Neden insanlar birbirine "hocam" diyor?

Toprak Koç'tan aklıma kazınmış
Gerçi ben pek kullanmıyorum o kelimeyi. Siz daha resmi ve iyi.

Bence söylenmesinin nedeni karşımızdaki bizden büyükse saygısızlık yapmamak küçük ise ondan da aynı saygıyı beklemek olduğundan hocam diyoruz hocam.

Öğretmene neden sen değil, siz diyorsun?

Ne sen sor ne ben söyleyeyim. Bir gelenek olabilir. Bayanlar da olduğu için erkek kelimesi uygun olmazdı. Bence güzel.

İfadeler: 900

Buradaki herkes Recep Baltaş abimiz olduğu için ona hocam diyoruz sonra kendimize diyoruz

Bu hitap şekli, karşınızdaki kişiye olan saygınızı gösterir. Karşınızdakini sizden daha bilginmiş gibi düşünüp, karşınızdakinin güvenini ve samimiyetini kazanmaya yönelik bir hitap türüdür. İşe de yarar. Ben Toprak Koç'tan duymuştum bunu ilk önce. Örnek vermek gerekirse, -anime izleyenler bilir- Japon kültüründe 'senpai' hitabı karşınızdakini sizden üstün tutmaktır. Ama hiyerarşik olarak değil. Yine bu da 'hocam' gibi karşınızdakinin güvenini ve samimiyetini kazanmak için yapılır. Benim de sevdiğim bir hitap türüdür. Bence siz de kullanın.

Toprak Koç sağ olsun bende hocam diyorum. Başta komik geliyordu ama sarıyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…