Çözüldü Neden 720p Test Yapmanın Bir Mantığı Yok?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Emre Karadağ isimli biri dün yayınladığımız 5700X vs 12600K videosuna şu yorumla saldırdı:

Bu testleri aklım almıyor şaka yapıyo olmalısınız. Yahu grafikleri ultra yapıp tüm yükü ekran kartına verirseniz işlemcilerin performans farkını nasıl göreceksiniz? rtx 3090 gibi bir kart kullanılsa anlarım. Grafikleri en düşüğe alıp ekran kartına darboğaz oluşturacaksınız ki işlemcilerin ulaşabildiği maksimum fps değerlerini görelim. Yıllardır bu işin içindesiniz sıradan bir teknoloji meraklısı olarak bunu size benim söylemem utanılacak bir şey. 6600xt ti cyberpunk ultra ayarlarda test ederseniz ryzen 5 3600 vs i9 12900ks karşılaştırması da yapsanız aradaki fark %10 u geçmez. Ekran kartının limitlerine takılıp işlemci karşılaştırması yapmak akıl karı değil. Videoyu yarım bıraktım izlemedim o derece saçma bir karşılaştırma olmuş

Hızını alamayan arkadaşımız saçma sapan bir örnekleme de yapıyor.
Şöyle düşünün. ww passat mı daha hızlı yoksa bmw 5.20 mi diye bir soruya cevap arıyoruz. Bu iki arabayı yarışa sokuyoruz. Ama yarışı Almanya'daki hız limitsiz otobanda değil Türkiye'deki 120 km hız limiti olan bir yolda yapıyoruz. Arabalar için 120 km den daha hızlı gitmek mümkün değilse hangisinin daha hızlı gittiğini nasıl anlayabiliriz? technopat kanalı artık benim için bitmiştir. ''kanalı önerme'' butonuna tıkladım ve artık anasayfama asla düşmeyeceksiniz. Mantıktan uzak testler yapmaya devam

Neden en AAA oyunları en düşük ayarda ve 720p gibi saçma sapan bir çözünürlükte test etmediğimizi kendisine açıklama gereği duydum ben de:

Öncelikle grafikleri en düşüğe aldığınızda darboğaz ekran kartında değil, işlemcide oluyor fakat bu gerçekçi bir test olmuyor, sentetik bir test oluyor ki videoda da zaten sentetik testler mevcut. Ancak ve ancak e-Spor oyunlarında bu dediğiniz mantıklı olabilir fakat testte bir e-Spor oyunu yok. Cyberpunk işlemci optimizasyonu iyi bir oyun. Tabii ki fark düşük olacak. Bu mantıklı bir argüman mı? Sizin mantığımıza göre fark olması için oyunu 720p çözünürlükte çalıştırmak gerek. İşte o zaman zaten iş, işlemcinin mantıklı bir çözünürlükte, mantıklı bir ayarda vereceği performansa bakmaktan çıkıp sentetik fara iniyor. Konuya ne kadar uzak olduğunuzu anlamanız için size TechPowerUp W1zzard'ın yazdığını aktarıyorum, hani biz bilmiyoruz ya, en iyi siz biliyorsunuz ya malum. "720p testlerimiz, gerçek dünya olmadıkları için sentetik testler olarak hizmet eder." ~TPU kurucusu, W1zzard (Kaynak). Bu saçma yorumunuza cevap vermek için mesai harcadığıma üzülüyorum. Bunu Technopat Sosyal'de taşıyayım da sizin gibi eksik bilgiye sahip arkadaşlar bilgi sahibi olsun. ~Recep

Çözüm
Bu konu yabancı basında da bolca tartışıldı. Benim düşüncem bu testlerin yapılmasının faydalı olduğu yönünde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Techpowerup'un 720p testlerini yaparken bıraktığı notu şuraya ekleyeyim.
On popular demand from comments over the past several CPU reviews, we are including game tests at 720p (1280x720 pixels) resolution. All games from our CPU test suite are put through 720p using a RTX 3080 graphics card and Ultra settings. This low resolution serves to highlight theoretical CPU performance because games are extremely CPU-limited at this resolution. Of course, nobody buys a PC with an RTX 3080 to game at 720p, but the results are of academic value because a CPU that can't do 144 frames per second at 720p will never reach that mark at higher resolutions. So, these numbers could interest high-refresh-rate gaming PC builders with fast 120 Hz and 144 Hz monitors. Our 720p tests hence serve as synthetic tests in that they are not real world (720p isn't a real-world PC-gaming resolution anymore) even though the game tests themselves are not synthetic (they're real games, not 3D benchmarks).
Çıkarım: Bu kadar düşük çözünürlük, işlemciler arasındaki teorik performans farkına ışık tutuyor.

Aynı incelemede 720p testlerin artık pek anlamının olmadığını çünkü özellikle de üst düzey donanımlara sahipken 720p oyun oynanmadığı söyleniyor. Burası doğru, bunu mantıklı buluyorum. Ancak orada ufak bir eklenti var. Bu testlerin özellikle yüksek Hz değerinde çalışan monitör sahipleri için değerli olduğunu söylüyor. 5800x3D alıp, RTX 3080 alıp eğer 2160p@60 yerine 1080p@240 oyun oynamak istiyorsanız bu durumda işlemcilerin teorik performansı ön planda oluyor.

"İşlemci kıyaslamalarını 720p gibi düşük çözünürlüklerde yapmazsak testlerin hiçbir anlamı olmaz" yaklaşımı yanlış. Özellikle de oyun performansını görmek istiyorsak 1080p hatta yüksek çözünürlükte test yapmak verimli çünkü bu donanımı alan kişinin görmek istediği sonuçlar bu. Bilgisayarını kurup oyunu açtığında bu çözünürlükte oynayacak.

Ancak 720p çözünürlükte testin hiçbir değeri olmadığını söylemek de yanlış. Özellikle ortadaki darboğazı görmek ve teorik sonuçlara sahip olmak için önemli bir test, insanların bunu yapmasına minnettarım. Yapmayan kuruluşa "Neden yapmıyorsun?" diye sormam çünkü bu işlemin ne kadar zaman ve para aldığını bizzat biliyorum.

Bence o yorumu yazan arkadaş da sizin bu yanıtınıza sevinmeli. Çünkü Technopat her zaman olduğu gibi yanlış olan bilginin doğrusunu ona da öğretmiş oldu. Yanlış bilgi vermek utanılacak bir şey değil ama onu kesin böyle kesin doğrusu bu şeklinde verince işin saçma yanı bu oluyor işte. Bu arkadaş da öyle yapmış. En azından "bildiğim kadarıyla" gibi eklerle kesin ihtimali vermese daha iyi olurdu. En azından bunu okuyorsa doğrusunu öğrenmiş oldu ki umarım bunu okuyordur :)

Arkadaşlar cahilliğime verin AAA oyunları ne oluyor?
AAA oyun, büyük bütçeli oyun anlamına geliyor. Grafik, hikaye, tek/çokoyunculu, yeni/eski gibi unsurlardan bağımsızdır ama stüdyonun ayırdığı bütçe, yılına göre çok yüksek meblağlarda olduğu için doğal olarak grafik, fizik gibi unsurlar da yılına göre üst düzey oluyor. Yaşattığı deneyim de üst düzeyse tadından yenmiyor.

Bu konu yabancı basında da bolca tartışıldı. Benim düşüncem bu testlerin yapılmasının faydalı olduğu yönünde.

Techpowerup'un 720p testlerini yaparken bıraktığı notu şuraya ekleyeyim.
On popular demand from comments over the past several CPU reviews, we are including game tests at 720p (1280x720 pixels) resolution. All games from our CPU test suite are put through 720p using a RTX 3080 graphics card and Ultra settings. This low resolution serves to highlight theoretical CPU performance because games are extremely CPU-limited at this resolution. Of course, nobody buys a PC with an RTX 3080 to game at 720p, but the results are of academic value because a CPU that can't do 144 frames per second at 720p will never reach that mark at higher resolutions. So, these numbers could interest high-refresh-rate gaming PC builders with fast 120 Hz and 144 Hz monitors. Our 720p tests hence serve as synthetic tests in that they are not real world (720p isn't a real-world PC-gaming resolution anymore) even though the game tests themselves are not synthetic (they're real games, not 3D benchmarks).
Çıkarım: Bu kadar düşük çözünürlük, işlemciler arasındaki teorik performans farkına ışık tutuyor.

Aynı incelemede 720p testlerin artık pek anlamının olmadığını çünkü özellikle de üst düzey donanımlara sahipken 720p oyun oynanmadığı söyleniyor. Burası doğru, bunu mantıklı buluyorum. Ancak orada ufak bir eklenti var. Bu testlerin özellikle yüksek Hz değerinde çalışan monitör sahipleri için değerli olduğunu söylüyor. 5800x3D alıp, RTX 3080 alıp eğer 2160p@60 yerine 1080p@240 oyun oynamak istiyorsanız bu durumda işlemcilerin teorik performansı ön planda oluyor.

"İşlemci kıyaslamalarını 720p gibi düşük çözünürlüklerde yapmazsak testlerin hiçbir anlamı olmaz" yaklaşımı yanlış. Özellikle de oyun performansını görmek istiyorsak 1080p hatta yüksek çözünürlükte test yapmak verimli çünkü bu donanımı alan kişinin görmek istediği sonuçlar bu. Bilgisayarını kurup oyunu açtığında bu çözünürlükte oynayacak.

Ancak 720p çözünürlükte testin hiçbir değeri olmadığını söylemek de yanlış. Özellikle ortadaki darboğazı görmek ve teorik sonuçlara sahip olmak için önemli bir test, insanların bunu yapmasına minnettarım. Yapmayan kuruluşa "Neden yapmıyorsun?" diye sormam çünkü bu işlemin ne kadar zaman ve para aldığını bizzat biliyorum.

Çözüm
İyi de haksız değil ki. Tamamen doğru cümleler kurmamış ama yine de bu dediği şeyi haksız kılmaz. Sentetik testler her zaman günlük kullanımı yansıtmasa da büyük oranda farkı anlamaya yardımcı olur.
Sentetik testi geçtim 6600 XT kullanılmasına ne demeli? Hadi sadece AAA oyunlar ve ultra ayarlarda yani işlemciyi darboğaza sokmayacak koşullarda test ediyorsunuz bari üst seviye bir ekran kartı ile test yapın.

Geri
Yukarı