Neden Herkes Bilgisayar Mühendisi Olmak İstiyor?

Hayaller Vs gerçekler. Sırf hayali "mühendis olmak" olması o kişinin o meslekte başarılı olacağı anlamına gelmiyor. Piyasada bir sürü meslek var. Her bir meslek dönemine göre bir patlama yaşayabiliyor. Bu yüzden o meslekleri seçen öğrenciler, yeteneğe göre değil de popülerlik için geldikleri için vasıfsız eleman birikimi oluyor.
Sayısal zekası olmayan birisini yazılım mühendisi yapamazsınız. Ya da sözel zekası olmayan birisini de edebiyat öğretmeni yapamazsınız. Bu konular eziklik ya da üstünlük statüsü belirlemez.
Vasıfsız eleman düşük iş gücü demektir. Sırf siz inat edip istediğiniz bölüme gittiniz, iyi kötü bölüm bitti ; ee sonrası? Umduğunuzdan düşük maaş, mutsuzluk falan filan.
MEB ve Osym biraraya gelip yeteneğe göre bölüm tercihini zorunlu kılması lazım.

Hangi bölümler bunlar acaba? Merak ettim.
PC kadar ragbet gormeyip, daha iyi sartlar sunan cok bolum var. Her yil binlerce mezun olmadigindan da, TR şartlarında is bulabilmek daha da kolaylasiyor.

Bolum adlarina internetten ulaşabilirsin.

PC bolumunden vasifsiz mezun cok. Arkadas da ona deginmis. Vasifli olan zaten yolunu bulur.

Kardeşim bu mühendis olanların hepsi sadece bilgisayar dahil hepsinde Matematik lazım o yüzden araştırmadan kimseye sallamayın. Madem kod yazmayan kişi başarılı oluyor göster kimmiş başkaların ağzından araştırmadan yorum yapmayın. Bilgisayar Mühendisliği 4 yıl en az okursun ilk yıl sana matematiği öğretirler, yani bilgisayar mühendisliği tarafındaki matematiği illerdeki yıllarda kodlamayı yavaş yavaş öğrenirsin.
Sırf ders notları iyi diye bir satır kod görmemiş kişiler gidip bu alanda başarılı olanların önüne geçiyor ve bence bu haksızlık.

Dostum bunlar bir toplumu ve kaderini belirleyen unsurlar. Herkesin bil. müh. okumak istemesi toplumun buna evrildiğini gösterir. Yani teknoloji toplumuna kayıyoruz bu bir gerçek. Devlet gerekli desteği, eğitimi, hizmeti verirse bu alanda çok iyi gelişiriz ve bu konuda eline su dökülemeyen bir toplum olabiliriz. Şuan teknoloji toplumu Japonlar ve Amerikalılardır. İçinizde ne varsa onu yazın okuyun arkadaşlar. Yeter ki ülkemizi geliştirin ve ileriye taşıyın. Önceden bilgisayarın b'sinden anlamayan bir toplumduk ama şuan baktığımızda en yaşlımız bile kıyısından köşesinden adapte olmuş durumda. Geliştirin kendinizi üni bitiripte aç kalmazsınız korkmayın yeter ki çalışma isteğiniz olsun içinizde. İlkokul mezunu bile bir yerde bir şekilde rızkını kazanıp karnını doyuruyor çokta şey yapmayın 😁

Üni hayatı boyunca sadece okula gidip gelmiş ise, Türkiye gibi bir yerde tabii ki asgari ücret ile çalışacak. Çoğu şey bilişim alanında bittiği için genellikle insanlar bilişim bölümleri tercih ediyorlar. Bilgisayar mühendisliği seçilmesinin genel sebebi ise yurtdışına en kolay kapak atabilen mesleklerden birisi olması.
Ama çoğu kimse atamıyor maalesef. Benim demeye çalıştığım şey o. Oyun oynuyorum, bilgisayar topluyorum diye gidiyor bölüme haliyle proje yok elde, mülakatta sunulcak bir şey yok. Ha hakkını adam gibi verip gerçekten program tasarlamaya çalışan hocalarından yardım alıp bitirme projesi dışında bir şey ortaya koyabilenlere asla sözüm yok. Ama onun dışında asgari ücrete kalıyor çoğu kişi. Birçok insan sırf bilgisayarı seviyorlar diye yazıyorlar ona değindim. Bilgisayar mühendisi olmadan da bilgisayar var arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim bu mühendis olanların hepsi sadece bilgisayar dahil hepsinde Matematik lazım o yüzden araştırmadan kimseye sallamayın. Madem kod yazmayan kişi başarılı oluyor göster kimmiş başkaların ağzından araştırmadan yorum yapmayın. Bilgisayar Mühendisliği 4 yıl en az okursun ilk yıl sana matematiği öğretirler, yani bilgisayar mühendisliği tarafındaki matematiği illerdeki yıllarda kodlamayı yavaş yavaş öğrenirsin.
Yazımı tam olarak okuyup anladınız mı bilmiyorum ama programlama için iyi bir matematiğe sahip olmanız gerekmiyor. Kendim 12 yaşımdan beri bu alanda kendimi geliştiriyorum ve analitik zeka dışında matematiğin kullanıldığı alan çok fazla değil.

Dostum bunlar bir toplumu ve kaderini belirleyen unsurlar. Herkesin bil. müh. okumak istemesi toplumun buna evrildiğini gösterir. Yani teknoloji toplumuna kayıyoruz bu bir gerçek. Devlet gerekli desteği, eğitimi, hizmeti verirse bu alanda çok iyi gelişiriz ve bu konuda eline su dökülemeyen bir toplum olabiliriz. Şuan teknoloji toplumu Japonlar ve Amerikalılardır. İçinizde ne varsa onu yazın okuyun arkadaşlar. Yeter ki ülkemizi geliştirin ve ileriye taşıyın. Önceden bilgisayarın b'sinden anlamayan bir toplumduk ama şuan baktığımızda en yaşlımız bile kıyısından köşesinden adapte olmuş durumda. Geliştirin kendinizi üni bitiripte aç kalmazsınız korkmayın yeter ki çalışma isteğiniz olsun içinizde. İlkokul mezunu bile bir yerde bir şekilde rızkını kazanıp karnını doyuruyor çokta şey yapmayın 😁
Size katılıyorum ama şunu da belirteyim. Bahsettiğimiz gibi ülkenin bilişimle ileri taşınması lazım ama bu kadar beyin göçü verirsek bu imkansız hale gelir. Bunun nedeni de bu kadar üniversite ve o kadar bölüm. Yani bir itü, odtü, bilkent mezunu mühendis yurtdışında gitmeyip kalsa ülkeye katkısı olucak. Ama türkiyede gittiği yerlerin ona teklif ettikleri maaş hakettiklerinden az olursa ki bu da anadoludaki üniversitelerden mezun kişilerin yüzünden çünkü bunların bazıları en düşük maaşa tamam diyorlar. Sonucunda noluyor iyi eğitim alan kişileri hep yurt dışına gönderiyoruz. Yani herkes bu bölümü okursa gelişmek yerine geride bile kalabiliriz. Ben o yüzden soruyorum neden insanların okumak istediğini. Ülkeye bir şey katmak mı yoksa sırf bilgisayarla alakalı bir lakaba sahip olmak mı.

Şu ilk 5 okul 10 okul goygoyu da ne baydı be ezbere konuşuyorsunuz birader ezbere. Geçen sene stajimı iyi bir yerde yaptım ve çalışan mühendislerin belki de maksimum 10da biri o okullardan mezundu. Siz ne sanıyorsunuz ODTÜ, İTÜ gibi okulları. Orada verilen eğitimle Anadolu'daki üniversiteler arasında dağlar mı var sanıyorsunuz boş laf hepsi. Ben 3 okul gördüm ikisi ODTÜ ve İTÜ 3. Anadolu'daki bir üniversite ve şunu çok rahat söylüyorum ki bu büyük sandığınız okulların öğrencilerinin zeki olması dışında avantajı yok denecek kadar az. Ayrıca iyi bir bilgisayar mühendisi diğer saydığın mesleklerdeki iyi çalışanlardan daha fazla kazanır. Öyle silikon vadisinde Avrupa'da falan da değil, sen sanırım Türkiye'de birçok şirketin daha giriş maaşını bilmiyorsun. Şu oyun oynuyorum bilgisayar mühendisi olacam goygoyunu ben de sevmiyorum doğru ama su bir şekilde yolunu buluyor zaten yapamayanlar bölümü bırakıp başka yerlerde şansını deniyor

Geri
Yukarı