Çözüldü NBA 2K21 oyundan atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Papiko

Hectopat
Merhabalar, herkese iyi forumlar. Bildiğiniz üzere NBA 2K21 Epic Games'te geçtiğimiz günlerde kısa süreliğine ücretsiz oldu. Ben de oyunu kütüphaneme ekledim ve indirdim fakat oyuna girdiğimde maça girmeye çalıştığımda loading ekranı %100 oluyor ve bir anda hiçbir hata vermeden masaüstüne atıyor. Bu sorunu biraz araştırdığımda çoğu kişinin aynı sorundan muzdarip olduğunu gördüm ve biraz yabancı forumları araştırdığımda ise denilene göre bazı işlemcilerde AVX teknolojisi yokmuş, bundan kaynaklı olarak oyundan atıyormuş. Bunun olabileceğini düşünüyorum fakat çok daha iyi işlemcili sistemlerde de aynı sorunun olduğunu söyleyen AVX kodekli işlemcisi olup da yine de bu sorunu alanları gördüğümü de belirtmek isterim. Sizce sorunumun kaynağı nedir? AVX kodeğinin olmaması mı? Epic Games'in serverlarından kaynaklanan indirme hatası olması mı? Ya da başka herhangi bir şey mi, cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Sistemim;
RX 570 Nitro GPU.
Xeon X3440 OC CPU.
12 GB RAM.
Gigabyte P55 Max OC motherboard.
250 GB SanDisk SSD.
500 GB WD HDD.
Everest 600W PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar beklediğiniz haberle geldim. Evet uzun araştırmaların sonucu sorunun çözümünü buldum, daha doğrusu ben bulmadım ama bulan bir arkadaşı buldum. :D

Neyse lafı fazla uzatmayacağım, sanırsam Brezilyalı bir arkadaşın çözümünü yabancı bir forumda paylaşıldığını gördüm. Deneyeyim dedim ve oldu. Aslında Bora arkadaşımızın yaptığı adımların neredeyse aynısı fakat bu arkadaş CMD komutu ile istemcide açarak elle yazarak yapıyor, BAT dosyasına da gerek yok. Neyse fazla uzattım, linki buraya bırakıyorum. Aynısını yaparak oyuna girip oynayabilirsiniz fakat emülatörden girildiği için performans çok düşük, onu belirteyim. Ortalama 30-40 arası bir FPS alıyorsunuz sisteminiz iyi olsa da, yine de oynamak istiyorum diyorsanız buyurun link burada;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Anladım, şöyle yapalım. İşe yararsa rehberi güncelleyebilirim.
  1. İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı bir klasöre ayıklayın.
  2. Klasörün içindeki dosyaları oyunun EXE dosyasının bulunduğu konuma taşıyın. Misal:
    1. Steam > steamapps > common > Counter-Strike Global Offensive
  3. Daha demin klasöre taşıdığınız sde.exe dosyasına sağ tıklayın ve kısayol oluşturma seçeneğini seçin.
  4. Oluşturulan kısayolu bulun ve sağ tıklayıp özelliklere girin.
  5. Hedef isimli bir yer göreceksiniz. Sonunda Counter-Strike Global Offensive\sde.exe" yazıyor olması gerek. Onu Counter-Strike Global Offensive\sde.exe" -- csgo.exe yapın. Yani hedefin sonuna oyunun EXE dosyasını ekleyin.
Sanırım yeterli olacaktır. Ben anlatımı CS:GO üzerinden yaptım, siz bunu NBA 2K21 için yapın.

Anladım, şöyle yapalım. İşe yararsa rehberi güncelleyebilirim.
  1. İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı bir klasöre ayıklayın.
  2. Klasörün içindeki dosyaları oyunun EXE dosyasının bulunduğu konuma taşıyın. Misal:
    1. Steam > steamapps > common > Counter-Strike Global Offensive
  3. Daha demin klasöre taşıdığınız sde.exe dosyasına sağ tıklayın ve kısayol oluşturma seçeneğini seçin.
  4. Oluşturulan kısayolu bulun ve sağ tıklayıp özelliklere girin.
  5. Hedef isimli bir yer göreceksiniz. Sonunda Counter-Strike Global Offensive\sde.exe" yazıyor olması gerek. Onu Counter-Strike Global Offensive\sde.exe" -- csgo.exe yapın. Yani hedefin sonuna oyunun EXE dosyasını ekleyin.
Sanırım yeterli olacaktır. Ben anlatımı CS:GO üzerinden yaptım, siz bunu NBA 2K21 için yapın.
Anlatımın için teşekkürler Bora. Evet BAT dosyası sorununa çözüm oldu fakat oyunun kendi dosyalarına girdiğimde EXE'sine tıkladığımda girişte takılıp kalıyordu logolar geçtikten sonra, bununla denediğimde de aynı şey oldu. Yine aynı fotoğrafta takılıp kaldı...

Oluşturduğunuz kısayolu kullandınız değil mi çalıştırmak için? Eğer öyleyse işlemci değişikliği dışında yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum :(

Oluşturduğunuz kısayolu kullandınız değil mi çalıştırmak için? Eğer öyleyse işlemci değişikliği dışında yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum :(

Evet, o oluşturduğumuz kısayol üzerinden çalıştırdım fakat nafile. Komut istemcisi geldi ekrana, 5-6 saniye sonra oyun açıldı, logolar geçti fakat ilk fotoğrafta, yani kapak fotoğrafında takıldı kaldı.

Ya aslında işlemci değişikliği düşünmüyorum. Belirttiğim gibi ben bu sistemle Valhalla, Bannerlord tarzı oyunları bile rahatlıkla oynayabiliyorum. Çünkü stok hızında değil işlemcim. Overclock'lu. 3.7 GHz'de ve RX 570'i tam olmasa da %70-80 civarlarında besleyebiliyor. Sadece oynamak istiyordum ona üzüldüm :D

Bu arada bir şey daha ekleyim Bora. Oyunu Epic Games'in Launcher'ından açtığım zaman oyun maç başlama ekranına kadar sorunsuz gidiyor fakat bu EXE'den girdiğim zaman daha kapak fotoğrafını bile geçemiyor. Bir de oyunu her açtığımda arkadan ilk açılışta bir Windows sesi geliyor "dın" diye. Bilmiyorum sana bir fikir olabilir mi de...

Yeni bir bilgi veya fikir vermedi maalesef. AVX desteklememesi sebebiyle oyunun iki şekilde çöktüğünü de görmüştüm.

Arkadaşlar beklediğiniz haberle geldim. Evet uzun araştırmaların sonucu sorunun çözümünü buldum, daha doğrusu ben bulmadım ama bulan bir arkadaşı buldum. :D

Neyse lafı fazla uzatmayacağım, sanırsam Brezilyalı bir arkadaşın çözümünü yabancı bir forumda paylaşıldığını gördüm. Deneyeyim dedim ve oldu. Aslında Bora arkadaşımızın yaptığı adımların neredeyse aynısı fakat bu arkadaş CMD komutu ile istemcide açarak elle yazarak yapıyor, BAT dosyasına da gerek yok. Neyse fazla uzattım, linki buraya bırakıyorum. Aynısını yaparak oyuna girip oynayabilirsiniz fakat emülatörden girildiği için performans çok düşük, onu belirteyim. Ortalama 30-40 arası bir FPS alıyorsunuz sisteminiz iyi olsa da, yine de oynamak istiyorum diyorsanız buyurun link burada;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm

Geri
Yukarı