Ne kadar overclock yapılmalı?

emrah bozkurt

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Masaüstü bilgisayarıma OC yaptım, sınırlarını zorladığımı düşünüyorum. Daha tecrübeli arkadaşlardan fikir istiyorum, başka yapabileceğim ince ayar ya da eksik yaptığım kısım var mı sizce?

Öncelikle sistem hakkında bilgi vereyim.
İşlemci 4790K +sıvı soğutma Corsair H80i
RAM G-Skill 16GB DDR3 1600MHz CL9 2*8
Anakart Asus Maximus Vii Hero
GPU Asus GTX 970 Strix OC
SSD Samsung 850 Evo 250GB*2 Raid0

Yaptığım işlemler:
4790K 4.8GHz, 1.394 Vcore, LoadLineCalibration Extreme. 4790K'ya delid işlemi uyguladım, Coollabrotary sıvı metal kullandım. Ayrıca işlemci kabını ve soğutucu tabanını su zımparasıyla ayna gibi yaptım. Sıcaklıklar AIDA64'te 2 saatin sonunda 68'i geçmedi.

GTX 970'e aşağıdaki gibi ince ayar yaptım.

RAM'ler XMP'de maksimum 1600MHz görüyordu. Zamanlamaları 9-9-9-24 idi. XMP'yi kapatıp manuel OC yaptım. 2000 MHz çıkarttım ancak zamanlamalarını voltaj vermeden 10-10-10-28'e çıkarttım. Gecikmeden biraz kayıp oldu ama voltaj vermeden 2000'e çıkabildim. Mantıklı mı oldu bilemedim ancak, FPS değerlerim arttı.

Daha ne yapabilirim Saygılar.

Fotolar:
gpu1.jpg

gpu2.jpg

cpuz1.jpg
cpuz2.jpg

oc.jpg

cine1.jpg
cine2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Aşağıda belirttiklerimi işlemciye delid yapacak kadar riskleri göze aldığın için çekinmeden yazıyorum.

4.8 GHz için 1.394 V oldukça yüksek değer aynı voltajdayken 4.9-5.0 GHz'e yükseltmek için deneyebilirsin. RAM'leri 1.65V ile 2400 MHz yükseltebilirsin. Ekran kartının modlanmış BIOS'unu flaşlayıp voltaj limitini yükseltebilirsin.

Konu başlığına gelecek olursam overclock'un ihtiyaç halinde yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Aşağıda belirttiklerimi işlemciye delid yapacak kadar riskleri göze aldığın için çekinmeden yazıyorum.

4.8GHz için 1.394V oldukça yüksek değer aynı voltajdayken 4.9-5.0 GHz'e yükseltmek için deneyebilirsin. RAM'leri 1.65V ile 2400MHz yükseltebilirsin. Ekran kartının modlanmış BIOS'unu flaşlayıp voltaj limitini yükseltebilirsin.

Konu başlığına gelecek olursam overclock'un ihtiyaç halinde yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Uyarınız için teşekkür ediyorum. 1.394 4.9Ghz denemelerinden kalma dikkatsizlik, voltajı indirmemişim. Tekrar düzenledim, 1.28V 4.8Ghz stabil ve 58 dereceyi geçmiyor aida64'te. 1.48V'lara çıkmama rağmen 5.0Ghz için stabilite sağlayamadım. 4.8Ghz yeterli diye düşünüyorum şimdilik.

Ramlerde 1.65V'ta 2400Mhz'i 11-12-12-30 gecikmeleriyle ancak yakaladım, daha üstü gereksiz sanırım. 1600Mhz CL9 ramleri 2400Mhz CL11 de çalıştırmak mantıklı mı bilemedim. Performansı ayrıntılı incelemek lazım sanırım.

Gpu'ya gelirsek modlu bios atmak riskli geldi güvenemedim. Ekran kartını overclock etmek herzaman daha riskli geliyor bana. Bulabildiğim en yeni bios 2014 yılına ait TechPowerUp'ın. Modlu bios atmalı mıyım sizce? Ya da önerebileceğiniz başka modlu bios varsa linkini gönderirseniz sevinirim. Ekran kartı modelim Asus
STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5.

Yorumlarınız için tekrar teşekkürler, saygılar...

1.28 V, 4.8 GHz için oldukça iyi değerdir. Ben hava soğutucu ile o voltajda 4.7 GHz üstünde stabilite sağlayamadım. Gerekte duymadım işin açıkçası bana 4.0 GHz 1.05 V undervolt yeterli geliyor yükte 50° serin kullanıyorum. Şahsen ekran kartına modlu BIOS yüklemeye çekiniyorum. Kartın voltajı kırılmamış orjinal BIOS'lu haliyle ufak çapta OC yapıyorum bana yetiyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı