Neden 5800x3D önermiyorum?

Yer
Niğde
Merhabalar bu rehberimde bir zamanların en iyi oyun işlemcisi olan 5800x3D'yi neden önermediğimi açıklayacağım.

Baktığımız zaman 5800x3D en düşük 7, 3K.

5800x3D'yi taşıyabilecek en kötü anakart 2K.

DDR4 16 GB RAM'ler 1K ya, 32 GB 2K ya bulunuyor.

Yani 5800x3D için gerekli olan parçalar toplamda 10, 300TL tutuyor (16 GB RAM'ler ile)

Şimdi AM5 için gerekli olan parçalara bakalım.

Öncelikle işlemcimiz R5 7600 5, 2K.
Bu işlemci genelde 5-5.5k arası oluyor fiyatı oynuyor sürekli.

Akakçe de daha pahalı gösterdiği için epey linki koydum.

AM5 ve DDR5 destekli anakartımız 3, 8K.

Son olarak DDR5 RAM'ler 16 GB Single olarak 1, 5K Dual olarak 2, 2K, 32 GB ise2, 5K ya bulunuyor.
Dual channel olarak:
32 GB olarak:

RAM konusunda daha mantıklı seçenekler olabilir bunlar benim bulduklarım.

Baktığımızda AM5 bir sistem 11.200TL tutuyor (16 GB Dual channel ile)

AM4 ve AM5 sistemler arasında 1K fark var hatta RAM'ler 32 olursa 300'e kadar iniyor bu fark.

AM5 bir sistem almanız hem geleceğe yönelik olması için hem de DDR5'in avantajları için önemli en azından bu kadar az fark varken AM5 alınmalı.

Bazılarınızın elinde AM4 bir anakart ve DDR4 RAM'ler olabilir o halde 5800x3D tercih edilebilir.
Ama ben elinizdeki anakart ve RAM'leri satıp yine AM5 bir sistem almanızı öneririm hem parça yenilenmiş olursunuz.
Satınca sistemler arasındaki fiyat farkı 2-2.5k ya çıkar.

Şimdi diyenler olur 5800x3D, R5 7600'den daha iyi diye onlara da cevap vereyim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buyurun güvendiğim bir kaynak bakıldığında özellikle tek çekirdek performansı önemli olan oyunlarda 7600X bayağı fark atmış.
Bazı yerlerde de 5800x3D geçmiş ama gördüğünüz gibi pek de fark atmamış (Far Cry hariç)

Şunu da ekleyeyim 5800x3D'nin herhangi bir sorunu olduğundan veya performansı kötü olduğundan değil az bir fark ile daha performanslı sayılabilecek ve daha güncel bir sisteme geçilebileceğinden dolayı önermiyorum.

Bu benim ilk rehberim olacak ve harhangi bir hata yaptıysam kusuruma bakmayın.
Teşekkürler.

Başlığı görünce bi anlık garipsedim, göz gezdirince hak verdim :) Sıfırdan dizilecekse tabii ki AM5 7600/x tabanlı dizmek daha mantıklı. Elinizde halihazırda Anakart ve RAM'ler bulunuyorsa, işlemciyi yükseltmeyi düşünüyorsanız o zaman tercih edebilirsiniz 5800x3D'yi. Malumunuz en güçlü DDR4 tabanlı oyun işlemcisi.

Sıfırdan alacaklara evet önermiyoruz ama hali hazırda AM4 sisteme yükseltme yapacakların alabileceği en tepe modle işlemci bu.

AMD Ryzen 7 5800x3D'yi 2017'de çıkarttığım giriş segment anakart ile bile rakibimin en güncel platformunda bulunan en güçlü masaüstü işlemcisini ilave bir platform yatırımına gerek duymadan rakip olacağım ve hatta oyun noktasında geçeceğim demek için çıkarttı, adeta şov yaptı. Yoksa AMD'nin güncel olarak sistem toplayacaklar için Ryzen 7 5800x3D'yi çıkarttığını ya da bu işlemciyi satmak gibi bir derdinin olduğunu ben zannetmiyorum. Bu işlemci daha çok benim gibi halihazırda Ryzen sistem kullananlar için platformu yenilemeden sadece işlemci değişimi ile sistemi uzun bir süre daha kullanmak için bir tercih olabilir, ki ben de fiyat performans noktasında çok başarılı bulmuyorum, Ryzen 7 5700X gibi işlemciler ile arasında uçurum bir fiyat var.

Yeni konular

Geri
Yukarı