Neden Herşeyi Denemeye Muhtaçmışız Gibi Yaşıyoruz ?

Yazını okuyarak kendi yazımı yazdım.

Öncelikle benim için vicdan ve emek konusu önem taşıyor açıkçası. Burada bir eleştiri yapacağım. Malum islam dininde kul hakkı diye bir durum var. Ama neden korsan kullanımının tavan yaptığı ülkeler malumunuz. Eleştirilen hristiyan ve ateist nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerde ise orijinal oyun alımı çok daha yüksek.

Olayın en derininde iki önemli konu var: alım gücü ve zihniyet. Aslında baktığımızda herkes 2500 TL'lik bir sistem toplayabiliyor. Ama 25 TL'lik bir oyun almaya gelince nedense parası yok...

Bahsettiğin olay tüketim çılgınlığı. Ablamda Galaxy S4 var. Ne yapıyor telefonla? Hayday diye bir oyun onuyor :) Farmwille benzeri bir oyun. 2000 TL'lik bir telefon, hatta bilgisayar ama yapılan bir tek iş var...

Güzel noktalara değinmişsin. Bana en son hangi oyunu bitirdin dersen Diablo 3 derim sana. Şu anda da Max Payne 3 oynuyorum. Steam kütüphanem dolu ama oyunların %90'ını oynamadım bile.

Arkadaşım Türkiyede gelir çok az ve aileler zor durumda kimisi ama yokluk içinde herşeyi yaşamak isteyenlerdeniz ve türkiyede verginin verigisi alınmaktadır.
Bundan dolayı zorla alınan bilgisayarda korsan kullanmatadır miletimiz ve kim ayriyetten 500$ microsofta para verenlerdeniz işletim sistemine.
Söz konusu ne ararsan türkiyede herşey bulunmaktadır.Zengin olanlarda türkiyede helal paraylada kimse kolay kolay zengin olmuyor.

Ets 2 ile ilgili sözlerinize cevap vereyim. Oyunu oynayanların %90 crack'li olduğuna inanmıyorum. Çünkü oyun aralgame, teknosada, vatancomputer vs mağazalarda baktığımda stokları bitirmişti. Oyun şimdi yine going east dlc si ile geldi ve şimdide çok satıyor. Özellikle oyun steamde indirim günlerinde rağbet görüyordur diye tahmin ediyorum. Ah biraz dolarda ucuzlasa da bizde alabilsek yeni oyunlar.

Dostum bunu ETS2'nin Türkiye Başkanı söyledi. Sadece kendi sitelerinden inen ve resmi torrentten inen veriler üstünden konuşuyor adamlar. İndirilip kendi sunucusunda Türkiye'ye ait olan keylerin kaçı aktifleştirildi diye istatistik tutuyor adamlar. Daha bir sürü link var ki bunların hepsi crackli , içine lisansı gömülmüş oyunlar. Going East DLC'sine Türkiye'yi de eklemek planlarında varmış. Eğer çoğu kişi orjinal alırsa DLC'ye gelecek bir Patch ile Türkiye'yi de bu DLC'ye ekleyecekler.

Öncelikle benim için vicdan ve emek konusu önem taşıyor açıkçası. Burada bir eleştiri yapacağım. Malum islam dininde kul hakkı diye bir durum var. Ama neden korsan kullanımının tavan yaptığı ülkeler malumunuz. Eleştirilen hristiyan ve ateist nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerde ise orijinal oyun alımı çok daha yüksek.

Olayın en derininde iki önemli konu var: alım gücü ve zihniyet. Aslında baktığımızda herkes 2500 TL'lik bir sistem toplayabiliyor. Ama 25 TL'lik bir oyun almaya gelince nedense parası yok...

Bahsettiğin olay tüketim çılgınlığı. Ablamda Galaxy S4 var. Ne yapıyor telefonla? Hayday diye bir oyun onuyor :) Farmwille benzeri bir oyun. 2000 TL'lik bir telefon, hatta bilgisayar ama yapılan bir tek iş var...

Güzel noktalara değinmişsin. Bana en son hangi oyunu bitirdin dersen Diablo 3 derim sana. Şu anda da Max Payne 3 oynuyorum. Steam kütüphanem dolu ama oyunların %90'ını oynamadım bile.

Hristiyan çoğunluk ve ateistler farz edelim doğru yolda olmasalar bile içinde insanlık denen şeyi taşıyorlar. Fakat maalesef Müslümanım diyen kişiler, aslında kendi şeytani kimliklerini tertemiz bir din ile kapatıyorlar. Her din insanlara öncelikle insani değerlerini öğretme amacı taşır daha sonra detaylara iner. Aslında bu yüzden İslam'da "Amel" kavramı çok büyük önem taşır.

Ben hiç bir zaman korsan oyun muhabbetine girmedim ve girmeyeceğim çünkü her zaman işin içinden çıkılmaz oluyor. Tek diyeceğim şudur ki: Ne mutlu emek edip insanlara bir şeyler verebilene ve ne mutlu o emeğin değerini bilip karşılığını verenlere...

Hristiyan çoğunluk ve ateistler farz edelim doğru yolda olmasalar bile içinde insanlık denen şeyi taşıyorlar. Fakat maalesef Müslümanım diyen kişiler, aslında kendi şeytani kimliklerini tertemiz bir din ile kapatıyorlar. Her din insanlara öncelikle insani değerlerini öğretme amacı taşır daha sonra detaylara iner. Aslında bu yüzden İslam'da "Amel" kavramı çok büyük önem taşır.

Ben hiç bir zaman korsan oyun muhabbetine girmedim ve girmeyeceğim çünkü her zaman işin içinden çıkılmaz oluyor. Tek diyeceğim şudur ki: Ne mutlu emek edip insanlara bir şeyler verebilene ve ne mutlu o emeğin değerini bilip karşılığını verenlere...

Mesela şimdiye kadar durumum yoktu ve orjinal olarak oyunları alamıyordum. Zaten alsam da sistemim açmıyordu. Şimdi yeni bir sistem dizdim ve sonunda Bursluluk param hesaba yattı bugün. Şimdi Ziraat'in kartını bekliyorum. Geldiği gibi önce babamla konuşup Playstore , Steam gibi yerlerden uyguna oyun satın alacağım. Ya da benim karttaki parayı babamın karta havale edip onun kartla PayPal ile alışveriş yapacağım. Yani şimdilik planım böyle. Tabi oyunları okul vakti oynamayacağım tabi ki de. Alıp kütüphanemde saklayacağım. Yeri geldiğinde raflardan çıkartacağım.

Ülkedeki gençlerin vicdanı, kaçırdığı namazlar yerine okumadığı kitaplar için sızlasaydı daha duyarlı olurlardı diye düşünüyorum. "Tek kitaplı adamdan kork" demiş Bertrand Russell. Bu iş eğitim işidir, tabi eğitiminde doğru olması gerekir. Felsefe derslerinden kısıp Din kültürü dersi eklerse bir ülke, Özgür düşünceyi kısıp Dogmaya yatırım yapmış olur.

Yani insanın erdemli yaşaması, cennet cehennem ödülüne dayalı olursa bu çıkar ilişkisinde aldatmalar olur. Bu yüzden tek bir kitabın tehditleri pek sökmez, heleki bizim insanımıza kul hakkı yiyenin yoluna kefenle giderler.

Tabi birde işin sadece yoksulluk kısmı var. Adaletsiz bir ülkede gelir dağılımı denen şeyin doğru olduğunu söyleyemeyiz. Kişi başı 3 Bin TL çalınan, Milli gelirin 10 Bin TL olduğu söylenen, ama üç kuruş askeri ücretle aile geçindirmek zorunda olanlar var. Böyle bir ülkede "oyuna para mı vericem" mantığının gelişmeside çok normal.

