Neden Herşeyi Denemeye Muhtaçmışız Gibi Yaşıyoruz ?

pcgurme1

Hectopat
Neden Herşeyi Denemeye Muhtaçmışız Gibi Yaşıyoruz ?

Bilgisayarla ve oyunlarla ilgiliyseniz, muhtemelen bu crack muhabbetlerine mutlaka bulaşmışsınızdır. Bu konuda özellikle Türkiyede kimse sütten çıkmış ak kaşık değil.Kendimden örnek vermem gerekirse, Lagların ülkesi Türkiyede oyunları multiplayer oynamak beni Orjinal oyun alacak kadar cezbettirmiyordu. Tabi bu işin vicdan muhasebesi, emek hırsızlığı bölümüde gerçekçi olalım pek takmayız. Birde bu sorunun derinlerine inmeye kalksak sanırım olay eğitim sisteminden başlayıp ülkedeki yolsuzluklara kadar gider. Neyseki bizim ayakkabı kutumuzda sadece korsan CD'ler bulunurdu :)

Herneyse, korsan dediğimiz olay benim için bir seçenek değildi direk tercihdi. Bilgisayarıma binlerce oyun yükleyip silmişimdir. Yüklediğim oyunlardan çoğunu bitirmemişimdir bile. Hatta oyundan atma sorunları, save yapmama sorunu, optimizasyon sorunları, crack sorunları... saysay bitmez bu sorunlar çoğu oyunu daha oynatmadan beni soğutmuştur.
Ama öyle yada böyle crack yapmak, güncel crack aramak, uyumluluk sorunlarını gidermek, internetten talimat arayıp doğru kurulum yapmak... böyle saçma işleri yapa yapa her oyunu birşekilde deniyebiliyordum.

Bilgisayarımda onlarca oyun yüklüyken asıl meseleyi gözden kaçırıyordum ; Onlarca oyuna ne gerek vardı ?
Aralarından sadece birtanesine girip zaman geçiricem, kalanlarına sadece birkaç defa giricem. Tabi bu crackler zamanla PC'mi mahfedicek ve bir Format gerekli olucak tabi ben baştan yeni şeyler indiricem felan.

Salakça bir döngü değil mi? Ama bunu fark etmek gerçekten zor.
Peki neden ? Nedeni aslında basit, özellikle bizim insanımızda şu var : İhtiyacı olanı almak yerine en son çıkan en iyisini alma hastalığı. Sevdiği şeyi tercih etmek yerine hepsini deneme ihtiyacı.
Bu yüzden ülkemizdeki insanların elindeki telefonun özelliklerinin %1'ini kullanmak için binlerce lira para bayılıyor. O son çıkan iPhone'ı almak emin olun sadece havalı olmak için değil onu alıp denemek için. Halbuki adam Akıllı Telefonun Akıllı kısmıyla hiç ilgilenmiyor.

Bizde kuruyemiş tercihini yap dediğimizde "usta sen hepsinden karışık koy, fıstığından bol koy" anlayışı. Biz herşeyi karışığından severiz aralarında en sevdiğimiz belli olsada.

Şimdi ben bunlardan neden mi bahsediyorum ? Bu her oyunu deneme, oynama, görme isteğide tıpkı bunun gibi bir alışkanlık. Halbuki her oyunun kendisi bir tecrübe, her oyunun kendi dünyası var, her oyunu girer girmez oynarsınız ama olayını çözemezsiniz hepsinin anllatığı birşeyler var hepsinin kendine has yöntemleri var. Bukadar yiğidin yoğurt yiyişini bir arada yürütecek bir gözlem gücü hiçbir insan beyninde yok. İşlemciyi bukadar zorlamaya gerek yok.

PC'de Dijital olarak orjinal oyun alma kısmına gelirsek, artık gerçekten PC oyunları ucuz kimse PC'de oyunlar pahalı demesin lütfen. Ama şu var güncel olarak takip etmeye kalkarsanız oyunları PC'de konsol kadar olmasada el yakar. Ayrıca PC oyunları ilk çıktıklarında çok kötü optimize olmuşlardır. Güncelleştirmeleri ve sıkıntıları giderilmesini bekleyin ozamanda zaten fiyatıda iyice düşüyor.

