Neden ARM cihazlara işletim sistemi farklı yükleniyor?

Komut seti başka. Dizel arabaya benzin koyabilir misin? Koyamazsın.

Bu da öyle bir şey işte. Programlar yürütülürken işlemcinin anlayacağı komut setlerinden yararlanıyorlar. Şu anki bilgisayar mimarisi x86-x64 veya AMD64 (ağız alışkanlığı biz x86 deriz aslında AMD64 olmasına rağmen), ARM'dan daha farklı bir komut seti kullanır. Bu nedenle x86 için derlenen program ARM'da çalışmaz. Emülatör veya programın uygun şekilde yeniden yazılması, derlenmesi gerekebilir.

Hocam AMD64 için derlenler x86'da çalışmıyor olmayacak mı?
Evet. x64 (AMD64 yani x86-x64'ü kastediyorum) bir yazılım Intel x86'da çalışmaz. O yüzden 32-bit yani x86 işletim sisteminde AMD64 yani halk arasındaki tabirle 64 bit yazılım çalıştıramazsın.

Ama 64 bit yani AMD64 kullanıyorsan aynı zamanda x86 olarak derlenenleri de çalıştırabilirsin.

x86 yazılım ARM'da çalışır mı? = Emülatörsüz çalışmaz.
AMD64 yazılım ARM'da çalışır mı? = Emülatörsüz çalışmaz.
ARM yazılım bu ikisinde çalışır mı? = Emülatörsüz çalışmaz.
AMD64 yazılım Intel x86'da çalışır mı? = Çalışmaz. Zaten 64 bit desteklemeyen işlemci mi var piyasada?
x86 yazılım AMD64'te çalışır mı? = Çalışır zira AMD64 normal Intel x86'yı da kapsar, destekler.

Neden normal bilgisayara yaptığımız kurulum gibi değil de Flash'lama yöntemi ile işletim sistemi kuruluyor?
Bu arada saat geç olduğu için uykusuzluktan ve dalgınlıktan dolayı konuyu tam anlamamışım ve yanlış şeyler yazmışım alakasız olan. Konudaki tüm arkadaşlara özür dilerim. Sabah da rapor ederim ilgili mesajları gereken düzenlemeler için.

Konu sahibi x86 programların neden ARM'da çalışmadığını sordu sanmıştım ben. Bildirim gelince başlığın farklı olduğunu gördüm ve başlığı tekrar okuyunca konunun öyle olmadığını anladım.

İşletim sistemi kurulum şekli illa flashlama olacak diye bir şey yok. Örneğin RP4'de ARM işlemci kullanılıyor fakat kurulumu bildiğimiz gibi kolay, flashlama gibi bir durum yok diye biliyorum mesela. Normal şekilde de kurulabilir yani. Normal işlemci gibi, sadece mimarisi ARM.

Biraz saçmalamışım önceki mesajlarda. Tekrardan kusura bakmayın. Geceleri uykusuz ve dalgınken konulara pek yazmasam iyi olacak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı