Neden mining için kart üretilmiyor?

harajukubarbie

Kilopat
Stok sorunlarına çözüm bulabilmek için ve oyuncuların ekran kartı alabilmesini daha kolaylaştırmak için neden mining için ayrı ekran kartları üretilmiyor? Stok sorunu yüzünden ekran kartları fiyatları uçuyor. Oyun ve mining için ayrı ayrı ekran kartları üretilsin. Mesela, oyun için üretilen ekran kartlarında mining yapmak engellensin veya verimi azaltılsın. Mining için üretilen kartlarda da tam tersi olsun. Neden böyle bir şey yapmıyorlar?

bu durum böyle sürer ve bu süreç uzarsa kimse pc falan toplamaz da almaz da. dolayısıyla ekran kartı da almaz oyuncu kitle ki bu firmaları bu noktalara getirenler zannederim ki bu oyuncu kitledir. Elimde sayısal verisi istatistiği yok sadece on yıllardır bu adamlar neredeyse her sene bu kitleye yönelik hem de kademe kademe kart çıkardığına göre öyle olmalı. Bu kitleyi konsola, geforce now'a, google stadia'ya kaptırdıktan sonra ve bu kitle bu platformlara alıştıktan sonra o yeni kartları burup burup ne yaparlar çok meraktayım ve bunu düşünebilecek kapasitede bir adam vardır sanırım bu koca firmalarda benim 3 gram aklımla düşündüğüm şeyi...

ha şimdi düşününce.. herhalde NVIDIA coin diye kendi paralarını yaratır onu kazıtırlar :))) iyi fikir bu bak dur yazayım NVIDIA'ya bunu.. muhahah
Stok sorunlarına çözüm bulabilmek için ve oyuncuların ekran kartı alabilmesini daha kolaylaştırmak için neden mining için ayrı ekran kartları üretilmiyor? Stok sorunu yüzünden ekran kartları fiyatları uçuyor. Oyun ve mining için ayrı ayrı ekran kartları üretilsin. Mesela, oyun için üretilen ekran kartlarında mining yapmak engellensin veya verimi azaltılsın. Mining için üretilen kartlarda da tam tersi olsun. Neden böyle bir şey yapmıyorlar?
bunu diğer arkadaşlar da yazmış. Mining kart mantıklı bir seçenek olmuyor. 2. elde satmak şansı olmaz coinler düşünce ellerinde patlar. Ben de miner olsam ben de 2. elde de satabileceğim kartı alırdım.

Hocam mining özel kartlar tutmaz belki stok yok diye gene alınır ama öncelikleri oyuncu kartları olmaya devam eder. Arkadaşlarında dediği gibi 2. elde satması kolay ki mining bitse stok sorunu var, olan kart direk kara borsaya düşüyor oda fiyatı 2'ye 3'e katlıyor çünkü biliyorlar başka türlü kart bulunmadığını. Stok olayı çözülse bu kadar etkilenmezdik bence en azından 3060 için bir umut olurdu elimiz de ama daha çıkmadan 8 10'dan karaborsadaydı kart.

Tek oyuncu kitlesini kendinizmiş gibi sanmanız beni bitiriyor.. Bundan 20 sene önce farklı bir oyuncu kitlesi vardı şimdi bizler varız, önümüzdeki seneler de yaş ortalaması daha da düşecek ve çok daha yüksek bir oyuncu kitlesi bilgisayar toplayıp oyunlar oynamak için can atacaklar. Oyuncu piyasası hiçbir zaman bitmez. Sen ben şu bu platform değiştirsek bile yeni gelecek nesiller bu durumları atlatmış olup hazıra konacak ve onların başka platformlar ile işleri olmayacak. Kısaca her dönemin koşulları o dönemin kullanıcılarını etkiler. Biz şuan ekran kartı bulmakta zorlanıyorsak gün gelecek satılmayan ekran kartlarının fiyatları düşmüş halde raflarda görücez. Boşuna kem küm etmeye gerek yok boykotta yapsanız grev'e de girseniz değişen tek şey kendi sağlığınız ve stresiniz olacak :)

katılmıyorum.
kitle değişebilir ama alışkanlık yerleşti mi kuşaktan kuşağa zor değişir ki çoğu zaman iş yenilikten yanadır.
Bu saydıgım platformaların hepsi pc'den daha yeni. Bu alışkanlıklar bir kez yerleşti mi biraz zor değişir ki örn ben commodore64'ten beri pc kullanıcısıyım ve bu alışkanlık nedeniyle asla PS, xbox vs kullanmadım. İçim ısınmıyor.
Bu süreç dediğim gibi uzarsa PC toplamak, PC'den oyun oynama falan tarihe karışır. Yani dediğim gibi mevzu kitlenin değişmesi değil alışkanlığın değişmesi.
Tabi bunlar tartışılır şeyler. 1+1 değil. Zati buranın da amacı o :)
fikrinize saygım sonsuz ancak katılmıyorum azizim.

Katılmıyorum.
Kitle değişebilir ama alışkanlık yerleşti mi kuşaktan kuşağa zor değişir ki çoğu zaman iş yenilikten yanadır.
Bu saydıgım platformaların hepsi PC'den daha yeni. Bu alışkanlıklar bir kez yerleşti mi biraz zor değişir ki örneğin ben commodore64'ten beri PC kullanıcısıyım ve bu alışkanlık nedeniyle asla PS, Xbox vs kullanmadım. İçim ısınmıyor.
Bu süreç dediğim gibi uzarsa PC toplamak, PC'den oyun oynama falan tarihe karışır. Yani dediğim gibi mevzu kitlenin değişmesi değil alışkanlığın değişmesi.
Tabi bunlar tartışılır şeyler. 1+1 değil. Zati buranın da amacı o :)
fikrinize saygım sonsuz ancak katılmıyorum azizim.

Sürekli yeniliklerin yapıldığı ve her sene üzerine katılan bir platformdan bahsediyoruz. Diğer platformların neredeyse hepsi birbirinin kopyası sayılabilecek şeyler. Bugün bilgisayar olmayan ev neredeyse yok ve bugün konsol oyuncularının %90'ında yine kenarda bir bilgisayar mevcuttur. Bilgisayar toplamak kolay vazgeçilecek bir platform değil hele ki her konsol kendine has oyunlar çıkarmaya devam ettikçe.
Bir bilgisayar bunların tümünü her zaman karşılayabilir niteliktedir. Görüyoruz ki memlekette ne pandemi ne de ekonomik sıkıntılar bu kadar kişiyi araba parası ekran kartlarını almaktan alıkoymuyor. Millet ekmek kuyruğuna girer gibi ekran kartı bekliyor. Bu ekonomi acaba bizim mahalleden mi kötü görünüyor nedir?

Peki bir soru.
Bu kripto para manyaklığı bitince ve herkes konsollara ve diğer alternatiflere kaymış durumda iken yeni nesil ekran kartlarını kime satacaklar?

Sadece kripto paralar yüzünden ürün fiyatları böyle değil çip krizi sebebiyle otomotivden ev klimalarına kadar her yerde tedarik sıkıntısı var.
Tsmc talebe yetişmekte zorlanıyor her konuda su sıkıntısı varmış oralarda bu da büyük etken.

Geri
Yukarı