabii bunun iş bulması vs oda var yani biraz zor, Avrupa'da vatandaşlığı en kolay İspanya ve Portekiz veriyor. İspanya'nın şartı ülkede 1 yıl ikamet etmek. İspanya Türkiye yaşam kalitesi ile çok fazla farkı olmayan bir ülke. Günümüzde ekonomik sorunları hala var. Portekiz ise Türkiye'ye göre yaşam kalitesi iyi bir ülke, 6 yıl ikamet koşulu sunuyor. Dünyada yaşam kalitesi, tarafsızlığı, adeleti, eğitim sistemi ile ün salmış bir ülke olan İsviçre ise 12 yıl ikamet koşulu sunuyor. Ancak İsviçre'li bir kadınla evlenirsen bu 5 yıla düşüyor. Eğer gidecek bir ülke bulursan, Suudi Arabistan vs unut derim. Emin ol güzel para kazansanda pişman olursun. 2 gün sonra kendine küfür edersin. Daha çok Norveç, İsveç, Finlandiya, Avusturalya, Yeni Zelanda, İsviçre gibi ülkelere gitsen iyi olur. Fransa, Avusturya, Almanya, İtalya hiç düşünme bile. İslam karşıtlığı vb çok var. Hayatında başarılar...

Yeni konular

Geri
Yukarı