Neden Pardus GNU/Linux?

Ben 2 günlük bir Pardus kullanıcısıyım. Daha öncesinde de kullandım ama bu sefer kalıcıyım inşallah. Pardus Forum'da biraz vakit geçirdim. Oradaki insanların düşüncelerini karma yapıp burada kendimce Pardus tanıtımı yapmak istedim. Ama not düşmek isterim. Pardus yerli ve milli desteklemeliyiz tamamen onu kullanmalıyız gibi bir şey söylemeyeceğim. Normal bir dağıtımmış gibi (ki öyle normal bir dağıtım) yapacağım.

Pardus Teknik Özellikleri
Son sürüm: 21.3 "Dolunay"
Varsayılan olarak gelen masaüstü ortamları: XFCE, Gnome
Gnome sürümü: 3.38
Kernel sürümü : 5.10

Neden Pardus?

1-Özgür
Pardus özgür bir dağıtımdır. Hatta öyle ki Ubuntu ile kıyaslandığında Pardus öpözgür.

2-Her kullanıcı için uygun
Pardus aşağıdaki kullanıcılar için çok uygun bir dağıtımdır:
  • Ev tipi
  • Oyuncu tipi
  • Ofis tipi
  • Kurumsal tipi
Yani kısaca Pardus herkes için çok uygun bir dağıtımdır. Kullanımı çok basittir.

3-Linux ne kadar oyun destekliyorsa Pardus da o kadar oyun destekliyor
Pardus da Linux'un desteklediği tüm oyunları oynayabilirsiniz.
Steam, Epic Games, Ubisoft Connect, Origin, EA App, LoL, LoR oyunlarını oynayabilirsiniz.

4-Linux ne kadar exe msi destekliyorsa Pardus da o kadar exe msi destekliyor
Wine ve Bottles uygulamaları ile exe ve msi uzantılı dosyaları açabilirsiniz.

5-Yazılım kurmak çok kolay
Pardus'a Pardus Yazılım Merkezi, Synaptic Paket Yöneticisi ve Gnome Yazılımlar ile birçok yazılımı terminale ve internet tarayıcısına gerek kalmadan kurabilirsiniz.

6-Güvenli
Pardus diğer Linux dağıtımları gibi güvenlidir. Eğer Linux'un güvenliği sizi tatmin etmiyorsa Pardus Yazılım Merkezi'nden ek antivirüs yazılımları kurabilirsiniz.

7-Türkçe Wiki sayfası ve forum desteği bulunmakta
Pardus Forumları - TÜBİTAK ULAKBİM adresinden Pardus Forum'dan destek alabilirsiniz. Pardus Forum'daki insanlar özgürlükçüdür, GNU felsefesini iyi anlarlar.
Pardus Bilgi Bankası - Pardus Yardım Masası Bilgi Bankası - Pardus Belgeler adresinden ise Pardus Wiki sayfasına ulaşıp istediğiniz konuda bilgiye ulaşabilirsiniz.
Kitaplar ve Belgeler adresinden ise Pardus ile ilgili kitap ve PDF'lere ulaşabilirsiniz. Son çıkan Pardus XFCE sıfır bir kullanıcıya bilgisayar kullanımını öğretmektedir.
Pardus Arayüz Kullanımı adresinden sıfır bir kullanıcı videolu anlatımla bilgisayar kullanımını Pardus ile öğrenebilir.
LibreOffice adresinden sıfır bir kullanıcı videolu anlatımla ofis yazılımlarını kullanmayı öğrenebilir.

Kısaca Pardus çok geniş bir Türkçe kaynağa sahiptir.

Bu yazı da size 7 maddede "Neden Pardus?" sorusuna yanıt verdim.
Sizden bir ricam var. Evet Pardus anlatıldığı gibi %100 yerli bir dağıtım değil evet ama milli bir dağıtım. Bununla beraber kurumsallarımızı Windows'un pençesinden kurtarmıştır. Örnek:
  • Diyanet İşleri Başkanlığı
  • Savunma Bakanlığı
  • TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi
Ricam şudur ki yeni bir kullanıcı dağıtım önerisi isterse ona Pardus XFCE veya Gnome'u da önerin. Çünkü Pardus iğrenç kötü bir dağıtım değil.

Ek haber:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
@Talinat O bahsettiğiniz programlar hakkında bilgi sahibi değilim. Şey için sordum. Pardus'u bu kadar övdüm ama bir ve tek eksisini söylemek gerekirse Nvidia ekran kartlarını tanıyamıyor.
Nvidia sürücüsünü .run olarak indirip kendiniz kurmalısınız. Max 5 dakika sürüyor. Ama yine de bilgilendirmek istedim.
Bu durum Pardus Forum'da da geçti. Kullanıcılar yetkililere otomatik nvidia sürücü kurulumu ile ilgili bir geliştirme yapmasını tavsiye ettiler. Bakalım getirecekler mi?
AMD ise zaten sorun yok. AMD ile Linux kanka gibiler diye biliyorum.

Hocam bir de Ubuntu kullanılmaz ya. Adamlar dayamışlar snap'i.

@Talinat O bahsettiğiniz programlar hakkında bilgi sahibi değilim. Şey için sordum. Pardus'u bu kadar övdüm ama bir ve tek eksisini söylemek gerekirse Nvidia ekran kartlarını tanıyamıyor.
Nvidia sürücüsünü .run olarak indirip kendiniz kurmalısınız. Max 5 dakika sürüyor. Ama yine de bilgilendirmek istedim.
Bu durum Pardus Forum'da da geçti. Kullanıcılar yetkililere otomatik nvidia sürücü kurulumu ile ilgili bir geliştirme yapmasını tavsiye ettiler. Bakalım getirecekler mi?
AMD ise zaten sorun yok. AMD ile Linux kanka gibiler diye biliyorum.

Hocam bir de Ubuntu kullanılmaz ya. Adamlar dayamışlar snap'i.
Bana fark etmiyor daha LOGO erpleri ve Bizmed gibi HBYS programlarını çalıştırabileceğim Linux distrosu yok. Distroluk bir durumda yok bu programların kendi sorunu. Luca gibi sistemlerle belli başlı işletmeler çalışabiliyor. Bir medikal muhasebecisi için Linux hayal malesef çoğu konuda :(

Bana fark etmiyor daha LOGO erpleri ve Bizmed gibi HBYS programlarını çalıştırabileceğim Linux distrosu yok. Distroluk bir durumda yok bu programların kendi sorunu. Luca gibi sistemlerle belli başlı işletmeler çalışabiliyor. Bir medikal muhasebecisi için Linux hayal malesef çoğu konuda :(
İşinizde kolay gelsin hocam. .exe dosyalarını mükemmel olmasa da bottles ile çalıştırabiliyorsunuz.

Geri
Yukarı