Neden klavyelerde Windows logosu var?

436077

Hectopat
Makaleler
4
Bunu hiç düşündünüz mü bilmiyorum ama tüm klavyelerin üstünde hep Windows logosu bulunuyor. Hatta çoğu üretici Windows 7 logosu bile koyuyor. Şu ana kadar oraya Tux logosu koyanı görmedim. Şu an Linux kullanmıyorum ama o tuşun Linux'te çalışmadığını hatırlıyorum. Mac klavyelerde de Mac'e özel bir logo koyulmuş. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu arada Windows'un en çok kullanılan işletim sistemi olduğunu biliyorum ama oraya Windows logosu koymak doğru bir şey mi?

En çok kullanılan ve yaygın işletim sistemi olduğu için olabilir. Bir de o klavye Windows ile uyumlu çalışıyordur donanım ve yazılım olarak vs. Sonuçta yaygın olmayan bir işletim sisteminin logosunu koymak pek mantıklı olmaz. Veyahut markalar koyulmasını istemiyordur. Mesela Apple diyordur benim ürünlerim harici hiçbir markada logom olmayacak diye.

Bunu hiç düşündünüz mü bilmiyorum ama tüm klavyelerin üstünde hep Windows logosu bulunuyor. Hatta çoğu üretici Windows 7 logosu bile koyuyor. Şu ana kadar oraya Tux logosu koyanı görmedim. Şu an Linux kullanmıyorum ama o tuşun Linux'te çalışmadığını hatırlıyorum. Mac klavyelerde de Mac'e özel bir logo koyulmuş. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu arada Windows'un en çok kullanılan işletim sistemi olduğunu biliyorum ama oraya Windows logosu koymak doğru bir şey mi?
Doğru hocam o logo olmasa o tuşun hangisi oldğunu hatırlamak zor olucaktı hemde reklamını yapmış oluyor.

Windows anahtarı her zaman bizimleymiş gibi görünebilir, ama değil. İlk olarak Eylül 1994'te Microsoft'un doğal klavyesinde ortaya çıktı. Bu ergonomik klavye, standart QWERTY klavyeyi ikiye bölen eski Apple Ayarlanabilir Klavye ile aynı damardaydı. Ancak Apple'ın klavyesinden farklı olarak Microsoft, bilek yorgunluğunu azaltmak için her bir parçayı hafif açılarla açtı.

Bu noktada Microsoft, yaygın olarak beğenilen fareleri de dahil olmak üzere başka donanım ürünleri yaratmıştı. İlk klavyelerini yapma zamanı geldiğinde, Microsoft'tan birinin aklına kalıcı bir Windows markalı yama eklemek gibi parlak bir fikir geldi. Bu, boşluk çubuğunun solundaki ve sağındaki Control ve Alt tuşları arasında bulunan iki Windows tuşuyla sonuçlandı.

Hocam logoyu tuş olarak mı dediniz bilmiyorum ama ben tuş olarak diyeceğim ;

Tuşta windows logosu varsa win7-8-8.1-10-11'de o başlatma yerini açıyor. Benim laptop win7 logolu o tuşa sahip ama win10 proda bile başlatıcıyı açıyor (başlatıcı dediğim ekranın sol en altındaki yeri açıyor ismini öyle biliyorum). Diğer işletim sistemleri hakkında bir bilgim yok.

Logo olarak laptoptaki klavyenin yanında ilk olarak win7 gelmesine rağmen win10 logosu bulunuyordu.

Olmasa da olurmuş. Ben belki linuxa çevirdim laptopu.

Windows'un bilmem kaç kullanıcısı var, popüler işletim sistemi olduğundan dolayı da onun logosu koyuluyor. Normal bence. Herkesin çöp de olsa iyi kötü bir bilgisayarı var ve çoğunda da Windows işletim sistemi kurulu.

Önyüklü olarak windows ile geldiği için bilgisayarlar o nedenle öyledir. Harici klavyelere gelirsek klavye bilgisayar ilk alındığında alınır ve yüksek ihtimal windows kuruludur. Windows tuşu linuxta 'super' tuşu olarak geçer. İstenilen atama yapılabilir o tuşa. Genellikle masaüstü ortamları sol windows tuşuna basınca menü açılması sağlansın diye hazırlanmıştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı