Neden Herkes Bilgisayar Mühendisi Olmak İstiyor?

Fen lisesinde okuyorum. Eğer Tıp kazanamazsam subaylıkta şansımı deniyeceğim. Mühendis olup özel sektörün insafına kalmak istemiyorum. Ayrıca işsiz kalıp babamın eline bakacağıma kurşun yemek daha cazip geliyor. Ülkenin durumu ortada.

Son düzenleme:
Bu sıralar nerede görsem herkes bilgisayar mühendisliği konusunda yardım istiyor. Bana kalırsa makine ve elektrik-elektronikten sonra gelen bir bölüm o. Sırf sabah akşam bilgisayardasınız diye veya oyun oynuyorsunuz diye bilgisayar mühendisi olunmak istenmezki. Dediğim gibi makine, elektrik-elektronik, endüstri mühendislikleri var. Mimarlık, iç mimarlık. Ama gene sırf bilgisayar topladım bilgisayar mühendisi olayım kafasına giriyor herkes. Bu bölüm tıp gibi de değil anadoludaki üniversitelerden mezun olayım para basayım olayı maalesef yok. Ha para basan var ama ya Avrupa'da ya Silikon Vadisi'nde ya da İTÜ, ODTÜ veya Boğaziçi mezunu olarak. Herkes mühendis olmak zorunda değil arkadaşlar bunu da belirtiyim. Ortada o kadar meslek varken bazıları da sosyal meslekler ama neden gidipte 7-24 hayatınızın bütün vaktini kod yazarak geçirmek istiyorsunuz ki? Bilgisayar mühendisliği kötü bir tercih değil evet ama sırf Technopat'ın tüm videolarını izliyorum veya format atabiliyorum diye de bilgisayar mühendisi olunmaz. Ha bunu da neden belirtiyorum, diğer forumlara göre burada kimi görsem, bilgisayarla alakalı bir bölüm istiyor. Bilgisayar mühendisliği adayları neden bana illa o bölümü tercih edeceklerini anlatabilirler mi? Diğer meslekleri de göz önünde bulundurun yoksa ben bilgisayar mühendisiyim neden asgari ücrette çalışıyorum konusuna geleceksiniz. Bir şirketin mülakat sorusunda gerektiğinde çay demler misiniz vardı. Piyasa en az fiyata çalıştıracak amele arıyor. Bazı firmalarda ya önlisans kabul ediyor ya da sadece yazılımı bilen vasıfsız kişileri alıyor az maaşla. Ha ben büyük firmalarda çalışacağım derseniz onlarda tekrar tekrar söylediğimiz top 10 üniversite arasından alıyor. Ki ileri de bu kriterler daha kötüye gidebilir, çünkü işletme mezunu kadar bilgisayar mezunu olacak gibi. Makine ve elektrik-elektronikleri geçecek bilgisayar mezunları. Bu sözlerim yurt dışına kesin gideceğim diyenler için geçerli değil. Ama biliyoruz ki bir çoğunuz burada kalacak.
Çünkü eğlenceli bir meslek.

Geri
Yukarı