Rehber [NAVI 10] RX 5600 - RX 5700XT için frekans voltaj ve performans ilişkisi

lazye

Kilopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 3600 | XFX RX 5700 XT TD 8GB | MSI B450 Pro Vdh Max | PNY XLR8 (2x8) DDR4 3600 MHz | Kingston 500 GB A2000 M.2 | Dark Diamond Pro Akrilik Panel | HighPower Element BR 750W 80+ Bronze | Asus 24' VG249Q 1ms 165Hz | Wireless Mobile Mouse 3500 | Dark Elite Force RGB GKM1000
Meslek
Geomatik Mühendisi
RAM
PNY 8*2: 16GB 3600 Mhz CL 18
Ekran kartı
XFX RX 5700XT Trible Dispantion
Anakart
B450M Pro VDH Max
İşlemci
Ryzen 5 3600
Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle birlikte NAVI 10 (RX 5600/ XT- RX 5700/ XT) serisi için Frekans, overclock, voltaj ve performans dörtgeninden nasıl efektif olarak yararlanıp maksimum performans ve verimlilik ile daha iyi bir oyun deneyimi yaşanılabileceğini anlatacağım.

1998.PNG

Bu rehberdeki amaç ekran kartımıza göre doğru frekans ile voltaj değerlerini bulmak ve buna göre alabileceğimiz performansın farkına varmaktır. Anlatılanlar baştan sona tamamen kendi deneyimimden kaynaklanmaktadır ve hiçbir Online platform üzerinde olmayan deneyimler içermektedir ve bu konu amacı farkındalık oluşturmak ve Radeon Software üzerinden yaptığımız frekans değişikliklerinin stabil olması değişik hata ve sorunların ortaya çıkmaması için olabildiğince yalın ve düzgün bir anlatım oluşturmaktır.

Not: Anlatımlar RX 5700 XT ekran kartı deneyimleri içermektedir. Fakat tüm NAVI10 kart sahipleri sorunsuz bir şekilde yapacaktır.
Herhangi bir şekilde farklı bir flashlama işlemi yapılmaması amaçlanmaktadır. Radeon Software üzerinden başka hiçbir değişiklik yapmayacağımızı da belirtmek isterim.

Hazırsanız başlayalım. 😄

Gereksinimler;
Her şeyden önce kendi orijinal VBIOS görüntüsünün Power Limit(W) değerini önmeliyiz. Korkmayın burada anlatılanlar ile VBIOS görüntüsü üzerinden herhangi bir değişiklik içermeyecektir. Sadece limitlerimizi öğrenmek ve buna uygun olarak frekans değerini bulmak için bilinçlenmemiz için bize gerekmektedir.

Anlatım:
Yukarıdaki gereksinimlerdeki linklerin tamamını indirelim ve anlatıma geçelim.
GPU-Z açıyoruz ve şu ekranla karşılaşıyoruz. BIOS versiyonun tam karşısında işaretli simgeye tıklayıp save to file seçeneğini seçiyoruz ve BIOS ROM dosyasının nereye çıkartılacağını soracaktır. Masaüstü gösterip kaydediyoruz. Kendi otomatik bir ad verecektir. RX 57XX serisi NAVI ailesine ait olduğu için NAVI10 ismi gelecektir.

99.PNG

MorePowerTool açıyoruz ve aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılıyoruz buradan işaretlediğim yerden Ekran kartımızı seçiyoruz ekran kartı adının önünde 0 yazmasının sebebi adaptör numarası yani anakart üzerinde ilk PCI_EX yuvasına takılı olduğu için sıfır olarak gözükecektir. Şimdilik çok önemli bir detay değil.
Aşağıda Load ve seçeneğini seçiyoruz dikkat edin BIOS seçiliyken kırmızı ile işaretlediğim SPPT ile işaretlediğim kısımları seçmeyin.
Load kısmında GPU-Z'den çıkarttığımız BIOS dosyasını gösteriyoruz.

Ekran Alıntısı.PNG

Resimde gözüktüğü üzere benim ekran kartımda bu değer varsayılan olarak Power Limit (W) 180W olarak gözüküyor.

Artık MorePowerTool programı ile işimiz kalmadı.

GPU Frekansı (Mhz) / P3 değeri
Voltaj (mV)
Power Limit (W)
Furmark: Avarage (Fps)
3D Mark TimeSpy (Gpu Score)
1960 Mhz​
975​
180​
144​
9519​
1980 Mhz​
985​
PL+ %4: 188​
149​
9624​
2020 Mhz​
1050​
PL + %12: 202​
151​
9802​
2040 Mhz​
1100​
Pl + %20: 216​
156​
9936​

Tablo dikkatli incelendiğinde her +%4 güç limitinin artırılması yaklaşık frekansın +20 MHz artırması ile ve performans (FPS) kazanımı görülmektedir.

Genellikle tüm 5700XT ekran kartlarında Frekans P3: < 2000 MHz düşük olduğu durumlarda 1000 mV altına rahatlıkla inebilir.

Önemli Not: Yukarıdaki P3 değerlerini kendi deneyimlerim ile otomatik olarak P2: Frekans ve Voltaj değerlerine göre Radeon Software üzerinden otomatik ölçeklendirilmiştir. Sadece P3 değerleri ile referans alınmamıştır.

P3 değerleri oluşturulurken P2 ölçeklenmesini kontrol edilmiş ve uygun frekans ve voltaj değerleri verilmiştir.

Radeon Software P2 frekans değerini en düşük ve en yüksek frekans değerinin toplamının yarısını otomatik olarak atamaktadır.

Frekans P3: 1960 Mhz , Frekans P2: 1380 MHz için Voltaj P2: 780 mV

X: 1380 MHz / 780 mV = ~1.76

Frekans ile voltaj arasındaki değerleri 1.70< X 1.76 < 1.77 olarak ayarlayın. 1.77 değerinin altında tutmaya çalışın eğer üstünde kalırsa gereksiz sıcaklık, performans kaybı ve kararsızlık (çeşitli sorunlar) ortaya çıkabilir.

102.PNG

Dikkat: Bu değerler FurMark, 3DMark Timespy, Heaven vb. Testlerinin yanı sıra God of War, NFS Heat, CS:GO and CS 2 oyunlarının hepsinde çeşitli testler gerçekleştirilmiş ve sonucuna uygun olarak oluşturulmuştur.

Power Limit: 180W P3: 1960 MHz Voltaj: 975 mV değerinden daha yüksek frekanslar veya voltaj değerleri hiçbir FPS katkısı sağlamadığı görülmüştür. Ekran kartı performans için yüksek frekans değerlerinin bir anlamlı olarak yukarıya çıkabilmesi için Power Limitininde artması gerektiği gözlemlenmiştir.

3DMark Timespy test sonuçları için;

180W + %24 PL =223W: I scored 9 462 in Time Spy

180W + %20 PL = 216 W I scored 9 463 in Time Spy

180W + %12 PL = 202 W

Hiçbir donanımın güç tüketimini artırmadan performans kazanmak için RAM frekans veya subtiming değerleri ile oynamanın oyunlar üzerinde %1 ve %0.01 FPS değerlerini artırdığı ve işlemci tabanlı oyunlarda da performans kazanımı yaptığı görülmektedir.

RAM kısmını detaylı anlatmayacağım ama chip ve silikon kalitesine göre daha farklı kazanımlar elde edilebileceğini unutmayın.

XMP Açık;

96.PNG

İnce Ayar (Optimize);

ZenTimings_Screenshot.png

Ram Değişiklikleri Sonrası Test Ayarları:

İşlemci
Ram: 16 GB 3600 Mhz CL 18
Gpu Frekans (Mhz)
Voltaj (mV)
Power limit (W)
CS 2 (Fps)
3D Mark TimeSpy (Cpu Score)
Ryzen 5 3600​
[XMP: ON]​
1960​
975​
180​
199.3
7221​
Ryzen 5 3600​
[İnce Ayar]​
1960​
975​
180
222.7
7454​

Not: CS 2 için test işlemi rekabetçi Dust 2 haritası üzerinden gerçekleştirilmiştir ve her iki durumda da tüm ayarlar aynıdır. Oyun olarak CS 2 seçilmesinin sebebi ise tamamen ekran kartı gücünden değil aynı zamanda işlemci gücünün de RAM ayarları sonrası fayda sağlayıp sağlamadığı görülmesi üzerine gerçekleştirilmiştir.

65.PNG

Sonuçlar:

Testlerde tablolarda gözükmemesine ekran kartının gücünün izin verdiği ölçüde memory overclock işlemi de gerçekleştirilmiştir fakat FPS anlamında testlerde ±%1 oranında artış sağladığı gözlenmiştir bu durumda başlı başına yazılımların hata payları olabileceği için dikkate alınmamış ve tablolara eklenmemiştir. Sadece farklı rehberimlerim de elde ettiğim bilgiler ışığında RAM timing değerleri gibi VRAM timing değerlerinin optimize edilmesi %1 ve %0.01 FPS değerlerini artırmış ve oyunlarda sttuter sorunu önemli ölçüde iyleştirdiği görülmüştür. Tablolar dikkatli incelendiğinde güç tüketiminin %4 oranında artırılması yaklaşık FPS değerlerine yer yer %4 oranında artış sağlamış olmasına karşın güç tüketimini +%12 oranında artırmak performans kazanımı %5 civarında olması ile sonuçlanmıştır.

Açıkçası frekans artırmanın FPS olarak artırması yaklaşımı doğru değildir. Ram subtiming değerlerinin optimize edilmesi sonucu sadece 3D grafik tabanlı test yazılımlarında performans anlamında fps artışının hissedilmediği fakat grafik ile birlikte işlemci testi de yapan test programlarında ve işlemci ve ekran kartının birlikte önemli olduğu e-spor oyunlarında (CS2, ... ) performans kazanımının yer yer +%4-10 arasında olduğu belirlenmiştir. 3D mark testinde güç limiti sınırları içerisinde ufak frekans artışları ile ufak performans kazanımları elde edilebilir fakat bunun genel performansa etkisi oldukça düşük sonuçlanacaktır ve günün sonunda daha fazla güç demek daha fazla elektrik enerjisi ve aynı zamanda daha fazla aylık fatura maliyetine yol açacaktır. AMD Radeon RX 5700XT için 180W veya 188W güç tüketimi Watt/Performans anlamında en uygun olduğu görülmüş olup daha yüksek güç tüketimleri heyecanlı overclock severler dışında günlük kullanımda sıcaklık ve güç tüketimine oranla daha az verimlilik ile sonuçlanacaktır.

Diğer NAVI10 ekran kartı kullanıcıları da ekran kartı üreticisi tarafından sağlanan VBIOS güç limitlerine göre frekans ve voltaj değerlerine göre performans kazanımları elde edebilir.

Bu rehberin hazırlanmasında ram subtiming ayarları konusunda yardımcı olan @William Butcher hocama teşekkür ederim.

Kaynakça:
Bu rehberi herhangi bir kaynağa bakarak yazmadım. Tamamen kişisel bilgi birikimimle ve tecrübelerimi birleştirip anlatmaya çalıştım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 1709214246832.png
    1709214246832.png
    52 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Eline sağlık. Bugün benim RX 6600'ün VRAM zamanlamalarını yapayım diyordum meğer RBE'nin desteği yokmuş.

Evet, RDNA2 ve üstü BIOS şifresi kırılmadığı için maalesef mümkün değil.

GCN, Vega veya RDNA1(NAVI10) üzerinde değişiklik yapılabiliyor.

RX 5500 (Navi14) serisi içinde bildiğim kadarıyla yapılamıyor.

Evet, RDNA2 ve üstü BIOS şifresi kırılmadığı için maalesef mümkün değil.

GCN, Vega veya RDNA1(NAVI10) üzerinde değişiklik yapılabiliyor.

RX 5500 (Navi14) serisi içinde bildiğim kadarıyla yapılamıyor.

Bir de 1900 MHz'e ağır bir kilit atmışlar VRAM'de. 1902 MHz denediğimde bile kart brick oluyor, Vega 7 ile görüntü alıp eski hâline getirmem gerekiyor.

Eğer denemek isterseniz VDDCI voltajına 900 mV değerini atayıp özel VBIOS görüntüsünü oluşturup deneyin.
Büyük ihtimalle voltaj yetmediği için crash atıyor. Bellekleriniz eğer Samsung veya Hynix ise düzgün çalışma ihtimali var. Micron bellekler de işe yaramayabilir.

Ekran Alıntısı.PNG

Eğer denemek isterseniz VDDCI voltajına 900 mV değerini atayıp özel VBIOS görüntüsünü oluşturup deneyin.
Büyük ihtimalle voltaj yetmediği için crash atıyor. Bellekleriniz eğer Samsung veya Hynix ise düzgün çalışma ihtimali var. Micron bellekler de işe yaramayabilir.

Eki Görüntüle 2129363

Micron. Hızlı zamanlamalar level 1 1900 MHz ile stabil çalışıp varsayılan zamanlamalar 1902 MHz ile brick olması saçmalık açıkçası. Voltajdan kaynaklandığını düşünmüyorum.

RX 6X00 XT ekran kartlarının Memory overclock ile RX 6X50 XT ekran kartı diye piyasaya sürdü mesela AMD, sadece yukarıda bahsettiğim anakart üzerinden ekran kartına gelen Memory voltajını 850 mV'den 900 mV'ye çıkararak buna ulaştılar. Hatta yeni çıkan GRE ekran kartları da Memory olarak overclock edilmeyen ama çekirdek frekansının overclock edildiği halefi ekran kartlarının başka modelleridir aslında o sebeple önermiştim. Kaldı ki sizin bellekler Micron marka ise dediğiniz gibi büyük ihtimalle işe yaramayacaktır. Samsung ve Hynix bellekler de bu durum işe yarıyor.

İncelemek isterseniz bir link bırakayım;

RX 6X00 ekran kartlarının Memory overclock ile RX 6X50 ekran kartı diye piyasaya sürdü mesela AMD, sadece yukarıda bahsettiğim anakart üzerinden ekran kartına gelen Memory voltajını 850 mV'den 900 mV'ye çıkararak buna ulaştılar. Hatta yeni çıkan GRE ekran kartları da Memory olarak overclock edilmeyen ama çekirdek frekansının overclock edildiği halefi ekran kartlarının başka modelleridir aslında o sebeple önermiştim. Kaldı ki sizin bellekler Micron marka ise dediğiniz gibi büyük ihtimalle işe yaramayacaktır. Samsung ve Hynix bellekler de bu durum işe yarıyor.

İncelemek isterseniz bir link bırakayım;

Ben açıkçası bilerek limit koyulduğunu düşünüyorum. Eğer limitlenmeseydi aradaki güç tüketim farkına rağmen 6600 XT'ye yakın performans verecekti ve bu da AMD'nin işine gelmeyecekti.

Olabilir hocam, 1750 MHz ile 1900 MHz arasında FPS farkı yaşıyor musunuz?

RX 5700'de hiçbir anlam ifade etmiyor. 1750 MHz ile 1870 MHz arasında hiçbir FPS farkı yok. Testlerde de %1 bile fark yok. Bu sebeple aşırı üzerine düşmedim ve bazı durumlar restart yaptırıyor diye stabil olarak 1824 MHz'de kalıyorum yoksa 1874 MHz de bile 1 saat sorun yaşamıyorum oyun oynayabiliyorum ama sonrasında kaldırmıyor ya restart atıyor ya da sistem donuyor.

Voltajdan mı oluyor yoksa farklı bir şeyden mi bilemiyorum. Ama çok daha yüksek voltajda versem bir şey değişmiyor.

Olabilir hocam, 1750 MHz ile 1900 MHz arasında FPS farkı yaşıyor musunuz?

RX 5700'de hiçbir anlam ifade etmiyor. 1750 MHz ile 1870 MHz arasında hiçbir FPS farkı yok. Testlerde de %1 bile fark yok. Bu sebeple aşırı üzerine düşmedim ve bazı durumlar restart yaptırıyor diye stabil olarak 1824 MHz'de kalıyorum yoksa 1874 MHz de bile 1 saat sorun yaşamıyorum oyun oynayabiliyorum ama sonrasında kaldırmıyor ya restart atıyor ya da sistem donuyor.

Voltajdan mı oluyor yoksa farklı bir şeyden mi bilemiyorum. Ama çok daha yüksek voltajda versem bir şey değişmiyor.

Ufak farklar oluyor ama RX 6600 için asıl farkı yaratan gücü arttırmak oluyor. Bu arada şu FCLK'yi neye göre ayarlamalıyız? Ben Ryzen'den MCLK=FCLK'ye alışığım ama DDR4 değil bu. 3DMark TimeSpy'da FCLK'yi 200 MHz arttırarak 100-150 puan civarı artış yaşıyorum. 2000'de stabil gözüktü fakat oyunlarda denemedim, 2200 MHz ile reset attı testte.

Yeni konular

Geri
Yukarı