Neden GT 730 gibi kartların 4 GB versiyonları var?

Jaavei

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Hatay
Uzun zamandır merak ettiğim bir konuyu buraya sormak istiyorum. Neden GT 730, R7 240 gibi düşük kartların 4 GB versiyonları var ama GTX 750, 950, 1030 gibi kartların yok? Bu kartlardaki belleğin 4 GB olması ne işe yarıyor? Şu anda gördüğüm kadarıyla bu tür kartlar sadece Turbox gibi firmaların işine yarıyor. Bilen birisi aydınlatırsa sevinirim.

Sanırım bit sayısıyla alakalı bir durum. Yani ekstra koyulan GB'nin kartın performansına olan faydası kurtarmıyor ya da maliyetli oluyor olabilir.
Bahsettiğim kartlar da aynı şekilde, belleğin fazla olması performansı arttırmaz. GT 730 2 GB da olsa 20 GB da olsa aynı GT 730.

trap.jpeg

Tamamen "Bilgisayar üzerinde 4 Cigolayt Ekran kartı var!!!" demek için.

Satış hilesi yapmak bu tür kartlarda daha kolay oluyor. "Abi bilgisayara 4 GB ekran kartı taktım!" Mesela :)
Eki Görüntüle 1132632

Tamamen "Bilgisayar üzerinde 4 Cigolayt Ekran kartı var!!!" demek için.
Evet öyle olduğu zaten belli, benim merak ettiğim konu ise üreticilerin neden bu kartları ürettiği. Dediğim gibi bu kartlar Turbox gibi hileci firmalar dışında kimsenin işine yaramıyor.

Uzun zamandır merak ettiğim bir konuyu buraya sormak istiyorum. Neden GT 730, R7 240 gibi düşük kartların 4 GB versiyonları var ama GTX 750, 950, 1030 gibi kartların yok? Bu kartlardaki belleğin 4 GB olması ne işe yarıyor? Şu anda gördüğüm kadarıyla bu tür kartlar sadece Turbox gibi firmaların işine yarıyor. Bilen birisi aydınlatırsa sevinirim.

Aynı durum 3060 da da var 12 GB VRAM'i var ama ondan daha güçlü kartların daha düşük VRAM'leri var bende anlam veremiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı