Neden erkeklerin altın ve ipek kullanması yasak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu giymek ya da takmak değildir. Kuran'da altın ya da değerli metaların dünya hayatının geçimlikleri olduğu ve onları biriktirip Allah yolunda harcamamanın da kötü olduğu ile ilgili ayetler mevcuttur. İster takar süs yaparsın, istersen harcarsın; seçim senindir.
Araf Suresi 32. ayet; "Allah'ın kulları için çıkardığı süslü ve temiz rızıkları kim haram etmiş?" ayeti ile altın ve ipeğin çelişmesiyle birlikte, dünyada maddi değeri olan tek şey altın veya ipek değil. Konu giymek ve takmaktan ibaret.

Araf Suresi 32. ayet; "Allah'ın kulları için çıkardığı süslü ve temiz rızıkları kim haram etmiş?"

"Ey iman edenler, ne mallarınız, ne çocuklarınız sizi Allah'ı zikretmekten 'tutkuya kaptırarak-alıkoymasın'; kim böyle yaparsa, artık onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir." Münafıkun 9

"Yemen, haram" diyen mi oldu? "Allah yolunda harcamayıp, biriktirmen kötüdür." dedim sanırım.

Son düzenleme:
Konu giymek ya da takmak değildir. Kuran'da altın ya da değerli metaların dünya hayatının geçimlikleri olduğu ve onları biriktirip Allah yolunda harcamamanın da kötü olduğu ile ilgili ayetler mevcuttur. İster takar süs yaparsın, istersen harcarsın; seçim senindir.

Kadınlar neden kullanabiliyor o zaman.

"Ey iman edenler, ne mallarınız, ne çocuklarınız sizi Allah'ı zikretmekten 'tutkuya kaptırarak-alıkoymasın'; kim böyle yaparsa, artık onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir." Münafıkun 9

Yemen haram diyen mi oldu? "Allah yolunda harcamayıp, biriktirmen kötüdür." dedim sanırım.
Tamam ama Allah yolunda harcanıp, harcamayan tek şey altın veya ipek değil diyorum. Bu elmas olabilir, en basiti para bile olabilir. Demek ki altın veya ipek özel bir husumet ile değerlendiriliyor. Bu da en fazla kültürel veya ekonomik olabilir. Yani hiçbir manevi sebebi yok.

Kadınlar neden kullanabiliyor o zaman.

Ne bileyim, niye takıyor? Ortada bir ayrım yok ki Kuran'da söylenen, müminlere söylenmiş.

Tamam ama Allah yolunda harcanıp, harcamayan tek şey altın veya ipek değil diyorum. Bu elmas olabilir, en basiti para bile olabilir. Demek ki altın veya ipek özel bir husumet ile değerlendiriliyor. Bu da en fazla kültürel veya ekonomik olabilir. Yani hiçbir manevi sebebi yok.

Dara indirgenip, böyle bir kural eklenmiş.

Altını bilmiyorum ama İpek kadın hormonu salgılatır. Bu yüzden günahtır.

Eğer amacın sosyalin fikrini almak ise devam ama kesin ve detaylı cevap istiyorsan islam forumlarına sorman daha iyi olacaktır.

Altını bilmiyorum ama İpek kadın hormonu salgılatır. Bu yüzden günahtır.
IMG_20210615_173631.jpg

Hocam ben patates yiyip, eşcinsel oldum. Günaha girmiş miyimdir? Yazmıyordu bi yerde yoksa yemezdim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı