Neden metacritic puanları önemsizdir?

Michael Scott

Picopat
Yıllar boyunca binden fazla oyun çıktı ve insanlar kullanıcı puanları ile, oyun siteleri ise metacritic puanları ile oyladı sitede. Peki metacritic puanları gerçeği yansıtıyor mu? Bu sorunun cevabı koca bir hayır. İsterseniz sizlere birkaç örnek vereyim. Hatta en tartışmalı örnekle başlayalım. GTA IV. Durun durun hemen savunmaya geçmeyin. Ben burada oyunun hikayesini, karakterlerini, oynanışını eleştirmiyorum. Ben burada oyunun rezil optimizasyonunu eleştiriyorum. Oyun karakterleriye ve hikayesiyle efsane olsa bile konsolda 30 FPS'i zar zor gören. PC'lerde sabit 60 FPS vermeyen bir oyun GTA IV. Peki bu rezil optimizasyona rağmen kaç aldı metacriticten bu oyun?

Screenshot_2.jpg

Peki gerçekten 98'i hak etmiş miydi? Her ne kadar hikayesi, karakterleri, fizikleri efsane ötesi olsa bile düzgün çalışmayan bir oyun için çok fazlaydı bu puan. Ki kullanıcı skoru şu an 8/10 ki bence tam oyunun hakettiği puan. Optimizasyonu iyi olsaydı elbette 98'i hak ediyordu. Peki başka bir örnek verelim. Mesela Call of Duty Black Ops 3. serinin önceki oyunlarının devamı olarak çıkan b. O 3 oldukça kötü bir oyundu. Oyuncular topa tuttu. Hele de Black Ops 2'den sonra gerçekten rezaletti. Peki metacritic kaç verdi bu oyuna.

Screenshot_1.jpg

81 puan bu oyun için çok çok çok fazlaydı. Kullanıcı skoruna bakarsanız bunu rahatlıkla görürsünüz. Peki şimdi düşük puan alan birkaç örneğe bakalım. Bu sefer film üzerinden gideceğim çünkü oyunlarda iyi olupta düşük puan almış oyun yok neredeyse. Ama filmlerde işler oyunlardan daha kötü durumda. David fincher ın efsanesi fight club kaç almıştır sizce? Evet yanlış görmediniz 67 puan. Gerçekten kesinlikle bir adalet yok puanlamalarda.

Screenshot_3.jpg

Başka bir david fincher efsanesi olan SE7en kaç almıştır sizce? 65.

Screenshot_4.jpg

Kısacası metacritic puanları değersizdir. Gerçeği yansıtmaz. Hatta çoğu oylama sitesi böyledir. Bir içeriğin kötü ya da iyi olduğuna kendiniz karar verin. Sırf yüksek puan aldı diye övmeyin. Ya da düşük puan aldı diye yermeyin. Siz karar verin.

Sağolasın yarın başlıyorum Erzurum'a.

Eki Görüntüle 1959579
Bu user score. Meta score değil. User score genelde adaletli olur.

Ben GTA 4'ü çıktığı ilk yıllarda oynamış ve bitirmiş biriyim. Hiç günümüzdeki oyunlardaki kadar bir optimizasyon sorunu yaşadığımı hatırlamıyorum. Varsa bile rahatsız edici değildi. Sırf bu yüzden oyunun dönemine göre diğer iyi yaptığı şeyleri görmezden gelerek abartılı bir düşük puan verilmesini beklemek çok saçma. Zaten bu 15 sene önceki muhabbet. Şimdi hala bunun gündeme getirilmesi ve konuşulması da çok saçma açıkçası.
Görmezden gelmedim ki. Söyledim zaten efsane olduğunu. Sadece düzgün çalismayan bir oyun için 98 in fazla olduğunu söyledim. Bi de aslında konu GTA IV değildi. Konu metacritic ti ama konu biraz saptı amacından.

Metacritic puanları platforma göre ayrı, GTA 4 XP'de düzgün çalışıyordu ayrıca o yıllarda 15 FPS oynanabilir 20+ akıcı diye geçiyordu.
Olabilir Gta IV ilk çıktığında ben oynayamamıştım pc im kaldırmadığı için. Sistem gereksinimleri de yetiyordu ama malum optimizasyon 10 fps zar zor alıyordum.

Metacritic puanlamalar oyunun çıktığı yıldaki puanlardır. 2023'deki puanlamayı saymaz yani 2023'te tekrar incelenirse bu kadar yüksek olmaz ve GTA 4 zamanına göre en iyi fiziklere sahip olan oyunlardan biri. Bu puanı hakkettiğini düşünüyorum.

Metacritic puanlamalar oyunun çıktığı yıldaki puanlardır. 2023'deki puanlamayı saymaz yani 2023'te tekrar incelenirse bu kadar yüksek olmaz ve GTA 4 zamanına göre en iyi fiziklere sahip olan oyunlardan biri. Bu puanı hakkettiğini düşünüyorum.
Evet öyleydi ama düzgün çalışmıyordu. Bundan dolayı 98 yerine 85 olabilir ya da maksimum 90.

Evet öyleydi ama düzgün çalışmıyordu. Bundan dolayı 98 yerine 85 olabilir ya da maksimum 90.
Eğer düzgün çalışsaydı 100 puan bile verilse sorun yoktu şahsen.

Geri
Yukarı