Neden DisplayPort, HDMI arabiriminin yerine geçmiyor?

İkiside kullanışlı çünkü ancak HDMI son zamanlarda gelişti, Tercih meselesi kimisi DP ile bağlantı sağlar, kimisi HDMI, kimiside VGA yada DVI-I.

DisplayPort, HDMI arabiriminin yerine geçiyor zaten. Ama asıl HDMI, DisplayPort yerine alternatif olarak üretilmiş bir arabirim.

Fakat ilk yaygınlaşma döneminde DisplayPort Apple ve Intel tarafından lisanslı bir teknoloji idi. Bu sebeple kendisine çok fazla yaygınlaşma alanı bulamadı. HDMI ise açık kaynaklı olarak o dönem ki paragöz Intel'e karşı üretilmiş bir arabirim. Etrafta bu kadar fazla görüyor olmamızın sebebi de bu.

Ama hangisi daha iyi diye soracak olursanız, DisplayPort fersah fersah önde.

Nedense HDMI daha samimi geliyor bana. "HDMI hayranı da olmazsın ya :D"

DisplayPort, HDMI arabiriminin yerine geçiyor zaten. Ama asıl HDMI, DisplayPort yerine alternatif olarak üretilmiş bir arabirim.

Fakat ilk yaygınlaşma döneminde DisplayPort Apple ve Intel tarafından lisanslı bir teknoloji idi. Bu sebeple kendisine çok fazla yaygınlaşma alanı bulamadı. HDMI ise açık kaynaklı olarak o dönem ki paragöz Intel'e karşı üretilmiş bir arabirim. Etrafta bu kadar fazla görüyor olmamızın sebebi de bu.

Ama hangisi daha iyi diye soracak olursanız, DisplayPort fersah fersah önde.
Merakımdan soruyorum hangi konuda nasıl yani önde nin anlamı nedir?

@SypeR Oyun konsollarında ve denk geldiğim TV'lerde de HDMI çıkış bulunduğu için acaba neden bu cihazlarda da Display Port kullanılmıyor da HDMI kullanılmaya devam ediliyor diye merak etmiştim. Demek bunlar da kendi arasında rakip.

@LaMorte HDMI'ın okunuşu daha karizmatik gibi değil mi? 😀 "eyçdiemay"

Merakımdan soruyorum hangi konuda nasıl yani ön olmanın anlamı nedir?
DisplayPort ilk çıktığından beri tek bir arabirim üzerinden onlarca diğer arabirimi üzerinde taşıyabiliyor. İnternet, USB Hub, ses, görüntü gibi... Tek bir kablo hepsine aracı oluyor yani. HDMI ise yalnızca ses, görüntü ve internet taşıyabiliyor (internet için revizyon 1.2 gerekiyor, ses için ARC desteğinde ise revizyon 1.4 gerekiyor). Ayrıca bant genişliği olarak DisplayPort hep daha fazla bant genişliğine sahip olmuştur. Bu sebeple yüksek kaliteli monitörlerde veya yüksek renk derinliğine ihtiyaç duyulan profesyonel tüm kullanımlarda DisplayPort imdada yetişmiştir.
Demek bunlar da kendi arasında rakip.
Rakiplik ile alakalı değil de, lisans ücreti vermek istemiyorlar. Çünkü HDMI birçok kullanıcının işini görmekte. Spesifik kullanım senaryoları isteyen kullanıcıların odak noktası zaten TV segmenti olmadığı için maliyet kısma prensibi olarak tercih edilmiyor.

Geri
Yukarı