Ama şunu unutmayın ; Oyunlarda toplu indirim kampanyaları olduğunda, bir kadının indirim mağazasına girip herbişeyi alması gibi oyunları talan etmeyin 1 dolar 2 dolar diye. Oynayıp bitereceğiniz oyunları alın görmemişliğin luzumu yok :)
Konsola gelirsek Orjinal oyunları pahalı biliyorum ama siz her oyunu almıyacaksınız ki. Yada aldığınız her oyunu iki gün oynamayacaksınız. İşin tek riskli kısmı yanlış tercih yapmaktır, onuda bir zahmet oyun videoları çeken tonca kanal var merak ettiğiniz oyunun oynanış videoları heryerdedir araştırın.

Yani sevdiğiniz bir oyunla rahat bir ay geçirirsiniz. Her ay 1 oyun alında demiyorum çünkü GTA 5 gibi bir yapım çıkar ve o oyun sizi aylarca götürür. Hem konsolda multiplayer daha zevklidir çünkü herkes bileğinin hakkıyla oynar, Gamepadle kimse sniper olup biyerlere pusmaz PC'deki gibi ve sanki Lag daha az :) Konsolda bir yılda 5 - 6 oyun bence rahat götürür. Ve iki yılda aldığınız oyunlar arşiv olur ve arada bi eskiden takıldığınız oyunla yeniden keyifli vakit geçirebilirsiniz.
Olması gerken budur, mantıklı olanda budur.

Peki Neden mi burada açıyorum konuyu ? Burada Birçok arkadaşımız güçlü bir PC toplayıp her oyunun tadına bakma hevesinde, grafik delisi bu nesile birisi akıl vermesi lazım bence. PC'nize o crackler zarar veriyor, indirdiğiniz oyunlar virüslü ve sıkıntılı. Ayrıca güncellemeleri unutun ayrıca indirdiğiniz oyunlar ilk sürüm bile değil bazı oyunlar erken çıkıyor fark etmişsinzidir, işte o oyunlar deneme sürümü işte o sürümlerde birçok şey eksik ve her oyun olması gerekenden çok daha kötü optimize edilmiş. Ve birçok oyunda şununla karşılaşabilirsiniz, sisteminiz delidir ama nedense o oyunda kasar buraya tonca şey yazdım düşün neden acaba ?
Ben yakın zamana kadar PC oyuncusuydum(artık konsol) birçok orjinal oyunum var ve aradaki farkı iyice görünce korsan oyun deneme fetişimin nekadar saçma olduğunu yakın zamanda fark ettim Bunları yazma gereği duydum.

Ayrıca Torrent kültürü ve Steam'da indirim günü çılgınlıkları derken herkes herşeyi deneme sevdasına düşmüş tıpkı benim gibi. Her oyunu oynamak zorundamayız ? İlk önce bunu kendimize sormalım. Ama ben şunu kesin olarak söyliyebilirim her oyunu sevemezsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel bir yazı. Yalnız herkesin durumu olmayabiliyor. Ama mesela ben hep oynamayı sevdiğim, hemen kontrollerine alıştığım oyunlarda FPS gelir. Sonra Yarış ve Simulasyon. MP olayına gelirsek... MP'yi oynayıp oynanamak kullanıcıya kalmış. Yok ben oyunu deneyeyim eğer iyi ise beni tatmin ederse alayım mantığında olursa bir oyuncu özellikle Türkiye için söylüyorum orjinal oyun almaya başlandığında belki de dünyaca ünlü firmalar direk ortaya Türkçe olarak sunacak. Hatta aynı Crysis'te olduğu gibi bir Türk gibi seslendirmelere, olaya göre söylediğimiz sözleri barındıracak. Örneğin ETS2'nin geliştiricisi SCS Software Türkiye'yi oyuna koymayı istiyorlar fakat oyunu oynayanların %90'ı crackli kullanıyor. Zaten Going East ile neredeyse Türkiye sınırlarına gelmişti. Eğer eklerse Türkiye'yi diğer ülkelere göre en çok geniş alana ve en çok iş alanına sahip olacak.

Neyse sadede gelelim. Genel olarak yazın doğru noktalara temas ediyor. Ama bazı yerler kişiden kişiye göre değişebilir.

@SypeR Öncelikle Yorumunuz için teşekkürler ederim.
Yazımda bahsetmeyi unuttuğum bir konudan bahsetmişsiniz. Gözden kaçırmışım dikkatiniz için teşekkür ederim.
'İnsanların Durumu olmayabilir' konusunada değinecektim unutmuşum. Bu konudan bahsedersek öncelikle şunu düşünmeliyiz; oyun oynamak isteyen kitleler ve durumları..
(oyunlar konusunda) Yılda bir oyun bile alıp kendini şımartamayacak insanlar var bu konuyu göz ardı edemeyiz. Hatta biraz sosyalist birisi olarak, adaletsiz dünyanın fırsat eşitsizliğine inat durumu olmayanların korsan oynamasına destek bile veririm :)
Tek şansları, ellerinde PC varsa kaldırabildiği oyunu oyunu oynamak zorunda olan insanlar var. Maddi durumu olmayan birisine önerilebilecek şeyde değil oyun almak.
Bilirim bir yardım yada sevinmesi için biyerden bulunmuş, bir babanın çocuğunun sevinmesi için almış olduğu bilgisayarların o çocukların hikayelerini yada biraz şımarıksa hele nasıl zorladığını. Yazım bu durumda olanları zaten kapsamıyor.(bu konuda yanlış anlaşılmak istemem konu bu noktada oldukça hassaslaşıyor aslında)

Tabi birde başka durumu olmayanlar var :)
Yaşı küçük kardeşlerimizin kitlesi var (azımsanamaz çocuk oyuncuların durumu) , kredi kartı bulamadıkları için yada ailelerini ikna edemedikleri için hertürlü munzurluğu yapan çocuklar. Onların oyunlardaki yaş sınırı ihlaline girmiyorum bile.
Tabi bu durumlardan başka, bambaşka durumlar var :)
Oyun oynamak isteyen ama para veremeyecek yada oyunla pek haşır neşir olmayan oynamak istediğinde para vermekle uğraşmayacak insanlarda çok, Oyun diyince aklına sadece PES ve Fifa gelen kitlede azımsanamaz. Üniverste öğrencilerinin Konsolları, Leptopları... Genelde internette dolaşan insanların dizüstü bilgisayarlarına yükledikleri arada oynamalık oyunları...
Okadar karmaşık ki aslında benim yazım hepsine hitap edemez. Oyunlara aç, oyunla ilgilenen ve ciddi zaman ayıran durumuda olan insanların "oyuna para mı vericem" anlayışında olanlara bence daha çok hitap ediyor.
Oyun endüstrisi yayılıyor, büyüyor, genişliyor. Oyunu oynatacak alet bulmak kolaylaşıyor ama büyük oyunlar fiyatlarda pek yardımcı olmuyor.
Bu konuda korsanın 2 türlü işe yararlığından bahsetmek isterim.
1.si Fiyatlar konusunda acımasız oyunların alınması çok daha zorlaşıyor bu oyunlarda genelde oynanmak istenen ünlü oyunlar oluyor. Herkesin oyun oynamaya hakkı var ve elinde düşük ayardada olsa oynatacak PC'si olan birisinin o oyunu oynayabilmesinde fayda sağlıyor.
2.si Artık oyunların demosu çok nadir çıkıyor, bizzat oynayıp oyunu deneyip öyle almak isteyenler için ön tanıtım olabiliyor. Zaten bu crack yapan guruplar ; beğendiyseniz oyunun orjinalini alın gibi şeylerde yazabiliyorlar :)

Ayrıca unutmadan söyliyim ; Bunları yazdım diye yanlış anlaşılmak istemiyorum, insanların tek sorunu oyun oynayamaması değil bunu biliyorum, Burada söylemek istediğim şeyin farklı yönlere çekilmesini istemem.
Teşekkürler.

@pcgurme1 Önemli değil. Ne demek. Bende çok crackli oyun oynadım/oynuyorum. Ama ne yapalım daha orjinalini alacak durum gelmedi. Şu Ocak - Şubatta para gelsin BF4 - Crysis 3 - AC4 veya Ghost lisansını Steam'dan alacağım.

Crack yapan gruplar "SKIDROW,3DM,BlackBox,INTERNAL.." böyle gidiyor. Ama hepsinin nfo bilgisine baktığımızda " Eğer bu oyunun yapımcılarına saygınız varsa lütfen orjinal lisans alın !" ibaresini görüyoruz. Demolar artık FPS ler için çıkmıyor ve hem iyi hem kötü yanları oluşuyor. İyi yanı oyunu denerken tam hevesini alacak yere geliyorsun Pat demo sürümü buraya kadardı diyerek bizi yarı yolda bırakmıyor. Kötü yanı cracke olan ilgiyi arttırıyor.