Ülkedeki gençlerin vicdanı, kaçırdığı namazlar yerine okumadığı kitaplar için sızlasaydı daha duyarlı olurlardı diye düşünüyorum. "Tek kitaplı adamdan kork" demiş Bertrand Russell. Bu iş eğitim işidir, tabi eğitiminde doğru olması gerekir. Felsefe derslerinden kısıp Din kültürü dersi eklerse bir ülke, Özgür düşünceyi kısıp Dogmaya yatırım yapmış olur.

Yani insanın erdemli yaşaması, cennet cehennem ödülüne dayalı olursa bu çıkar ilişkisinde aldatmalar olur. Bu yüzden tek bir kitabın tehditleri pek sökmez, heleki bizim insanımıza kul hakkı yiyenin yoluna kefenle giderler.

Tabi birde işin sadece yoksulluk kısmı var. Adaletsiz bir ülkede gelir dağılımı denen şeyin doğru olduğunu söyleyemeyiz. Kişi başı 3 Bin TL çalınan, Milli gelirin 10 Bin TL olduğu söylenen, ama üç kuruş askeri ücretle aile geçindirmek zorunda olanlar var. Böyle bir ülkede "oyuna para mı vericem" mantığının gelişmeside çok normal.

Dostum konuyu açarken ki yazdığın yazıda da burada da çok güzel bir konuya değinmişsin. Öncelikle bunun için teşekkürler. Ama şu son yazdığın yazıdan sonra bende birşeyler ekleme ihtiyacı duydum. Dikkat ettiysen eleştiri değil sadece birşeyler yazma ihtiyacı duydum.

Ülkemizde dinle ilgili çok farklı bir algı var. Biz dinimize laf edildi mi küplere bineriz peygamber efendimiz Hz. Muhammed'e karikatür çizildi mi küplere bineriz ama onun adının geçtiği ortama camiye ezan okunurken gitmek aklımıza gelmez. Ya da ezan okununca kalkıp namaz kılmak aklımıza gelmez. Biz biraz düşünce fanatiğiyiz. İşte bu noktoda Türkiye'de olan bir olgu çıkıyor ortaya. Biz dini mahalle aralarında yaşıyoruz, kızlarımız başını örtüyor niye örttüğünü bilmiyor. Aslında biliyor ama örtüyle iş bitti sanıyor. Çünkü annesi örttü, halası örttü o da örtmeli. Babası bunu ister çünkü. Etrafında ki insanlar örtülü çünkü. Ama bilmiyor ki iş örtüyle bitmiyor. İş inançla, ahlakla oluyor. Bugün bizim müslümanlıkta kabul ettiğimiz ahlak kuralları yüzyıllar öncesinde de toplum bilimiy uğraşan insanlar tarafından söylenmiş şeyler. Zaten normal olan da bu. Yani kişi bugün yolda giderken yaralanmış birine yardım ederken sevaptır diye değil öncelikle insan olmanın gereği diye yapmalı bunu.

Şimdi sizin söylediğiniz söze gelelim. Ülkede gençler eğer namaza babaları gittiği için değil de okuyarak öğrendiği ve inandığı bir din için gitseydi işte o zaman okuyamadığı kitaplar içinde üzülürdü, vicdanı sızlardı. Bilmem anlatabildim mi dostum. Yazıyı yazdım amacım eleştiri değil yazma isteğiydi. Konu için teşekkür ederim tekrardan. :)

Korsan oyun konusuna gelirsek emek hırsızlığıdır, dini boyutunuda bilgili kişilere sormak lazım ama mantıklı düşünürsek dinde de bunun günah olması lazım çünkü hırsızlığa girer direk ve bu haramdır. Bende bir zamanlar korsan oyunlar oynadım ama şimdi hiç korsan oyunum yok gerçekten. Ve çok memnunum. Steam deki oyunlarımın değeri en son baktığımda ortalama 1800 dolar civarıydı ama bu kadar para vermedim tabiki. İndirimleri bekledim para biriktirdim. Yeri geldi başka ihtiyaçlardan kıstım zevkim için para ayırabildim. Ama türkiye gerçeği var ki Bunun için para ayırması mümkün olmayan insanlar var. Bazen bu konuda da kendimi suçlu hissetmiyor değilim.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı