Neden kendi dizüstü bilgisayarımızı toplayamıyoruz?

Benzer soru; parçaları değiştirilebilen/yükseltilebilen telefonlar için de soruldu;
Bir aralar sürekli gündeme gelen Project ARA vardı sonrasında fişi çekildi.
1596379605484.png

Notebook'lar, telefonlar gibi "kullan eskiyince at yenisini al" mantığına geçti Ultrabook'ların piyasada yaygınlaşmasıyla.

Notebook'lar, telefonlar gibi "kullan eskiyince at yenisini al" mantığına geçti Ultrabook'ların piyasada yaygınlaşmasıyla.
Jelly Beanci' nin de dediği gibi asıl neden bu. Laptop üreticileri yine de ekstra depolama ve RAM eklemesi yapabilmeniz için ekstra slotlar koyabiliyorlar anakartlara, ama hepsi bu kadar.

O kadar parçanın isteğe göre istenilen anakarta koyulması, uygun heatsink, kasa, ekran derken üretim fiyatı ve süresi uçar. Bunun yerine aynı modelin birkaç versiyonu olabiliyor veya bambaşka bir modele bakmanız gerekiyor. Hem paradan hem zamandan tasarruf etmiş oluyorlar firmalar.

Masaüstü bilgisayarlar da tam zıttı, parça parça üretilip birleştirmek daha kolay oluyor, ne de olsa üretilen binlerce farklı parça birbiriyle uyumlu oluyor. Hem laptop gibi her şeyi küçük bir alana sıkıştırmak zorunda olmadığınız için boyut, dizayn vs. sorunu yaşamıyorsunuz.

Laptop üreticileri yine de ekstra depolama ve RAM eklemesi yapabilmeniz için ekstra slotlar koyabiliyorlar anakartlara, ama hepsi bu kadar.
Apple 2018'den bu yana ürettiği MacBook'ların RAM ve SSD'lerini de Anakarta lehimli şekilde satmaya başladı. Neden Apple örneğini veriyorum? Çünkü optik sürücüyü notebooklarından kaldırdıklarında herkes karşı çıktı sonra diğerleri de aynısını yaptı, port sayısından azalmaya gittiklerinde de veya telefonlardan 3.5mm kullaklık jack'ini kaldırdıklarında da benzer şeyler yaşandı. Bundan yola çıkarak önümüzdeki 1-2 yıl içinde MacBook gibi SSD ve RAM'i lehimli notebookların sayısında bir artış göreceğiz.

@Abi yapma

Zamanında ben uğraşmaya niyetlenmiştim ama hazır ikinciel laptop almak çok daha ucuza geldiğinden yapmadım. Muhtemelen sen de yapmazsın hesap yapınca.

Uğraşmayı seviyorsan thin mini itx anakart kullanabilirsin. Benim mini PC'de kullandığım anakartı örnek vereyim: PRIME H310T R2.0 | Motherboards | ASUS Global

17cmx17cm yükseklik yaklaşık 2.5cm. Üzerinde LVDS çıkışı var yani laptop ekranı takabilirsin. Slim klavyeyi USB headerdan bağlayabilirsin. Güç zaten laptop adaptörüyle sağlanıyor. Ekran kartı slotu yok yani onboard olur. Bazı üreticiler pci express slotlu ürünler de çıkardı. Riser ile mini ekran kartı yerleştirebilirsin. İşlemciyi yatay Intel soğutucu ile halledersin ama ekran kartı daha fazla uğraştırabilir. Daha kolay ve pahalısi ise riser ile mxm'e dönüştürüp MXM ekran kartı kullanımı olur.
tttt.JPG

Son düzenleme:
Nirvana X400 tarzı sıfırdan özelleştirilenilir bir şeyden mi bahsediyoruz yoksa PC mantığı en uygun yerlerden toplamaktan mı bahsediyoruz. Sanırım ikinciden bahsediyoruz.
PlayStation boyutunda yapılan o sistemler toplama yapılabilir olsa *belki yapılabiliyordur*
Küçük bir modifeyle belki olabilir ama düzgün bir şey olması için böyle bir sektör oluşmalı. Bu şimdilik zor diye düşünüyorum.

Nirvana X400 tarzı sıfırdan özelleştirilenilir bir şeyden mi bahsediyoruz yoksa PC mantığı en uygun yerlerden toplamaktan mı bahsediyoruz. Sanırım ikinciden bahsediyoruz.
PlayStation boyutunda yapılan o sistemler toplama yapılabilir olsa *belki yapılabiliyordur*
Küçük bir modifeyle belki olabilir ama düzgün bir şey olması için böyle bir sektör oluşmalı. Bu şimdilik zor diye düşünüyorum.

Pc mantığı hocam.

Geri
Yukarı