Fiyatlandırma konusuna gelirsek örneğin Almanya'da emeğe saygı çok. Bir çok sistem toplama videosunda arkaplanda hep 100'lerce kutulu oyun orada duruyor. Ve oyunlara baktığımızda misal Crysis'in tüm serisi ayrıca DLC paketlerinin bile kutulu hali satın alınmış bir şekilde görüyoruz. Ama fiyatlara gelince oralarda FAHİŞ fiyatlarda satış yok. Her isteyen gidip alabiliyor. Hatta oyun kiralayan dükkanlar bile var. Ama iş işte Türkiye'ye gelince değişiyor. Normalde 50-60 TL'lik oyun Türkiye'de 150-200 TL'den satılıyor. Burada kazanan kim ? Tabiki onu Türkiye'ye getiren firmada. Çünkü oyunun çok tuttuğunu biliyor ve müşteriden ne kadar soyarsam o kadaar kârdır mantığı ile %200 bindirme yapıp satıyor. Yani şu Türkiye'de satılan fiyatların içinde biraz da Siyasi oalylar var ama girmeyeceğim o konulara. Çünkü bir dalıyorsun bir daha çıkamıyorsun.

Neyse lisanslı oyun almak için de bazen fırsat kollayacaksın. Mesela benim 3 adet ücretsiz oyunum oldu. Biri yarışmadan kazandım. 2 sini de 3GMG'nin yaptığı oyun anketinden aldım. (2 farklı posta adresiyle dalıp önce Mafia II sonra Civilatizon V :D ) Şimdi birde yeni sistem toplamıştım ve 770 alınca 3 Bundle Paketi var. Onu kaydettirebilirsem "AC4 + Splinter Cell : Blacklist + Batman Arkham Origins" lisansı alacağım. Böyle gide gide orjinal oyun depomu genişleteceğim. Mesela aynı şey Windows için geçerli. DreamSpark hizmeti ile (üniversite)öğrencilerine ücretsiz W8.1 lisansı dağıtıyormuş. Bende daha sonra baktım liseler yok biraz siteyi kurcalıyınca okul ekleme bölümünü buldum. Oradan kendi lisemi ekledim birde K12 seçtim tür olarak. Sabaha Mail gelmiş hesabınız aktifleşmiştir ve okulunuz kaydedilmiştir diye. Şimdi istediğim gibi W8.1 lisansı kullanabiliyorum. Hep korsan hep korsan biyere kadar. Bu adamlarında hakları var ama. Değil mi ? :)

Korsancılar aç göz olurlar, sömürmek isterler bütün yeni çıkan oyunları, hemen dur şunu da indireyim bunu da indireyim. Hatta gece nöbete kalkan bile var şimdi başlatayım da ben sabah kalkana kadar insin "Uğraşmayayım"

Korsan indiriyorsanız da 1 tane indirin.

Yazıda üstüne basa basa belirttiğim şey şu : örnek, konsol oyuncusuysan yılda 6 tane oyun fazlasıyla yeter. En yenileri alıcam diye çıldırmıyorsan 800 Lira harcamış olursun. Az paramı elbette değil.
Acımasız Fiyatlar'ın ülkemizde dahada acımasız olmasının sebebi ağır vergiler. Birazda eğlenelim diyecek kadar kazanamadığımız gibi 65 yaşına kadarda çalışmak zorundayız. Tabi bakan veya bakan çocuğu değilsek.
Durumlar karışık bir ülkede durumu olmayan çok insan var oyunlar için. Konsol dünyası oyunların gerçekten oynanması gereken yer olduğunu ıspatlıyor oynayınca.
Ama PC bambaşka bir dünya, Dijital olarak aldığınız oyunlarda verginin zulmünden azda olsa kaçabiliyorsunuz ama Türk parasının değersizliği peşinizi bırakmıyor bu seferde :) Ama konsola göre alınabilir fiyatlar. Aynı şekilde PC içinde yılda 6, 7 oyun oldukça yeterli. Ayrıca PC oyuncuları için bir avantaj, bol bol indirim oluyor ve eski AAA oyunlar veya indie yapımcılarının oyunlar 3 4 dolarlara satılıyor. Yani altarnatif arıyorlarsa bulabiliyorlar.
Özetlersek ; her oyunu indirip oynama gereği duyan insanlara saçmaladığını göstermek. Virüssüz, günceli sorunsuz oyun oynamak varken her çiçekten bal alayım diye gezen arı olmanın luzumu yok. "Sevdiğin şeyle vakit geçirmeyi bilmezsen, aradığın şeyi asla bulamazsın boşa vakit geçirme." diye bir söz vardır şimdi ben uydurdum :)
Ayrıca en iyi sistemi kurucam, tüm oyunları oynıycam diye düşünen arkadaşlarında kulağına küpe olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence bırakalım single player oynamak isteyenler oynamaya devam etsin ben ilk orjinal oyunumu 2 yıl önce aldım ve o günden bugüne oyunlarımın büyük çoğunluğu orjinal sebebi ise gayet açık. Örneğin Battlefield 3'ün story modu 6 saatte biterken multiplayerında tam 230 saat oynamışım. Şuanda 150 lira verip Battlefield 4 ve premium alıcağım ve en az 500 saat oynayacağım bu oyunu. Bence orjinal oyun hakkını veriyor. Zaten firmalarda artık single player kısmını umursamıyor multiplayer platformuna ağırlık veriyor.

