Neden Bazı Oyunlar Bilgisayara Çıkmıyor?

Mr.OnurCan

Hectopat
Arkadaşlar soru başlıktaki gibi. Bazı oyunlar neden PC'ye çıkmıyor? Mesela Mario'nun bilindik oyunları PC'de yok. Neden ki? PC'ye getirin PC'ye sahip olanlarda sevinsin ama değil mi? Super Mario Odyysey'i şimdi oynamak isterdim veya God of War. Bir de şu oyunlar çıkınca direkt konsollara çıkıyor, PC'ye çok daha geç çıkıyor. çok kötü bir şey değil mi? Ben canım sıkılınca oyun araştırması yapıyorum, beğendiğim bir oyuna bakıyorum PC'de yok. beğendiğim oyunların çoğu konsollarda oluyor. Super Mario Odyssey tanıtılınca çok sevinmiştim. Mario oyunlarını bayağı bir seviyorum ama çıkınca hüsrana uğradım. Nintendo Switche çıkmış God of War'da PC'de olsa hepsini hemen bitirirdim. :) Asıl sıkıntıya geldik ki neden PC'ye çıkmıyor? :) Uncharted olsa da oynasak 1 bile olur. :) Haklı mıyım sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çünkü firmalar "@Mr.OnurCan" eğlensin diye oyun yapmıyorlar. "Ne kadar çok para kazanabiliriz" düşüncesiyle oyun yapıyorlar. Bazı konsol üreticileri oyun yapımcılarına "benim konsoluma özel oyun yapın size şöyle avantajlar sağlayacağım" diyor. Yani ortada bir anlaşma var. Bu tür oyunlara exclusive yapım deniyor.

İlk çıkışı PC'ye yapsalar korsan tehlikesi var. Ayrıca oyunların dağıtıcı firmalar ile exclusive anlaşması oluyor. Mesela Horizon Zero Dawn PS4'e özel yapımcı istese de yapmış olduğu anlaşma gereği bunu yapamaz. Ayrıca PC'ye oyun çıkarmak bir nebze daha zor. Her donanımda çalışması gereken bir oyun kodlamalılar. Konsollarda ise donanım sabit ona göre yaz gitsin.

Arkadaşlar soru başlıktaki gibi. Bazı oyunlar neden PC'ye çıkmıyor? Mesela Mario'nun bilindik oyunları PC'de yok. Neden ki? PC'ye getirin PC'ye sahip olanlarda sevinsin ama değil mi? Super Mario Odyysey'i şimdi oynamak isterdim veya God of War. Bir de şu oyunlar çıkınca direkt konsollara çıkıyor, PC'ye çok daha geç çıkıyor. çok kötü bir şey değil mi? Ben canım sıkılınca oyun araştırması yapıyorum, beğendiğim bir oyuna bakıyorum PC'de yok. beğendiğim oyunların çoğu konsollarda oluyor. Super Mario Odyssey tanıtılınca çok sevinmiştim. Mario oyunlarını bayağı bir seviyorum ama çıkınca hüsrana uğradım. Nintendo Switche çıkmış God of War'da PC'de olsa hepsini hemen bitirirdim. :) Asıl sıkıntıya geldik ki neden PC'ye çıkmıyor? :) Uncharted olsa da oynasak 1 bile olur. :) Haklı mıyım sizce?
Neden bazı oyunlar konsola çıkmıyor ?? Moderatörün de dediği gibi sen eğlen diye yapmıyorlar oyunları.

İstek daha fazla en fazla çok fazla para :)
Konsol şirketleri anlaşma yapıyor ve konsola özel çıkıyor veya pc'e çok sonra çıkıyor o sırada konsollarda konsola ''özel'' adı altında oyunlarda güzel güzel satıyor.

Bir konsolun en temek özelliği özel oyunları o konsola çıkan özel oyun ne kadar iyiyse o kadar insanın dikkatini çeker ve o kadar insanın o konsolu satın almasına sebep olur buda bir çeşit pazarlama taktiğidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı