Neden Kablosuz Elektrik'e geçilmiyor?

Roux

Kilopat
Makaleler
30
Yer
İstanbul
Yanlış hatırlamıyorsam bundan seneler önce Nicola Tesla kablosuz elektrik yapacak iken birisi projeyi kabul etmemişti ve iptal olmuştu (yanlış varsa düzeltin 🤔). Peki günümüzde neden geçiş yapılmıyor?

Geçilmiyor derken? Hayatımızın birçok alanında mevcut aslında. Transformatörlerden indüksiyon ısıtıcılara kadar. Hatta dışarıdan düşünülünce en gerçek hayata yakını kablosuz şarj teknolojisi.

Tesla'nın istediği gibi bir iletim sistemini yapabilecek kadar ilerlemedik henüz. O daha çok uzak.

''Guglielmo Marconi'nin telsiz tabanlı telegraf sistemiyle daha iyi rekabet edebilmek için tesisi büyütme ve kablosuz enerji aktarımı fikirlerini ekleme kararı, projenin ana destekçisi finansör J. P Morgan tarafından yapılan değişikliklerin finanse edilmesini reddetti. Ek yatırım bulunamadı ve projeden 1906'da vazgeçildi, asla operasyonel hale gelmedi. ''

Bahsi geçen kablosuz elektrik projesi Wardenclyffe Kulesi'nde düşünüldü ancak yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü hayata geçmedi. Daha fazla bilgi için bu bağlantıya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Benim bildiğim Tesla kablosuz elektrik iletmeyi başarmıştı ve kilometrelerce ötedeki bir evin ışıklarını yakmıştı. Ama elektriği ücretsiz yapmak istediği için yatırımcıları yatırım yapmayı bırakmıştı ve proje yarım kalmıştı. 2. Dünya savaşında ise Tesla Kulesi bombalandı ve yok oldu. Yanlışım varsa düzeltin.

Benim de kulağıma o zamanlar kablolu elektrik altyapısı yeni döşendiğinden dolayı böyle bir projenin hayata geçirilemediği bilgisi geldi. Ne kadar doğru bilemem ama.

Şu an çoğu şey maddi olarak karşılayamadığımız için yapılamıyor. Yoksa filmlerde gördüğün şehirlerin çoğu yapılabilir.

Ve de tabiki PARA nın etkisi var unutmıyalım.Tesla kablosuz bedava elektrik üzerine çalışmalar yapiyordu sonra finansmanlar türlü sebeplerden kaldırıldı.Benim fikrim şu zaten öyle bisey hayata geçse her evde olsa edison gibi bir insan izin verimiydi?Tesla yalnızlıktan öldü arkadaşlar edison ise herkesin tanıdığı çığır açan biri olarak gozukuyodu Tesla nın o kadar çalışmasına rağmen.Tesla yı düşürmek için türlü yaptığı çalışmalar da vardır fillere elektrik verip alternatif akım böyledir demisligi bile vardır.Tesla günümüzde saygı duyulan bilinen bi bilim insanıdır.Olmeden önce kimse edisondan büyük görmemiştir.Bence dünyanın en zeki insanı diye söylenen Einstein den her ne kadar alanları farklı olsa bile belkide yaptığı icatlarla,buluşları ile Einstein kadar zeki,ileri görüşlü bir insandır.Ama ders kitaplarında malesef herşey yazmaz.Einstein 'ın da yaptığı şeyleri bilirim bu arada klasik fiziğin babası,kuantum fiziğinin adeta çıkış sebebi olduğunu da biliyorum.

Acaba ne kadar verimli olacak ki?

A noktasından B noktasından X Watt'lık bir gücü aktarmak için 2 yöntemin var.
1. Yöntem, A noktasından B noktasına kablo çekersin. En az masraf ile en verimli şekilde aktarabilirsin.
2. Yöntem ise kablosuz. Ne kadar verim olacak? Ne kadar kayıp olacak?

Örnek olarak Wi-Fi vs Kablolu internet. Doğru örnek mi bilmiyorum ama bu şekilde düşünebilirsin.

Acaba ne kadar verimli olacak ki?

A noktasından B noktasından X Watt'lık bir gücü aktarmak için 2 yöntemin var.
1. Yöntem, A noktasından B noktasına kablo çekersin. En az masraf ile en verimli şekilde aktarabilirsin.
2. Yöntem ise kablosuz. Ne kadar verim olacak? Ne kadar kayıp olacak?

Örnek olarak Wi-Fi vs Kablolu internet. Doğru örnek mi bilmiyorum ama bu şekilde düşünebilirsin.
Kablosuz elektrik iletiminin çalışma prensibine bakarsanız aslında kaybın pek önemli olmayacağını görürsünüz. Tesla kulesinin çalışma prensibine göre atmosferdeki iyonosfer tabakasına elektrik gönderirsiniz, gönderdiğiniz elektrik katlanarak yeryüzüne geri döner.

Geri
Yukarı