Batman Arkham Origins ikinci indirmem oldu, üçüncüye yeni başladım Steam sağolsun oyunu baya bir indirdikten sonra tekrar %1'den başlatıyor, hali ile AKK ile 16GB bir dosyanın %60'nın silinmesi çok koyuyor. Şu an tekrar indiriyor Steam betaya katıldım bence iner mi?
İnanmıyorum ineceğine tekrar aynı sorunu verir.
Korsan sömürücüleri başka onlara bir şey demiyorum şimdi ben bu oyunu korsan indirsem (geçen aydan beri uğraşıyorurum) şimdi oyunu oynuyordum. :)

Batman Arkham Origins ikinci indirmem oldu, üçüncüye yeni başladım Steam sağolsun oyunu baya bir indirdikten sonra tekrar %1'den başlatıyor, hali ile AKK ile 16GB bir dosyanın %60'nın silinmesi çok koyuyor. Şu an tekrar indiriyor Steam betaya katıldım bence iner mi?
İnanmıyorum ineceğine tekrar aynı sorunu verir.
Korsan sömürücüleri başka onlara bir şey demiyorum şimdi ben bu oyunu korsan indirsem (geçen aydan beri uğraşıyorurum) şimdi oyunu oynuyordum. :)

Abi diyorum. Önce korsan olarak indirceksin. Seedi fazla zaten :D Sonra Steam'a tanıtacaksın oyunu. Bitti :D

Güzel bir yazı. Yalnız herkesin durumu olmayabiliyor. Ama mesela ben hep oynamayı sevdiğim, hemen kontrollerine alıştığım oyunlarda FPS gelir. Sonra Yarış ve Simulasyon. MP olayına gelirsek... MP'yi oynayıp oynanamak kullanıcıya kalmış. Yok ben oyunu deneyeyim eğer iyi ise beni tatmin ederse alayım mantığında olursa bir oyuncu özellikle Türkiye için söylüyorum orjinal oyun almaya başlandığında belki de dünyaca ünlü firmalar direk ortaya Türkçe olarak sunacak. Hatta aynı Crysis'te olduğu gibi bir Türk gibi seslendirmelere, olaya göre söylediğimiz sözleri barındıracak. Örneğin ETS2'nin geliştiricisi SCS Software Türkiye'yi oyuna koymayı istiyorlar fakat oyunu oynayanların %90'ı crackli kullanıyor. Zaten Going East ile neredeyse Türkiye sınırlarına gelmişti. Eğer eklerse Türkiye'yi diğer ülkelere göre en çok geniş alana ve en çok iş alanına sahip olacak.

Neyse sadede gelelim. Genel olarak yazın doğru noktalara temas ediyor. Ama bazı yerler kişiden kişiye göre değişebilir.

Ets 2 ile ilgili sözlerinize cevap vereyim. Oyunu oynayanların %90 crack'li olduğuna inanmıyorum. Çünkü oyun aralgame, teknosada, vatancomputer vs mağazalarda baktığımda stokları bitirmişti. Oyun şimdi yine going east dlc si ile geldi ve şimdide çok satıyor. Özellikle oyun steamde indirim günlerinde rağbet görüyordur diye tahmin ediyorum. Ah biraz dolarda ucuzlasa da bizde alabilsek yeni oyunlar.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı